Niedawno opublikowane dokumenty rządowe dotyczące dostępu do informacji wskazują, że co najmniej 21 koni padło w trakcie lub w dniach następujących po przetransportowaniu ich z Kanady na ubój do Japonii między majem 2023 r. a czerwcem 2024 r.
To przeczy informacjom z Kanadyjskiej Agencji Kontroli Żywności, sugerującym, że poważne incydenty nie są zgłaszane regulatorowi. W lutym przedstawiciel CFIA powiedział komisji Izby Gmin agencja ma wiedzę tylko o pięciu przypadkach śmierci koni związanych z transportami lotniczymi od 2013 r.
Dokumenty zostały uzyskane przez japońską organizację zajmującą się prawami zwierząt Life Investigation Agency (LIA) od japońskiego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa oraz od Służby Kwarantanny Zwierząt, która odpowiada za import żywych zwierząt.
„Uważam, że liczba ta jest niezwykle wysoka” – powiedział dyrektor LIA Ren Yabuki w e-mailu dla CBC News, odnosząc się do liczby padłych koni.
„Oprócz zgonów, wiele koni było w poważnym stanie, w tym miało biegunkę i gorączkę. Trudne warunki, w jakich transportowano konie, są oczywiste. Najbardziej zaskakujące było to, że transportowano również konie ciężarne. Byłem zszokowany, gdy dowiedziałem się, że niektóre z nich poroniły lub zmarły po przybyciu do Japonii”.
W okresie objętym dokumentami około 2500 koni zostało wyeksportowanych z Winnipeg i Edmonton do Japonii. Po przybyciu są tuczone, a następnie zabijane i podawane na surowo jako sashimi.
ZOBACZ | Jak konie są przewożone samolotem z Winnipeg do Japonii:
LIA współpracuje z obrońcami praw zwierząt z kanadyjskiej organizacji non-profit Animal Justice, która ma opublikowano raport na podstawie dokumentów. CBC News niezależnie zweryfikowało dokładność tłumaczenia raportu z japońskiego.
„Te nowe dane całkowicie mnie zaskoczyły” – powiedziała Kaitlyn Mitchell, dyrektor ds. prawnych w Animal Justice.
„Wygląda na to, że konie umierają podczas transportu. Umierają po transporcie. Chorują i doznają obrażeń. I nic z tego nie znajduje odzwierciedlenia w oficjalnych dokumentach w Kanadzie. Tak więc to, co mówią urzędnicy, jest tak naprawdę tylko małym fragmentem obrazu i bagatelizuje to, jak niebezpieczna i śmiercionośna jest ta branża”.
Z dokumentów wynika, że większość zgonów nastąpiła na skutek odwodnienia, stresu i zapalenia płuc.
Na przykład w przesyłce z 31 lipca 2023 r. z Edmonton do Kitakyushu w Japonii, obejmującej 99 koni i trwającej łącznie 29,35 godziny, jeden koń zmarł z powodu poważnego odwodnienia, a drugi z powodu udaru cieplnego. Pozostałe przybyły w złym stanie: jeden miał gorączkę, a drugi zapalenie spojówek.
Podczas transportu 85 koni z Edmonton do Kagoshimy w Japonii, 8 stycznia 2024 r., trzy konie zmarły na skutek obrażeń odniesionych w wyniku upadku w czasie transportu.
Tydzień później, 15 stycznia 2024 r., podczas transportu 98 koni z Edmonton do Kitakyushu w Japonii, jeden koń zmarł z powodu niewydolności wielonarządowej po upadku z samolotu, a dwa konie zmarły z powodu poronienia.
Ciężarna klacz w późnym stadium ciąży jest uważana za zwierzę delikatne i nie nadające się do transportu – powiedział Mitchell.
„Jeśli umierają z powodu poronienia, a płód jest na tyle duży, że w dokumentach jest napisane, że źrebak nie przeżył… brzmi to jak ciąża w późniejszym terminie” – powiedziała. „Dlatego dla mnie to rażące niedopatrzenie, że to się dzieje. Urzędnicy CFIA, którzy są na lotnisku, nawet tego nie zauważyli, nie mówiąc już o eksporterach, którzy powinni opiekować się tymi końmi i monitorować je, zanim wyjadą za granicę”.
