Setki albańskich migrantów, którzy dotarł do Wielkiej Brytanii na małych łódkach przez kanał La Manche obecnie uważa się, że przejęli kontrolę nad handlem konopiami indyjskimi w kraju.
Wielu z nich zostało zatrudnionych do pracy na nielegalnych „farmach” konopi indyjskich – według doniesień kontakty zostały udostępnione tajnym kanałem w serwisie komunikacyjnym Telegram.
Mówi się, że bazy do produkcji narkotyków często powstają w wynajmowanych domach lub budynkach przemysłowych, które wyszły z użytku.
Rozmowy w aplikacji podobno obejmują takie tematy, jak najlepsze chemikalia przyspieszające wzrost roślin konopi indyjskich, a nawet zalecenia dotyczące używania kuszy zamiast broni w celu odparcia rywalizujących gangów handlarzy narkotykami.
Doniesienia sugerujące, że ponad 700 Albańczyków korzysta z tej usługi w celu wzmocnienia swojej działalności związanej z handlem narkotykami w Wielkiej Brytanii, są następstwem tajnego śledztwa prowadzonego przez Telegraf.
Filmy udostępniane w Internecie pokazują, jak na brytyjskich posesjach zakładano „farmy” konopi indyjskich – do pracy na nich werbowano albańskich imigrantów, lecz spotykali się z atakami rywalizujących gangów
Do rekrutacji potencjalnych pracowników plantacji konopi indyjskich wykorzystuje się reklamy wideo w mediach społecznościowych
Na zdjęciu statek Brytyjskich Sił Granicznych podnosi nadmuchiwany ponton przewożący migrantów przed białymi klifami Dover w hrabstwie Kent na kanale La Manche w maju tego roku
Sugerowano, że zespoły będą produkować uprawy konopi indyjskich o wartości 2 milionów funtów jednorazowo, a ich uprawa i zbiór zajmie zaledwie trzy miesiące.
Jednak według doniesień toczą się także dyskusje na temat napadów, podczas których rywalizujący intruzi odcięli palce pracownikom „farm” konopi indyjskich.
Mówi się, że właściciele nieruchomości żądali pięciocyfrowych udziałów w zyskach.
Krajowy Przestępczość Urzędnicy agencji twierdzą, że albańskie gangi coraz częściej zajmują się handlem konopiami indyjskimi „bardzo, bardzo niskiego ryzyka” po tym, jak wcześniej priorytetowo traktowały kokainę.
Mówi się, że Brytyjczycy spożywają 240 ton konopi indyjskich rocznie, co zachęca rynek wart obecnie szacunkowo 2,4 miliarda funtów rocznie – a tym bardziej cenione za rodzimą uprawę, a nie za ryzyko związane z importem.
A wzrost liczby Albańczyków przekraczających kanał La Manche zapewnił gotową siłę roboczą – łącznie 12 685 osób przypłyną do Wielkiej Brytanii na małych łódkach w 2022 r.
Badany obecnie kanał Albańczyków w Telegramie, liczący 703 członków, nazywa się „Kusho”, co oznacza „kuzyn” i często jest używany jako miły przezwisko między przyjaciółmi.
Posty udostępnione w tym serwisie zostały teraz ujawnione przez albańskiego reportera, który dostał się do grupy i zastał jednego z organizatorów, który powiedział członkom: „Wszyscy, musicie wiedzieć, jak uprawiać „róże”.
Jak podaje „The Telegraph”, jeden z Albańczyków biorący udział w rozmowach zalecił wydanie 337 funtów na kuszę zamiast na broń ze względu na niższe wyroki w przypadku złapania.
Mówi się, że bazy do produkcji narkotyków często powstają w wynajmowanych domach lub budynkach przemysłowych, które wyszły z użytku
Na początku tego miesiąca premier Sir Keir Starmer spotkał się w Rzymie z włoską odpowiedniczką Giorgią Meloni i powiedział, że zapozna się z włoskim planem „przeniesienia” części procedur azylowych do Albanii
Śledczy twierdzą, że albańskie gangi coraz częściej zajmują się handlem konopiami indyjskimi „bardzo, bardzo niskiego ryzyka” po tym, jak wcześniej priorytetowo traktowały kokainę
Zacytowano inny plakat, w którym stwierdzono, że ataki rywalizujących gangów były bardziej niepokojące niż złapanie przez policję, mówiąc: „Większość napadów na sklepy z konopiami indyjskimi ma miejsce w Leicester. Odcięli palce albańskiemu robotnikowi.
A Albańczyk mieszkający w Londynie podobno napisał: „Policja nie jest największym problemem. Głównym problemem są rabusie, którzy obecnie do identyfikacji domów używają dronów. Wykrywają ciepło wydzielane przez rośliny przez dachy domów.
Nowe szczegóły pojawiają się po tym, jak na początku tego miesiąca ujawniono, w jaki sposób Albańskie gangi przestępcze otwarcie rekrutują hodowców konopi indyjskich na TikTok po tym, jak wcześniej zwrócił się do mediów społecznościowych, aby reklamować szlaki przemytu ludzi.
Szefowie gangów poszukują pracowników na stałe i oferują im do 30 procent zysków ze sprzedaży ulicznej w obliczu gwałtownego spadku liczby Albańczyków przekraczających kanał La Manche do Wielkiej Brytanii.
