Home Aktualności Chiny ostrzegają NATO, aby nie wywoływało „chaosu” w Azji – Krajowe

Chiny ostrzegają NATO, aby nie wywoływało „chaosu” w Azji – Krajowe

22
0


Chiny oskarżyły w czwartek NATO o dążenie do bezpieczeństwa kosztem innych i zaapelowały do ​​sojuszu, aby nie wprowadzał tego samego „chaosu” do Azji. Chiny odzwierciedlają w ten sposób swoją determinację w sprzeciwianiu się zacieśnianiu więzi między państwami członkowskimi NATO a państwami azjatyckimi, takimi jak Japonia, Korea Południowa i Filipiny.

Oświadczenie rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych nadeszło dzień później NATO uznało Chiny za „decydującego pomocnika” w wojnie Rosji z Ukrainą.

„NATO rozdmuchuje odpowiedzialność Chin w kwestii Ukrainy, co jest nierozsądne i ma złowrogie motywy” – powiedział rzecznik Lin Jian na codziennym briefingu. Podtrzymał, że Chiny mają uczciwe i obiektywne stanowisko w kwestii Ukrainy.

Chiny zerwały ze Stanami Zjednoczonymi i ich europejskimi sojusznikami w sprawie wojny na Ukrainie, odmawiając potępienia inwazji Rosji, a nawet nazwania jej aktem agresji z szacunku dla Moskwy. Ich handel z Rosją wzrósł od czasu inwazji, co przynajmniej częściowo zniwelowało wpływ zachodnich sankcji.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Nasz sojusz nie jest doskonały”: szef NATO wspomina 75. rocznicę wojny rosyjsko-ukraińskiej


„Nasz sojusz nie jest doskonały”: szef NATO wspomina 75. rocznicę wojny rosyjsko-ukraińskiej


NATO w oświadczeniu wydanym na szczycie w Waszyngtonie stwierdziło, że Chiny stały się stroną umożliwiającą prowadzenie wojny poprzez swoje „nieograniczone partnerstwo” z Rosją i szerokie wsparcie dla rosyjskiej bazy przemysłu obronnego.

Adres e-mail, którego potrzebujesz na dany dzień
najważniejsze wiadomości z Kanady i świata.

Lin powiedział, że handel Chin z Rosją jest legalny, rozsądny i oparty na zasadach Światowej Organizacji Handlu.

Powiedział, że „tak zwane bezpieczeństwo” NATO odbywa się kosztem bezpieczeństwa innych krajów. Chiny poparły twierdzenie Rosji, że ekspansja NATO stanowiła zagrożenie dla Rosji, której atak na Ukrainę tylko wzmocnił sojusz, co doprowadziło do formalnego członkostwa Szwecji i Finlandii.

Chiny wyraziły zaniepokojenie rozwijającymi się stosunkami NATO z krajami regionu Indo-Pacyfiku. Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Korea Południowa wysłały swoich liderów lub zastępców na szczyt NATO w tym tygodniu.

„Chiny wzywają NATO, aby… zaprzestało ingerencji w wewnętrzną politykę Chin i szkalowania wizerunku Chin oraz nie powodowało chaosu w regionie Azji i Pacyfiku po wywołaniu zamieszek w Europie” – powiedział Lin.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Chińskie wojska są w tym tygodniu na Białorusi na wspólnych ćwiczeniach w pobliżu granicy z Polską, członkiem NATO. Ćwiczenia są pierwszymi z Białorusią, sojusznikiem Rosji, z którą dzieli system monopartyjny pod rządami prezydenta Aleksandra Łukaszenki, którego reżim brutalnie stłumił masowe protesty przeciwko jego rządom w 2020 r.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Szczyt NATO: Kanada kupi do 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych do obrony Arktyki”


Szczyt NATO: Kanada kupi do 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych do obrony Arktyki


Lin określił wspólne szkolenie jako normalną operację wojskową, która nie jest skierowana przeciwko żadnemu konkretnemu krajowi.

Chiny są kluczowym graczem w Szanghajskiej Organizacji Współpracy, w skład której wchodzą silne siły militarne, w tym Rosja i kilka państw Azji Środkowej, Indie, a ostatnio także Białoruś.

Uważa się to za tworzenie bastionu chroniącego region przed wpływami Zachodu, ale także za napięcia związane ze wzrostem wpływów Chin w regionie, który Rosja uważa za swoje polityczne podwórko, składające się z byłych części Związku Radzieckiego, w tym Białorusi.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Na początku tego miesiąca Putin i prezydent Chin Xi Jinping wzięli udział w spotkaniu liderów lub najwyższych urzędników z 10 krajów SCO w Kazachstanie, na którym Putin powtórzył swoje żądanie, aby Ukraina wycofała swoje wojska z części kraju okupowanych przez Rosję. Ukraina stanowczo to odrzuciła, podobnie jak chińską propozycję pokojową, która nie wspomina o zwrocie terytorium Ukrainy rządowi w Kijowie.

Chiny i Rosja ściśle powiązały swoją politykę zagraniczną, aby przeciwstawić się Zachodowi, mimo że Rosja staje się coraz bardziej zależna od Chin jako nabywcy ropy naftowej i gazu, które stanowią większość jej handlu zagranicznego.

© 2024 Prasa Kanadyjska

Source link