Home Aktualności „Dr Doom” Sir Patrick Vallance twierdzi, że Brexit jest przyczyną problemów, z...

„Dr Doom” Sir Patrick Vallance twierdzi, że Brexit jest przyczyną problemów, z jakimi boryka się przemysł naukowy – podczas gdy nowy minister Partii Pracy wzywa do łagodniejszych przepisów wizowych

28
0


Brexit jest przyczyną części problemów, z jakimi boryka się przemysł naukowy, twierdził wczoraj minister rządu.

Pan Patrick Vallancektóry otrzymał tytuł szlachecki i został mianowany ministrem nauki przez nowego premiera, sir Keira Starmerapowiedział, że „Brexit zdecydowanie był problemem”.

Dodał również, że rząd powinien złagodzić przepisy dotyczące swobody przemieszczania się w zakresie wiz dla naukowców i ich rodzin, chcących zamieszkać w Wielkiej Brytanii.

Wzbudzi to obawy, że sir Keir cofnie się od Brexitu, jednocześnie renegocjując umowę handlową z Brukselą po Brexicie, skoro większość jego gabinetu zagłosowała za pozostaniem w UE.

Mówiąc o BBC W programie World At One stacji Radio 4, Sir Patrick, który był głównym doradcą naukowym rządu w czasie COVID-19 pandemia, stwierdził, że opuszczenie UE zaszkodziło konkurencyjności brytyjskiego sektora naukowego.

Sir Patrick Vallance, który otrzymał tytuł szlachecki i został mianowany ministrem nauki przez nowego premiera Sir Keira Starmera, powiedział, że „Brexit zdecydowanie stanowił problem”

Wzbudzi to obawy, że sir Keir (na zdjęciu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem) odrzuci brexit, renegocjując umowę handlową z Brukselą po Brexicie, skoro większość jego gabinetu zagłosowała za pozostaniem w UE

Wzbudzi to obawy, że sir Keir (na zdjęciu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem) odrzuci brexit, renegocjując umowę handlową z Brukselą po Brexicie, skoro większość jego gabinetu zagłosowała za pozostaniem w UE

Były premier Rishi Sunak zawarł w zeszłym roku umowę o ponownym przystąpieniu do programu Horizon, ogólnoeuropejskiego projektu współpracy naukowej

Były premier Rishi Sunak zawarł w zeszłym roku umowę o ponownym przystąpieniu do programu Horizon, ogólnoeuropejskiego projektu współpracy naukowej

Powiedział: „Brexit zdecydowanie był problemem dla nauki. Byliśmy częścią bardzo udanego europejskiego programu finansowania z bardzo dużymi współpracami w całej Europie, który poniósł porażkę, gdy musieliśmy opuścić ten program, a powrót do niego był wielkim osiągnięciem. Naprawdę cieszę się, że jesteśmy z powrotem”.

Było to odniesienie do programu Horizon, ogólnoeuropejskiego projektu współpracy naukowej, do którego Wielka Brytania zgodziła się dołączyć po początkowym opuszczeniu UE w wyniku głosowania w sprawie Brexitu. Były premier Rishi Sunak zawarł umowę o ponownym przystąpieniu do niej w zeszłym roku.

Zapytany, czy będzie naciskał na nowego premiera Sir Keira, aby zgodził się na zacieśnienie więzi z UE, nawet jeśli oznaczałoby to ustępstwa w kwestii swobodnego przepływu osób, Sir Patrick odpowiedział: „Nie można uprawiać nauki, jaką wszyscy próbują uprawiać, aby osiągnąć postęp, działając w izolacji”. Dodał: „Potrzebne są mózgi z innym zapleczem, innymi procesami myślowymi, innym przeszkoleniem”.

Odnosząc się do łagodzenia przepisów wizowych, Sir Patrick powiedział: „Jest to okazja, aby spróbować ułatwić życie osobom, które przyjeżdżają, aby przyczynić się do rozwoju wiedzy naukowej, a także przedsiębiorstwom.

„Musimy realistycznie podchodzić do tego, jak to zrobić, ale musimy być równie konkurencyjni jak inne kraje w przyciąganiu takich talentów”. Dodał: „Istnieje wiele kwestii wizowych, w tym kwestia kosztów, które w tej chwili są bardzo wysokie dla osób przybywających do Wielkiej Brytanii, i które trzeba rozważyć”.

„Musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób stworzyć odpowiednie środowisko, w którym ludzie, których chcemy mieć tutaj, będą mogli przyjechać i przyczynić się do rozwoju nauki”. Sir Keir powiedział, że będzie renegocjował umowę handlową zawartą przez Borisa Johnsona po Brexicie, która ma zostać poddana przeglądowi w przyszłym roku.

Podkreślił, że nie wprowadzi Wielkiej Brytanii z powrotem do jednolitego rynku ani unii celnej i wykluczył powrót do swobody przemieszczania się.

Zwolennicy Brexitu wskazują jednak, że Bruksela będzie żądać czegoś w zamian i obawiają się, że sir Keir może ugiąć się w kwestii zasad dotyczących swobody przemieszczania się lub bardziej dostosować Wielką Brytanię do zasad handlowych.Source link