Oprócz zgonów odnotowano ponad 40 poważnych zachorowań i urazów.
9 września Mitchell podzielił się informacją z urzędnikami CFIA, w tym z dr Mary Jane Ireland, główną urzędniczką weterynaryjną Kanady, „mam więc nadzieję, że uda nam się dotrzeć do sedna sprawy i nie tylko ustalić, dlaczego istnieje luka w komunikacji, ale rozwiązać problem”.
Ireland nie był dostępny na wywiad.
W oświadczeniu dla CBC News, CFIA stwierdziła, że „oskarżenia są niepokojące i CFIA traktuje je bardzo poważnie”. Agencja dokonuje przeglądu dokumentów dostępu i omówi je z japońskimi urzędnikami.
Agencja poinformowała, że zgodnie z kanadyjskimi przepisami dotyczącymi zdrowia zwierząt (art. 155) przewoźnicy lotniczy są zobowiązani do przesyłania inspektorowi weterynarii CFIA raportu o każdym zwierzęciu, które zostało poważnie ranne lub padło podczas transportu samolotem, tak szybko, jak to możliwe po przybyciu.
„CFIA będzie komunikować się ze wszystkimi przewoźnikami lotniczymi, którzy transportują zwierzęta, aby przypomnieć im o obowiązkach raportowania zgodnie z przepisami dotyczącymi zdrowia zwierząt. Jako działanie priorytetowe CFIA poprosi o spotkanie z głównym przewoźnikiem lotniczym koni do Japonii w nadchodzących dniach” – czytamy w oświadczeniu.
W razie potrzeby Służba ds. Egzekwowania Prawa i Dochodzeń CFIA może podjąć kroki karne, które mogą obejmować grzywny i postępowanie sądowe.
CFIA stwierdziło, że statystyki dotyczące śmierci koni na jego stronie internetowej i przedstawione przed stałą komisją ds. rolnictwa i żywności oparte są na informacjach dostępnych w tamtym czasie. Jeśli potwierdzą się dodatkowe zgony lub poważne obrażenia związane z transportem lotniczym, CFIA stwierdziło, że zrewiduje informacje i powiadomi stałą komisję.
Mitchell przyznał, że statystyki CFIA mogą być niedokładne, ponieważ większość zgonów i obrażeń ma miejsce w Japonii, czasami kilka dni po transporcie, a japoński rząd może nie udostępniać tych informacji. Mogą również istnieć różne definicje „poważnego incydentu”.
„Czy biegunka to poważny incydent? A co, jeśli biegunkę ma 10 koni? Czy koń, który upadł, ale można go zmusić do stania, to poważny incydent? A co, jeśli upadł i trzeba go będzie przetransportować wózkiem widłowym?” – powiedziała. „Jestem skłonna przyznać, że są pewne szare strefy, ale myślę, że wiele z tego jest po prostu czarno-białe”.
Na początku tego roku Animal Justice nawiązało współpracę z LIA, aby dokument co się dzieje po wylądowaniu samolotów przewożących konie w Japonii; okazuje się, że przesyłki te często przekraczają wymagany przez władze federalne 28-godzinny limit czasu.
Pod rządami Kanady Przepisy dotyczące zdrowia zwierzątkonie mogą być transportowane bez jedzenia, wody i odpoczynku tylko przez 28 godzin od momentu opuszczenia farmy do momentu przybycia do Japonii. CFIA stwierdziła, że to właśnie wtedy japoński rząd odpowiada za ich dobrostan.
Yabuki wzywa japoński rząd do zakazania działań, które „naruszają dobrostan zwierząt”, ale zauważa, że lokalne prawa „traktują zwierzęta jak własność” – w związku z tym stanowczo apeluje do rządu Kanady o zakazanie transportu żywych koni na rzeź.
Minęły prawie trzy lata, odkąd premier Justin Trudeau polecił swojemu ministrowi rolnictwa zakończyć eksport żywych koni na rzeź.
Projekt ustawy C-355, który miałby zakazać eksportu lotniczego kanadyjskich koni na rzeź, został przyjęty przez Izbę Gmin. Drugie czytanie odbędzie się w Senacie jesienią.