Home Aktualności Eksperci wspierani przez ONZ oskarżają Izrael i Hamas o zbrodnie wojenne we...

Eksperci wspierani przez ONZ oskarżają Izrael i Hamas o zbrodnie wojenne we wczesnych fazach wojny

23
0


Dochodzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych wykazało w środę, że zarówno Izrael, jak i Hamas dopuściły się zbrodni wojennych na wczesnych etapach wojny w Gazie oraz że działania Izraela stanowiły również zbrodnie przeciwko ludzkości ze względu na ogromne straty cywilne.

Ustalenia pochodzą z dwóch równoległych raportów Komisji Śledczej ONZ (COI), jednego skupiającego się na atakach z 7 października, a drugiego na reakcji Izraela.

Raporty ONZ opublikowane w Genewie, które obejmują konflikt do końca grudnia, wykazały, że obie strony dopuściły się zbrodni wojennych, w tym: tortur; morderstwo lub umyślne zabijanie; zamachy na godność osobistą; nieludzkie lub okrutne traktowanie; oraz przemoc seksualną i związaną z płcią.

Wspierani przez ONZ eksperci ds. praw człowieka stwierdzili, że częstotliwość, powszechność i powaga przestępstw na tle seksualnym i płciowym popełnianych przez izraelskie siły bezpieczeństwa przeciwko Palestyńczykom pod koniec ubiegłego roku wskazują, że niektóre formy takiej przemocy „są częścią procedur operacyjnych ISF”.

Pomimo odnotowania zaprzeczeń ze strony wojskowego skrzydła Hamasu jakoby przemocy seksualnej wobec izraelskich kobiet, w raporcie stwierdzono, że eksperci udokumentowali „przypadki wskazujące na przemoc seksualną” wobec kobiet i mężczyzn w pobliżu miejsca dużego festiwalu muzycznego, placówki wojskowej i kilku kibuców, które najeźdźcy zaatakowany.

OBEJRZYJ | Amerykański plan zawieszenia broni to „desperacki sen” – Gazan mówi CBC:

Rozmowy o zawieszeniu broni w Gazie napotkały blokadę, gdy Hamas odpowiedział na propozycję

Wydaje się, że negocjacje w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem napotkały kolejną przeszkodę. Hamas odpowiedział na popieraną przez USA propozycję zawieszenia broni, stwierdzając, że akceptuje porozumienie, ale wymaga kilku poprawek. Izraelski urzędnik nazywa to odrzuceniem.

Śledczy ustalili także, że Izrael dopuścił się dodatkowych zbrodni wojennych, w tym głodu jako metody prowadzenia wojny, nie tylko nie zapewniając mieszkańcom Gazy podstawowych dostaw, takich jak żywność, woda, schronienie i lekarstwa, ale także działając „w celu uniemożliwienia zaopatrzenia tych artykułów pierwszej potrzeby przez kogokolwiek innego” .”

Komisja stwierdziła w oświadczeniu, że niektóre zbrodnie wojenne, takie jak morderstwa, stanowią także zbrodnie Izraela przeciwko ludzkości, dodając:

„Ogromna liczba ofiar wśród ludności cywilnej w Gazie oraz powszechne niszczenie obiektów i infrastruktury cywilnej były nieuniknionym wynikiem strategii podjętej z zamiarem spowodowania maksymalnych szkód, z pominięciem zasad rozróżnienia, proporcjonalności i odpowiednich środków ostrożności”.

Izrael, który nie współpracował z komisją, odrzucił ustalenia ze względu na antyizraelskie uprzedzenia. Hamas nie odpowiedział natychmiast agencji Reuters na prośbę o komentarz.

Izraelska misja dyplomatyczna w Genewie odpowiedziała, że ​​raport „w skandalicznie i odrażająco próbuje wyciągnąć fałszywe porównanie żołnierzy Sił Obronnych Izraela (IDF) i terrorystów Hamasu w odniesieniu do aktów przemocy seksualnej” i powtórzyła długotrwałe twierdzenia o antyizraelskiej dyskryminacji ze strony eksperci.

Panel ekspertów, który jest niezależny i nie wypowiada się w imieniu samego organu światowego, został zlecony w 2021 r. przez wspieraną przez ONZ Radę Praw Człowieka w celu zbadania przypadków łamania i nadużyć praw w Izraelu i na kontrolowanych przez niego obszarach palestyńskich.

Wnioski z raportu zostaną zaprezentowane na sesji Rady w Genewie 19 czerwca.

Dowódca Hezbollahu zabity

Według danych izraelskiego rządu wojna rozpoczęła się 7 października, kiedy bojownicy dowodzeni przez Hamas, grupę islamistyczną rządzącą Gazą, zabili około 1200 Izraelczyków i wzięli ponad 250 zakładników.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy izraelski odwet wojskowy spowodował śmierć ponad 37 200 Palestyńczyków, wysiedlenie większości 2,3 miliona mieszkańców Gazy, powszechny głód oraz zdewastowanie mieszkań i infrastruktury.

