Home Aktualności Autor „Torture Memos” John Yoo jest „światłem przewodnim” dla świata Trumpa

Autor „Torture Memos” John Yoo jest „światłem przewodnim” dla świata Trumpa

23
0


On napisał notoryczny To był BushNotatka o torturach„W tej chwili John Yoo i jego praca — według jednego ze źródeł zbliżonych do Donald Trump — postrzegany jako „światło przewodnie” przez Czarownica prawnicy i inni współpracownicy Trumpa pracujący nad stworzeniem podstaw prawnych niezbędnych do tego, aby druga administracja Trumpa była tak brutalna i wolna, jak to tylko możliwe.

Jak twierdzą dwaj prawnicy zbliżeni do Trumpa i inna osoba zaznajomiona ze sprawą, w ostatnich tygodniach idee konserwatywnego prawnika i profesora prawa z Berkeley stały się coraz popularniejsze i mają coraz większy wpływ wśród republikańskich kandydatów na prezydenta w 2024 r. Toczące się kamienie.

Od końca maja kilku prawników i powierników Trumpa informowało Yoo o teoriach prawnych i pismach bezpośrednio byłego prezydenta, który prywatnie chwalił niedawną obronę Trumpa przez Yoo w konserwatywnych mediach, szczególnie w Fox News. Teraz, gdy czołowi ideologiczni sojusznicy Trumpa i inni członkowie jego administracji oczekującej debatują nad kwestią rozszerzenia uprawnień prezydenckich w potencjalnej drugiej kadencji, szeroki immunitet prawny prezydenta (obecnie pobłogosławiony przez Sąd Najwyższy USA) i użyj kraju moc karania Polityczni przeciwnicy Trumpa często przytaczają nazwisko i pracę Yoo, czasami umieszczając je w swoich wewnętrznych planach politycznych, projektach prawnych i dokumentach.

Obecny status Yoo wśród elity Trumpworld pozwala dostrzec rodzaj prawnego i reakcyjnego myślenia, który może stać się definicją Druga kadencja Trumpajeśli skazany przestępca i dwukrotnie poddany impeachmentowi były prezydent powróci do władzy. Poglądy Yoo na temat władzy prezydenckiej obejmują wycofanie kontroli władzy wykonawczej, otwartość na autorytaryzm i akceptację brutalnej przemocy jako narzędzia polityki oraz silne pragnienie szybkiej zemsty na licznych wrogach politycznych Trumpa.

Innymi słowy, jego dziesięciolecia doświadczenia i filozofia idealnie do siebie pasują. rosnące poziomy napędzane mściwością trumpizmu którą były prezydent i jego partia obiecali wprowadzić do Białego Domu.

„To człowiek, który ma długą historię ignorowania prawa i ma historię przyzwolenia na nielegalną i przestępczą działalność, w tym torturowaniei traktować to jako opinię prawną w imieniu rządu”, powiedział Christopher Anders, starszy prawnik w American Civil Liberties Union, który przewodził większości działań antytorturowych grupy praw człowieka w Waszyngtonie, w erze Busha. „John Yoo wydaje się teraz otwarcie opowiadać za kontynuacją bezprawnych poglądów prawnych i zawieszeniem rządów prawa, za którymi opowiadał się podczas administracji Busha, która wyrządziła wielką szkodę krajowi i naraziła amerykańskich żołnierzy. A jeśli ta rada zostanie teraz zastosowana, z pewnością wyrządzi wielką szkodę potencjalnej administracji Trumpa w przyszłości”.

Absolwent prawa na Uniwersytecie w Berkeley pełnił funkcję zastępcy asystenta prokuratora generalnego w wpływowym Biurze Radcy Prawnego Departamentu Sprawiedliwości, gdzie jego ekstremistyczne poglądy na temat władzy prezydenckiej skłoniły go do poparcia tortur jako legalnego i właściwego narzędzia w czasach administracji Busha.Wojna z terroryzmem„.”

To uwielbienie władzy prezydenckiej przysporzyło mu teraz jeszcze większej liczby zwolenników w świecie Trumpa, który jeszcze bardziej szanuje władzę wykonawczą po niedawnym orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie immunitetu, które miejsca Prezydent stoi ponad prawem i jest praktycznie nietykalny dla sądów i prokuratorów.

„On wie, jak załatwić sprawy”, powiedział jeden prawnik bliski byłemu prezydentowi, który rozmawiał z Yoo o polityce i wytycznych prawnych w ostatnich miesiącach. Źródło również pochwaliło Yoo 29 maja. część Do Przegląd Narodowynazwał ją „Notatką zemsty”, nawiązując do „Notatek o torturach” Yoo.

