Rosyjscy prokuratorzy ogłosili w czwartek, że skierowali do sądu sprawę zatrzymanego amerykańskiego reportera Evana Gerszkowicza po stwierdzeniu, że zbierał on dla amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej informacje na temat rosyjskiej fabryki czołgów.
Gerszkowicz, lat 32, został aresztowany 29 marca 2023 r. w mieście Jekaterynburg na Uralu pod zarzutem szpiegostwa grozi im do 20 lat więzienia.
FSB, główna agencja będąca następcą KGB, oświadczyła, że przyłapała go „na gorącym uczynku” na próbie zdobycia tajemnic wojskowych.
Gerszkowicz i jego pracodawca, „Wall Street Journal”, stanowczo zaprzeczają oskarżeniom, a gazeta wielokrotnie wzywała do jego natychmiastowego uwolnienia. Biały Dom nazwał zarzuty „śmiesznymi,”, a prezydent USA Joe Biden nazwał zatrzymanie „całkowicie nielegalnym”.
Biuro Prokuratora Generalnego Rosji poinformowało w oświadczeniu, że zatwierdziło akt oskarżenia Gerszkowicza i że jego sprawę rozpozna sąd w Jekaterynburgu.
Nie podano, kiedy sprawa zostanie rozpoznana ani czy proces będzie zamknięty dla publiczności, jak to często bywa w takich sprawach.
„W śledztwie ustalono i potwierdzono dokumentacją, że Gershkovich, amerykański dziennikarz „Wall Street Journal”, na zlecenie CIA, w marcu 2023 roku zebrał w obwodzie swierdłowskim tajne informacje na temat działalności zakładów zbrojeniowych NPK „Uralvagonzavod” JSC na produkcją i naprawą sprzętu wojskowego” – czytamy w oświadczeniu prokuratora.
„Gerszkowicz przeprowadził nielegalne działania, stosując żmudne metody konspiracyjne”.
Prokuratorzy nie przedstawili żadnych dokumentów potwierdzających oskarżenie.
Zdarza się7:27Rok po aresztowaniu tego amerykańskiego dziennikarza kolega chwali jego „siłę”
Rozmowy w sprawie wymiany więźniów kończą się fiaskiem
Gerszkowicz, pierwszy od czasów zimnej wojny amerykański dziennikarz aresztowany pod zarzutem szpiegostwa w Rosji, przebywa obecnie w areszcie śledczym w Moskwie i jest przedmiotem dotychczas bezowocnych rozmów w sprawie wymiany więźniów między Moskwą a Waszyngtonem.
Objęta zachodnimi sankcjami fabryka Uralwagonzawod, zlokalizowana w mieście Niżny Tagil w obwodzie swierdłowskim w Rosji, odgrywa według rosyjskiego Ministerstwa Obrony kluczową rolę w dostarczaniu czołgów na wojnę Moskwy na Ukrainie.
Fabryka kontrolowana przez państwowy konglomerat kontrolowany przez jednego z sojuszników prezydenta Władimira Putina przyznała, że produkuje czołgi bojowe T-90M i modernizuje czołgi T-72B3M.
Liczba czołgów, które Rosja straciła w bitwie na Ukrainie, jest w Rosji tajemnicą wojskową, kraj ten twierdzi jednak, że zwiększył produkcję czołgów.
Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych z siedzibą w Londynie podał w lutym, że Rosja straciła ponad 3000 czołgów – czyli równowartość całego jej przedwojennego aktywnego wyposażenia – ale miała w magazynie wystarczającą liczbę pojazdów opancerzonych niższej jakości, aby zapewnić części zamienne na lata.