Home Aktualności Kanada wpłaciła 5 miliardów dolarów na finalizację nowego porozumienia G7, które ma...

Kanada wpłaciła 5 miliardów dolarów na finalizację nowego porozumienia G7, które ma pomóc Ukrainie w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów

40
0


Według urzędnika rządowego Kanada przeznaczy 5 miliardów dolarów na nowy plan pomocy Ukrainie w walce z Rosją podczas spotkania przywódców G7 we Włoszech.

Premier Justin Trudeau i pozostali przywódcy siedmiu rozwiniętych gospodarek świata finalizują nową umowę mającą na celu wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów, aby pomóc prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu po zwycięstwie Rosji na polu bitwy.

Urzędnik rządowy powiedział, że nowy wkład finansowy Kanady będzie częścią opracowywanej umowy. Stany Zjednoczone, przy wsparciu Kanady, zaproponowały wykorzystanie odsetek od około 200 miliardów euro zamrożonych rosyjskich aktywów przechowywanych głównie w Europie w celu zabezpieczenia 50 miliardów dolarów amerykańskiego kredytu bankowego na bieżące wsparcie dla Ukrainy.

„Myślę, że zostaną ustalone główne filary tej kwestii, ale niektóre szczegóły pozostaną do omówienia przez ekspertów według określonego harmonogramu” – powiedział o dyskusjach doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Oświadczenie Kanady następuje przed czwartkowym spotkaniem Trudeau z Zełenskim we Włoszech.

Rząd podał, że Trudeau po raz pierwszy zaproponował wykorzystanie przejętych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego w lutym podczas rozmowy telefonicznej z G7. W zeszłym miesiącu wicepremier Chrystia Freeland zachęcała ministrów finansów grupy G7 we Włoszech, aby wykorzystali te aktywa na pokrycie kosztów ożywienia gospodarczego na Ukrainie.

OBEJRZYJ | Konflikty na Ukrainie i w Strefie Gazy w związku ze szczytem G7 we Włoszech:

Konflikt wisi nad szczytem G7 we Włoszech

Premier Justin Trudeau przebywa we Włoszech na tegorocznym szczycie G7. Wojny na Ukrainie i w Gazie, zmiany klimatyczne i wiele innych podziałów uwidaczniają się nad spotkaniem, w którym biorą udział przywódcy Unii Europejskiej i papież Franciszek.

RCMP podało w zeszłym miesiącu zamroził 140 milionów dolarów w rosyjskich aktywach w Kanadzie od lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Global Affairs Canada oświadczyło, że nakazało również przejęcie rosyjski samolot i a firma uważana za powiązaną z rosyjskim oligarchą.

W niedawnym budżecie federalnym stwierdzono, że Kanada jest zdecydowana zbadać wraz z sojusznikami „możliwe mechanizmy prawne umożliwiające pełne wykorzystanie tych aktywów”.

Ukraina pilnie potrzebuje większej ilości broni, amunicji i szkoleń po długim zastoju w dostawach z Waszyngtonu. Kongres USA zatwierdził w zeszłym miesiącu pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów, ale dopiero po tym, jak konflikt polityczny w Partii Republikańskiej opóźnił przyjęcie pakietu o sześć miesięcy.

Minister obrony Bill Blair spotkał się w czwartek w Belgii z Grupą Kontaktową ds. Obrony Ukrainy i ogłosił plany wysłania na Ukrainę pierwszej wysyłki 2000 wycofanych ze służby silników rakietowych używanych przez Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne.

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Giorgia Meloni, prezydent USA Joe Biden, premier Japonii Fumio Kishida, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i Europejczycy Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen uczestniczy w sesji roboczej podczas szczytu G7 w Borgo Egnazia we Włoszech, czwartek, 13 czerwca 2024 r.
Przywódcy G7 biorą udział w sesji roboczej podczas szczytu we Włoszech w czwartek. (Andrew Medichini/Associated Press)

Kanada przekaże także blisko 30 zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia Nanuk, czyli zdalnie sterowanej stacji uzbrojenia, której można używać w pojazdach opancerzonych. Blair powiedział także, że rząd wysyła ukraińskim żołnierzom ponad 130 000 sztuk amunicji do broni ręcznej.

W czwartek Trudeau bierze udział w serii sesji roboczych z przywódcami G7 na temat konfliktów na Ukrainie i w Gazie, a także rozwoju w Afryce i zmian klimatycznych.

Na czwartek zaplanowano dwustronne spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.Source link