W artykule redakcyjnym zatytułowanym „Proces Trumpa skorumpował urząd prezydenta” George W. Bush Były członek administracji argumentował, że aby „ograniczyć i naprawić szkody oraz przywrócić rządy prawa, Republikanie mogą nie mieć innego wyjścia, jak odpowiedzieć w ten sam sposób” Demokratom i prokuratorowi okręgowemu Manhattanu Alvinowi Braggowi, którego biuro oskarża Trumpa. sprawa pieniędzy za milczenie.

Jak podaje źródło, otwarte poparcie Yoo dla Republikanów wykorzystujących procesy karne do rozwiązywania problemów na szczeblu partyjnym przyniosło artykułowi dużą uwagę wysoko postawionych osób z otoczenia Trumpa, w tym samego byłego prezydenta.

Po opublikowaniu artykułu Trump zamieścił entuzjastyczny komentarz, pisząc go wielkimi literami. pozycja linkując do wystąpienia Yoo w Fox News, w którym omawiał swoje wezwanie do stronniczych oskarżeń. Był to jeden z kilku krótkich występów prawnika na kontach Trumpa w mediach społecznościowych w ciągu ostatniego roku, w których prezydent chwalił Krytyk Yoo z sprawa karna przeciwko Trumpowi.

„Zastanawiam się, dlaczego współpracownicy Trumpa twierdzą, że moje teksty mają wpływ na najbliższe otoczenie Trumpa” – napisał Yoo w e-mailu do Toczące się kamienie w środę wieczorem, dodając: „Nie rozmawiałem o tym z nikim z zespołu kampanii, zespołu prawnego ani z samym Trumpem. Napisałem kilka książek i wiele artykułów o prezydenturze, konstytucji i systemie politycznym. Każdy, kto je przeczytał, nie byłby zaskoczony (Przegląd Narodowy) artykułów lub przemówień na temat procesu Trumpa.”

Nie powstrzymało to jednak prawników i działaczy politycznych bliskich Trumpowi — a także samemu byłemu prezydentowi — od radosnego eksplorowania i udoskonalania jego pracy.

Po skazaniu Trumpa w Nowym Jorku, dążenie Yoo do postawienia politycznych wrogów Trumpa przed wymiarem sprawiedliwości na podstawie partyjnych zarzutów karnych stało się silniejsze. Prokuratorzy, którzy odważą się zbadać i oskarżyć byłego prezydenta, „powinni być ścigani przez republikańskich lub konserwatywnych prokuratorów okręgowych w dokładnie ten sam sposób, za dokładnie te same rzeczy, dopóki nie przestaną”, powiedział Yoo na konferencji konserwatystów na początku tego miesiąca, zgodnie z Semaforem.

„Musisz reagować na nie w dokładnie ten sam sposób, aż do momentu, gdy osiągniesz skutek odstraszający” – powiedział Yoo. jest powiedzianedodając: „Jeśli nie chcemy być republiką bananową, niestety będziemy musieli zastosować metody stosowane w republice bananowej”.

Zemsta byłego prezydenta tylko przysporzyła Yoo sympatii urzędującej administracji, która nastawiona jest na nadużywanie władzy rządowej, aby dokonać zemsty na swoich politycznych wrogach. Trump i jego doradcy spędzili większość czasu na planowaniu, jak wykorzystać Departament Sprawiedliwości, aby gonić prokuratora okręgowego Alvin Bragg i Fani Willis, prokurator generalny Nowego Jorku Letitia James (D) i Doradca specjalny Jack Smith w odwecie za sprawę przeciwko byłemu prezydentowi.

Trendy

Oprócz publicznego podziwu, jaki Yoo żywił wobec siebie nawzajem, jego imperialne poglądy na urząd prezydenta z jego praktycznie nieograniczoną władzą przyniosły mu uwagę Trumpa podczas jego urzędowania.

W artykule z 2020 r. Yoo skrytykował decyzję Sądu Najwyższego, że administracja Trumpa niesłusznie zakończyła politykę imigracyjną Deferred Action for Childhood Arrivals, twierdząc, że decyzja ta, wbrew intuicji, „ułatwia prezydentowi łamanie prawa”. Prezydent Trump był tak wdzięczny za wniosek, że powiedział współpracownikom Białego Domu: Axios podał wówczas, że.