Home Aktualności Kanada pomoże szkolić Ukraińców na myśliwcach F-16, które mają latać latem –...

Kanada pomoże szkolić Ukraińców na myśliwcach F-16, które mają latać latem – Krajowe

17
0


Kanada pomoże poprowadzić szkolenie ukraiński piloci myśliwców F-16 dostarczani przez NATO sojuszników, którzy według oczekiwań USA będą latać już latem.

Premier Justin Trudeau powiedział, że rząd federalny przeznaczy w przyszłym roku do 389 milionów dolarów na „rozbudowę” szkoleń, a także 500 milionów dolarów dodatkowej pomocy wojskowej w ramach długoterminowego zobowiązania NATO wobec Ukrainy.

„Przesłanie jest jasne: wszyscy jesteśmy tu, aby wspierać Ukraina „aż do zwycięstwa i dalej” – powiedział Trudeau reporterom w Waszyngtonie w czwartek, gdy przywódcy NATO kończyli swój doroczny szczyt.

Trudeau mówił o nowym wsparciu dla Ukrainy, przedstawiając jednocześnie harmonogram kiedy Kanada w końcu osiągnie cel NATO w zakresie wydatków co najmniej dwa procent PKB na obronę.

Premier spotkał się w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, gdzie zapewnił o stałym wsparciu Kanady i przedstawił nowe zobowiązania pomocowe.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Zełenski powiedział w poście w mediach społecznościowych na X, że obaj rozmawiali o „możliwości dodatkowego szkolenia na kanadyjskich symulatorach lotu”.

Trudeau miał wziąć udział w szerszym spotkaniu na temat Ukrainy w czwartek wieczorem. Spotkanie odbędzie się po dwustronnym spotkaniu Zełenskiego z prezydentem USA Joe Bidenem.

Ukraina była jedną z głównych kwestii poruszanych na szczycie przez sojusz, który od prawie dwóch i pół roku wspiera Kijów w walce z pełnoskalową inwazją Rosji.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Rosja nie zwycięży”: Biden ogłasza „historyczną” darowiznę dla Ukrainy od sojuszników


„Rosja nie zwycięży”: Biden ogłasza „historyczną” darowiznę dla Ukrainy od sojuszników


Podczas gdy sojusznicy zwiększyli w tym czasie swoją pomoc wojskową, Ukraina udała się na szczyt w celu uzyskania dodatkowych zobowiązań dotyczących obrony powietrznej i myśliwców F-16, które według Zełenskiego są rozpaczliwie potrzebne do odpierania rosyjskich ostrzałów rakietowych i ataków lotniczych.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Stawki wojny zostały podkreślone na początku tego tygodnia, gdy rozpoczął się szczyt, kiedy rosyjskie rakiety zabiły co najmniej 41 osób i uderzył w szpital dziecięcy w Kijowie, według ukraińskich władz.

Adres e-mail, którego potrzebujesz na dany dzień
najważniejsze wiadomości z Kanady i świata.

W środę NATO zgodziło się przekazać Ukrainie co najmniej 40 milionów euro w ciągu przyszłego roku.

Ponadto Stany Zjednoczone, Holandia i Dania poinformowały, że pierwsze dostarczone przez NATO myśliwce F-16 są już w drodze i po miesiącach przygotowań wzbiją się w powietrze tego lata.

F-16 od dawna znajdują się na liście życzeń Ukrainy ze względu na ich niszczycielską siłę i globalną dostępność. Myśliwiec jest wyposażony w działo 20 mm i może przenosić bomby, rakiety i pociski.

Dania zobowiązała się przekazać łącznie 19 samolotów, podczas gdy Holandia obiecała dostarczyć 24 samoloty. Oba kraje były siłą napędową międzynarodowej koalicji, która miała dostarczyć Ukrainie F-16.

Kanada zapewniła cywilnych instruktorów i personel pomocniczy dla ukraińskiego wysiłku szkoleniowego pilotów. W lutym rząd przeznaczył 60 milionów dolarów na inicjatywę sojuszniczą w celu pozyskania materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych do F-16 na przyszłe naprawy, a także stacji amunicji i broni.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Ukraiński szpital dziecięcy został trafiony, a rosyjskie ataki zabiły dziesiątki osób”


Ukraiński szpital dziecięcy został uszkodzony, a w rosyjskich atakach zginęły dziesiątki osób


We wtorek Stany Zjednoczone, Niemcy i Rumunia we wspólnym oświadczeniu poinformowały, że dostarczą Ukrainie baterie Patriot, Holandia i inne kraje dostarczą komponenty Patriot w celu utworzenia jeszcze jednej baterii, a Włochy dostarczą system obrony powietrznej SAMP-T.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Oczekuje się, że w czwartek Biden ogłosi nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 225 milionów dolarów, obejmujący dodatkowy system rakietowy Patriot.

Inni sojusznicy, w tym Kanada, Norwegia, Hiszpania i Wielka Brytania, dostarczą szereg innych systemów, które pomogą Ukrainie rozszerzyć zasięg, jak głosi wspólne oświadczenie z wtorku. Systemy te obejmują NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS i Gepardy. Inne kraje zgodziły się dostarczyć amunicję do tych systemów.

Zapytany o konkretne wkłady Kanady w obronę powietrzną, rzecznik departamentu obrony zwrócił uwagę Global News na szereg wcześniejszych zapowiedzi, w tym zakup systemu NASAMS od Stanów Zjednoczonych za około 500 miliardów dolarów, o którym po raz pierwszy poinformowano w styczniu 2023 r. System jest nadal produkowany w USA i nie ma konkretnego harmonogramu, kiedy zostanie dostarczony na Ukrainę.

Kanada również ma przeznaczył 76 milionów dolarów na fundusz kierowany przez Niemców na dodatkowe systemy obrony powietrznej oraz 33 miliony dolarów na partnerstwo w zakresie sprzętu obrony powietrznej pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii.

Od początku wojny z Rosją Ottawa przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 4 miliardów dolarów.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „NATO pracuje nad przygotowaniem Ukrainy do przyszłego członkostwa w sojuszu: Stoltenberg”


NATO pracuje nad przygotowaniem Ukrainy do przyszłego członkostwa w sojuszu: Stoltenberg


Wspólna deklaracja NATO opublikowana w środę stwierdza również, że Ukraina znajduje się na „nieodwracalnej” drodze do członkostwa w NATO, ale nie określa harmonogramu oficjalnego przystąpienia Ukrainy do sojuszu.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

„Przyszłość Ukrainy jest w NATO” – głosi komunikat.

Sojusz z zadowoleniem przyjął demokratyczne, gospodarcze i bezpieczeństwa reformy Ukrainy, niezbędne do przystąpienia, i stwierdził, że otrzyma zaproszenie, „kiedy sojusznicy wyrażą zgodę i spełnione zostaną warunki”.

Prezydent Rosji Władimir Putin od dawna jest zagorzałym przeciwnikiem starań Ukrainy o członkostwo w sojuszu zachodnim, uznając je za naruszenie bezpieczeństwa i interesów Rosji.

USA i niektóre inne kraje sprzeciwiły się członkostwu Ukrainy podczas konfliktu z Rosją, aby uniknąć eskalacji napięć, które mogłyby doprowadzić do większej wojny. Podkreślili również, że Ukraina musi podjąć znaczące kroki w celu rozwiązania problemu korupcji, a także innych reform systemowych.

© 2024 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

Source link