Home Aktualności Ceny nieruchomości w Queensland: Jak młody Australijczyk kupił dwa domy

Ceny nieruchomości w Queensland: Jak młody Australijczyk kupił dwa domy

29
0


Młody rzemieślnik opowiedział, jak kupił dwa domy, mimo że nie miał bogatych rodziców ani dobrze płatnej pracy.

Mimo że pochodzi z „ubożałej” rodziny, 25-letni Harry Doig jest teraz właścicielem dwóch nieruchomości w Queensland i ambitnie planuje zbudować imperium nieruchomości.

Pan Doig uważa, że ​​młodzi Australijczycy mogą sobie pozwolić na zakup domu, jeśli będą zdeterminowani, aby oszczędzać pieniądze i będą gotowi kupić taniej że mogą odnowić.

Jego rada dla osób, które chcą kupić dom, brzmi: „nie upieraj się tak bardzo przy zaciąganiu kredytów i żyj zgodnie ze swoimi możliwościami”.

„To nie jest zbyt wygodne, ale na dłuższą metę zdecydowanie warto” – powiedział Poczta kurierska.

Oszczędzając pieniądze na wkład własny z tytułu niskiej pensji, pan Doig musiał ograniczyć wydatki na dobra luksusowe, które wielu Australijczyków uważa za oczywiste.

Obejmowało to anulowanie subskrypcji, takich jak Netflix i unikał usług kup teraz, zapłać później, takich jak ZipPay i Afterpay. Przestał też jeść na mieście.

Mechanik górniczy Harry Doig (na zdjęciu) ujawnił, jak udało mu się kupić drugą nieruchomość w wieku zaledwie 25 lat, podczas gdy inni w jego wieku są zniechęceni do inwestowania na rynku nieruchomości

„Przechodzenie przez te trudne okoliczności i życie na dwuminutowych makaronach, nieprzewidywalne zakwaterowanie, wysokie koszt życiaMusiałam po prostu dać radę, bez względu na to, jak trudne to było.’

Sprzedał większość swoich narzędzi i w końcu zaoszczędził wystarczająco dużo, aby wpłacić 10-procentowy wkład własny na zakup domu.

Jednak młody kupiec stanął przed kolejnym wyzwaniem: zdobyciem pożyczki.

Pan Doig powiedział, że pracownik NAB „wyśmiał” go, gdy starał się o kredyt hipoteczny, co jego zdaniem było „dość demotywujące”.

Inny pracownik banku stwierdził, że odmówiono mu pożyczki, ponieważ stanowił „zbyt duże ryzyko”, ale ostatecznie dano mu szansę na osiągnięcie celu przy trzeciej próbie.

Mechanik górniczy kupił swój pierwszy dom w Allenstown, Rockhampton, za kwotę 170 000 dolarów w 2021 roku, po tym jak oszczędzał każdy możliwy grosz przy niskiej pensji.

Po zamontowaniu nowych drzwi i położeniu wykładziny dywanowej wynajmuje dom i rozgląda się za kolejną nieruchomością.

W styczniu ubiegłego roku uderzył ponownie, kupując dom za 210 000 dolarów na pobliskiej Murray Street i planując jego gruntowny remont.

Stwierdził, że inwestycja w nieruchomości „zainspirowała” go do stworzenia sobie lepszego życia.

Pan Doig radzi przyszłym nabywcom domów, aby postawili sobie realistyczne cele i szukali bardziej przystępnych cenowo nieruchomości w regionach, zamiast kupować je w dużych miastach, gdzie ceny rosną niekontrolowanie.

Pan Doig powiedział, że musiał iść na pewne poświęcenia, oszczędzając na wkład własny na poczet kredytu hipotecznego. Musiał nawet spać w samochodzie, aby uniknąć wysokich cen wynajmu w Brisbane (zdjęcie stockowe)

Pan Doig powiedział, że musiał iść na pewne poświęcenia, oszczędzając na wkład własny na poczet kredytu hipotecznego. Musiał nawet spać w samochodzie, aby uniknąć wysokich cen wynajmu w Brisbane (zdjęcie stockowe)

Mimo że Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, aby powstrzymać inflację, ceny nieruchomości w stolicach Australii nadal rosną wzrost o kolejne 20 procent w ciągu ostatniego roku.

Biznesmen i dyrektor generalny Freelancer.com Matt Barrie zgodził się ze stwierdzeniem, że ekonomiści uważają dom za „astronomicznie nieosiągalny cenowo”, jeśli jego cena jest pięciokrotnie wyższa od przeciętnego wynagrodzenia.

W Australii przeciętny dom w stolicy kosztuje dziewięć razy więcej niż przeciętna pensja. W Sydney jest to aż 13 razy więcej.

„Źródłem wszelkiego zła w tym kraju są astronomiczne ceny mieszkań. Gdy zrozumiesz wszystkie tego konsekwencje – to naprawdę jest problem, który jest źródłem wszystkich problemów” – powiedział pan Barrie.

W Sydney średnia cena domu wynosi około 1,6 miliona dolarów, zgodnie z raportem Domain’s House Price Report za kwartał marzec 2024 r.firma prognozuje, że w ciągu najbliższych trzech lat mediana cen może osiągnąć 2 miliony dolarów.

To drugie najdroższe miasto na świecie kupić dom za Hongkongiem.

Pan Barrie stwierdził, że dla gospodarstwa domowego o przeciętnych dochodach spłata kredytu hipotecznego w Australii jest obecnie matematycznie niemożliwa.

‘Mediana pensji wynosi około 94 000 dolarów rocznie, podczas gdy dochód netto to około 5900 dolarów miesięcznie po opodatkowaniu. Przy kredycie hipotecznym na 1,2 miliona dolarów przy obecnych stopach procentowych jest to blisko 7000 dolarów miesięcznie (w ratach kredytu hipotecznego).

„Płace nie wystarczają już na kupno domów w Sydney” – powiedział.Source link