Pokazano coś, co wygląda jak pożar krzaków na obszarach wiejskich, z dymem i ogniem oraz dwiema osobami próbującymi to ugasić.
Izraelski strażak i inny mężczyzna w środę pracowali nad opanowaniem płomienia, który wybuchł po atakach rakietowych z Libanu, pośród trwających transgranicznych działań wojennych między Hezbollahem a siłami izraelskimi, na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. (Ayal Margolin/Reuters)

Główne mocarstwa intensyfikują wysiłki, aby zatrzymać konflikt, częściowo po to, aby zapobiec jego przekształceniu się w szerszą wojnę regionalną, której niebezpiecznym punktem zapalnym jest gwałtownie eskalacja działań wojennych na granicy libańsko-izraelskiej.

Libańska milicja Hezbollah, wspierana przez Iran, wystrzeliła w środę serie rakiet w kierunku Izraela w odwecie za izraelski atak, w wyniku którego zginął starszy dowódca polowy Hezbollahu. Hezbollah powiedział, że zwiększy intensywność i ilość swoich operacji przeciwko Izraelowi.

Izrael oświadczył, że z kolei odpowiedział nalotami na miejsca startu, podsycając rosnące obawy przed szerszą konfrontacją.

Trzy źródła bezpieczeństwa podają, że w izraelskim ataku we wsi Jouaiyya w południowym Libanie pod koniec wtorku zginęło trzech bojowników Hezbollahu wraz ze starszym dowódcą polowym zidentyfikowanym przez Hezbollah jako Taleb Abdallah, znany również jako Abu Taleb.

Kilku mężczyzn w wojskowych mundurach i czapkach niesie trumnę przykrytą wielobarwnym nakryciem.
W środę członkowie Hezbollahu na przedmieściach Bejrutu niosą trumnę Taleba Abdallaha, znanego również jako Abu Taleb, wyższego rangą dowódcy polowego Hezbollahu, który zginął w wyniku, według sił bezpieczeństwa, izraelskiego strajku. (Mohamed Azakir/Reuters)

Jedno ze źródeł podało, że był najstarszym rangą dowódcą Hezbollahu zabitym podczas ośmiu miesięcy działań wojennych.

Mieszkańcy Gazy powiedzieli, że w środę siły izraelskie uderzyły w kilka obszarów enklawy, podczas gdy czołgi nadal posuwały się w kierunku północnych obszarów miasta Rafah, na południowym krańcu Strefy Gazy.

Palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli, że jedna osoba zginęła, a kilka innych zostało rannych, gdy pocisk czołgu uderzył w dom.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że w ciągu ostatnich 24 godzin „wyeliminowało szereg uzbrojonych komórek terrorystycznych w walkach z bliskiej odległości” w rejonie Rafah i zniszczyło konstrukcje wyposażone w materiały wybuchowe.

SŁUCHAJ | Dwóch rodziców żydowsko-kanadyjskich opisuje Jayme Poissonowi obawy po atakach w szkole:

Palnik przedni27:15Dwoje żydowskich rodziców o niedawnych atakach na szkołę

Blinken odnosi się do „wykonalnych” i nierealistycznych propozycji Hamasu

Negocjatorzy ze Stanów Zjednoczonych, Egiptu i Kataru od miesięcy próbują wynegocjować zawieszenie broni, które uwolniłoby izraelskich zakładników, z których prawdopodobnie ponad 100 pozostaje przetrzymywanych w Gazie.

Propozycja nakreślona przez prezydenta Joe Bidena 31 maja przewiduje zawieszenie broni i stopniowe uwalnianie izraelskich zakładników w Gazie w zamian za Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu, co ostatecznie doprowadzi do trwałego zakończenia wojny.

OBEJRZYJ | Blinken podczas ósmej podróży do regionu odpowiada na odpowiedź Hamasu:

Blinken mówi, że Hamas chce „licznych zmian” w propozycji zawieszenia broni

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przemawiając w Doha wraz z premierem Kataru powiedział, że on i jego partnerzy będą nadal zabiegać o zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środę, że Hamas zaproponował „liczne zmiany” w swojej odpowiedzi.

„Hamas mógł odpowiedzieć jednym słowem: tak” – powiedział Blinken na konferencji prasowej w Doha w Katarze. „Zamiast tego Hamas odczekał prawie dwa tygodnie, a następnie zaproponował więcej zmian, z których wiele wykracza poza stanowiska, które wcześniej zajął i zaakceptował”.

Blinken powiedział, że niektóre kontrpropozycje Hamasu są „wykonalne” i że jego zdaniem można wypełnić luki, które pozostają między obiema stronami.

Ponieważ Izrael kontynuował ataki w środkowej i południowej Gazie, które należą do najkrwawszych w tej wojnie, premier Benjamin Netanjahu wielokrotnie powtarzał, że Izrael nie zobowiąże się do zakończenia swojej kampanii w Gazie przed wyeliminowaniem Hamasu.Source link