JAKIE SĄ GENEZY HEZBOLLAHU?
Irańscy Strażnicy Rewolucji założyli Hezbollah w 1982 r. podczas wojny domowej w Libanie w latach 1975–1990, w ramach wysiłków Teheranu, aby eksportować swoją rewolucję islamską z 1979 r. i walczyć z siłami izraelskimi, które najechały Liban w 1982 r. Grupa ta rozwinęła się z tajemniczej frakcji w silnie uzbrojoną siłę o dużym wpływie w Libanie i regionie. Rządy zachodnie, w tym Stany Zjednoczone, uznają ją za grupę terrorystyczną. Podobnie jak sunnickie państwa Zatoki Perskiej, w tym Arabia Saudyjska.
Hezbollah jest szyicką organizacją islamistyczną podzielającą ideologię Islamskiej Republiki Iranu.
JAK HEZBOLLAH ZAANGAŻOWAŁ SIĘ W WOJNĘ W GAZIE?
Hezbollah jest potężną częścią „Osi Oporu”, sojuszu wspieranych przez Iran grup na Bliskim Wschodzie, do którego należy również palestyński ruch islamistyczny Hamas, który wywołał wojnę w Strefie Gazy, atakując Izrael 7 października. Deklarując solidarność z Palestyńczykami, Hezbollah rozpoczął ostrzał izraelskich pozycji w regionie granicznym 8 października. Od tego czasu strony wymieniają ogień niemal codziennie, Hezbollah wystrzeliwuje rakiety i drony, a Izrael przeprowadza ataki powietrzne i artyleryjskie. Ataki miały miejsce głównie w pobliżu lub na granicy, ale obie strony również rozszerzyły swoje ataki.
Dziesiątki tysięcy ludzi zostało wysiedlonych w Libanie i Izraelu.
JAK POTĘŻNA JEST SIŁA WOJSKOWA HEZBOLLAHU?
Podczas gdy inne grupy rozbroiły się po wojnie domowej w Libanie, Hezbollah zachował broń do walki z siłami izraelskimi, które okupowały przeważnie szyickie muzułmańskie południe kraju. Lata wojny partyzanckiej doprowadziły do wycofania się Izraela w 2000 r., ale Hezbollah zachował swój arsenał.
Hezbollah zademonstrował swoje postępy militarne w 2006 r. podczas pięciotygodniowej wojny z Izraelem, która wybuchła po wkroczeniu Hezbollahu na terytorium Izraela, gdzie porwano dwóch żołnierzy i zabito innych.
Hezbollah wystrzelił tysiące rakiet w kierunku Izraela podczas konfliktu, w wyniku którego w Libanie zginęło 1200 osób, głównie cywilów, oraz 158 Izraelczyków, głównie żołnierzy.
Siła militarna Hezbollahu wzrosła po 2006 r. Grupa twierdzi, że jej rakiety mogą uderzyć we wszystkie części Izraela, a jej arsenał obejmuje precyzyjne pociski rakietowe. Podczas wojny w Strefie Gazy Hezbollah ogłosił ataki przy użyciu pocisków rakietowych ziemia-powietrze – broni, o której od dawna sądzono, że ma w swoim arsenale, ale nigdy wcześniej nie potwierdził, że ją posiada. Wystrzelił również wybuchowe drony w kierunku Izraela.
Lider Hezbollahu Sayyed Hassan Nasrallah powiedział, że grupa ma 100 000 bojowników. Według World Factbook amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej w 2022 r. szacowano, że Hezbollah ma 45 000 bojowników, podzielonych na około 20 000 stałych i 25 000 rezerwistów.
JAKIE WPŁYWY REGIONALNE MA HEZBOLLAH?
Hezbollah zainspirował i wsparł inne grupy wspierane przez Iran w całym regionie, w tym irackie milicje szyickie. Odegrał dużą rolę w pomaganiu swojemu sojusznikowi prezydentowi Basharowi al-Assadowi w walce w Syrii, gdzie nadal ma bojowników. Arabia Saudyjska twierdzi, że Hezbollah walczył również w Jemenie, wspierając sprzymierzonych z Iranem Huti. Hezbollah temu zaprzecza.
JAKĄ ROLĘ PEŁNI HEZBOLLAH W LIBANIE?
Wpływ Hezbollahu opiera się zarówno na jego uzbrojeniu, jak i wsparciu wielu libańskich szyitów, którzy twierdzą, że grupa broni Libanu przed Izraelem. Ma ministrów w rządzie i ustawodawców w parlamencie.
Libańskie partie sprzeciwiające się Hezbollahowi twierdzą, że grupa ta osłabia państwo i jednostronnie wciąga Liban w wojny.
Partia weszła do libańskiej polityki w 1992 r., startując w wyborach, a większą rolę w sprawach państwowych zaczęła odgrywać w 2005 r., po tym jak Syria wycofała wojska z Libanu po zabiciu byłego premiera Rafika al-Haririego, sunnickiego polityka symbolizującego wpływy Arabii Saudyjskiej w Bejrucie.
Sąd wspierany przez ONZ skazał zaocznie trzech członków Hezbollahu za zabójstwo. Hezbollah zaprzecza jakiejkolwiek roli, opisując sąd jako narzędzie swoich wrogów.
W 2008 r. walka o władzę między Hezbollahem a jego libańskimi przeciwnikami politycznymi doprowadziła do konfliktu zbrojnego, po tym jak rząd obiecał podjąć działania przeciwko wojskowej sieci komunikacyjnej grupy. Bojownicy Hezbollahu przejęli części Bejrutu.
W 2018 r. Hezbollah i sojusznicy, którzy popierają posiadanie przez niego broni, zdobyli większość parlamentarną. Została ona utracona w 2022 r., ale grupa nadal ma duże wpływy polityczne.
OSKARŻONY O ATAKI NA INTERESY ZACHODNIE
Libańscy urzędnicy i zachodnie wywiady twierdzą, że w latach 80. grupy powiązane z Hezbollahem przeprowadzały samobójcze ataki na ambasady i cele zachodnie oraz porywały obywateli Zachodu.
Stany Zjednoczone obarczają Hezbollah odpowiedzialnością za zamachy samobójcze w 1983 r., w których zniszczono siedzibę US Marines w Bejrucie, zabijając 241 żołnierzy, oraz koszary francuskie, zabijając 58 francuskich spadochroniarzy. Twierdzą również, że Hezbollah stał za samobójczym atakiem na ambasadę USA w Bejrucie w 1983 r.
Odnosząc się do tych ataków i wzięcia zakładników, przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział w wywiadzie w 2022 r., że przeprowadziły je niewielkie grupy niezwiązane z Hezbollahem.
Hezbollah został również oskarżony o ataki bojowe w innych miejscach. Argentyna obwinia go i Iran za śmiertelny zamach bombowy na żydowskie centrum społecznościowe w Buenos Aires, w którym zginęło 85 osób w 1994 r., oraz za atak na ambasadę Izraela w Buenos Aires w 1992 r., w którym zginęło 29 osób.
Źródło: Reuters