W jednej z reklam wideo na TikToku napisano: „Jestem właścicielem plantacji konopi. Rozmawiałem z moim pracownikiem i wszystko poszło nie tak. Teraz oddaję temu pracownikowi 30 procent dochodu osiągniętego w tym domu, bez kosztów utrzymania.
TikTok powiedział MailOnline, że film został usunięty kilka tygodni temu i dodał, że zgodnie z wytycznymi dla społeczności platforma dokłada wszelkich starań, aby nie była wykorzystywana do wykorzystywania osób bezbronnych lub do promowania treści ułatwiających lub koordynujących działania i usługi związane z przemytem ludzi.
Gangi stosowały podobną taktykę reklamuj innym Albańczykom szlaki nielegalnego przemytu do Wielkiej Brytanii, w tym ciężarówkami, promami i łodziami.
Uważa się, że akcja otwartej rekrutacji – z potencjalnie dużymi nagrodami pieniężnymi – została zintensyfikowana ze względu na gwałtowny wzrost deportacji od czasu osiągnięcia przez poprzedni rząd konserwatystów porozumienia z Albanią pod koniec 2022 r.
Jak podaje „The Telegraph”, liczba Albańczyków aresztowanych w Wielkiej Brytanii za przestępstwa związane z konopiami indyjskimi również wzrosła.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Premier Sir Keir Starmer (na zdjęciu) odrzucił plan poprzedniego rządu torysów dotyczący wysyłania migrantów do Rwandy
Grupa osób uważanych za migrantów została przywieziona do Dover w hrabstwie Kent ze statku Straży Granicznej po incydencie z małą łodzią na kanale La Manche, który miał miejsce 5 sierpnia tego roku
W lipcu około 29 Albańczyków otrzymało wyroki więzienia od ośmiu miesięcy do dwóch lat, a kolejnych 24 skazano w zeszłym miesiącu.
Po przybyciu ponad 12 000 Albańczyków nielegalnie wjedzie do Wielkiej Brytanii w 2022 rUważa się, że w tym roku tylko 150 osób przyjechało takimi trasami.
Wcześniej gangi korzystały z TikToka i Instagrama, aby reklamować usługi przemytu ludzi wśród innych Albańczyków.
Wiele osób obiecywało „w stu procentach bezpieczny rejs” na „najwyższej klasy” pontonach i kamizelkach ratunkowych.
W niektórych reklamach opłaty zaczynały się od 3000 funtów za osobę dorosłą i 2500 funtów za dziecko, podczas gdy inne podawały znacznie wyższe stawki.
Współpracując z gangami kurdyjskimi, Albańczycy nagłaśniali trasy i pobieranie pieniędzy od potencjalnych podróżnych – oferując jednocześnie tym, którzy nie mają gotówki, możliwość pracy dla gangów przestępczych w Wielkiej Brytanii w celu spłaty pieniędzy.
Źródło w stolicy Albanii, Tiranie, powiedziało wówczas MailOnline: „Gangi tak zarabianie tysięcy na ludziach, którzy chcą przejść i to wszystko ponieważ w Albanii płace i praca są bardzo niskie i nie istnieją.
„Albańczyk z małej wioski wie, że jeśli pozostanie w kraju, jego perspektywy są marne, ale wie, że jeśli pojedzie do Wielkiej Brytanii, może zarobić dużo pieniędzy i wysłać je rodzinie”.
Minister bezpieczeństwa granic Angela Eagle powiedziała na początku tego miesiąca: „To szokujące, że gangi przestępcze wykorzystują media społecznościowe, aby żerować na bezbronnych osobach, wabiąc je do pracy w odrażających warunkach i do uprawy narkotyków, takich jak konopie indyjskie, z fałszywymi obietnicami zysku.
Liczby pokazują, jak w ostatnich latach wzrosła liczba przepraw małych łodzi przez kanał La Manche
Widzi się statek Straży Granicznej przywożący na brzeg w Kent migrantów, którzy próbowali przepłynąć małą łodzią przez kanał La Manche z Francji
Do tej pory w 2024 r. wykryto, że ponad 18 000 migrantów przekroczyło tę granicę. Na zdjęciu migranci udają się pontonem do Anglii 6 sierpnia tego roku
„Czy to w Internecie, czy na naszych ulicach, nie może być kryjówki dla tych, którzy łamią prawo.
„Zintensyfikujemy działania związane z egzekwowaniem prawa, aby dokonać większej liczby aresztowań, zaostrzając liczbę postępowań karnych nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale wśród partnerów w całej Europie i dbając o to, aby wszyscy nasi odpowiedni partnerzy pracowali ramię w ramię pod naszym nowym dowództwem ds. bezpieczeństwa granic”.
Na początku tego miesiąca premier Sir Keir Starmer spotkał się w Rzymie ze swoją włoską odpowiedniczką Giorgią Meloni, gdzie powiedział, że chce przyjrzyjmy się planowi Włoch „przeniesienia” części procedur azylowych do Albanii.
Rząd rozważa także opłacenie krajów takich jak Wietnam, aby pomóc w powstrzymaniu napływu migrantów do Europy.