Home Aktualności Inflacja w USA spada, ponieważ ceny konsumpcyjne niespodziewanie spadły w czerwcu

Inflacja w USA spada, ponieważ ceny konsumpcyjne niespodziewanie spadły w czerwcu

24
0


Ceny konsumpcyjne w USA niespodziewanie spadły, a ich roczny wzrost był najniższy od roku, co wzmocniło przekonanie, że w Stanach Zjednoczonych powrócił trend spadkowy inflacji, i przybliżyło Rezerwę Federalną o kolejny krok do obniżki stóp procentowych.

Indeks cen konsumpcyjnych spadł o 0,1 proc. w zeszłym miesiącu po niezmienionym poziomie w maju, poinformowało w czwartek Biuro Statystyki Pracy Departamentu Pracy USA. Był to drugi miesiąc z rzędu umiarkowanych odczytów CPI, co może pomóc wzmocnić zaufanie urzędników amerykańskiego banku centralnego do spadku inflacji.

W ciągu 12 miesięcy do czerwca wskaźnik CPI wzrósł o 3 proc., po czym nastąpił wzrost o 3,3 proc. w maju. Ekonomiści ankietowani przez Reuters prognozowali, że wskaźnik CPI wzrośnie o 0,1 proc. i zyska 3,1 proc. rok do roku.

W Kanadzie roczna stopa inflacji wzrosła do 2,9 proc. w maju — wzrost z 2,7 proc. w kwietniu — głównie z powodu wyższych cen usług. Liczby w tym kraju na czerwiec 2024 r. są spodziewane 16 lipca.

Roczny wzrost cen konsumpcyjnych spowolnił ze szczytu 9,1 proc. w czerwcu 2022 r. Amerykański CPI znacznie wyprzedza wskaźniki śledzone przez Fed w celu osiągnięcia dwuprocentowego celu inflacyjnego. Indeksy cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE) wzrosły w maju o 2,6 proc.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell może być bardziej skłonny obniżyć stopy procentowe w USA we wrześniu, jeśli wskaźniki inflacji utrzymają się na obecnym poziomie. (Kevin Lamarque/Reuters)

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przyznał, że ostatnio nastąpiła poprawa presji cenowej, ale w tym tygodniu powiedział ustawodawcom, że nie jest jeszcze gotowy ogłosić, że inflacja została pokonana i że „więcej dobrych danych wzmocniłoby” argumenty za obniżkami stóp procentowych.

Schłodzenie na rynku pracy i spowolnienie gospodarcze sprawiły, że rynki finansowe i większość ekonomistów spodziewają się, że Fed rozpocznie cykl łagodzenia polityki pieniężnej we wrześniu.

Amerykański bank centralny utrzymuje swoją referencyjną stopę procentową overnight w obecnym przedziale 5,25–5,50 procent od lipca ubiegłego roku. Podniósł swoją stopę referencyjną o 525 punktów bazowych od 2022 roku.

Tymczasem Bank Kanady obniżył już stopy procentowe z pięciu procent do 4,75 procent w dniu 5 czerwca.Source link