Home Aktualności Sojusznicy z NATO nazywają Chiny „decydującym czynnikiem” wojny Rosji na Ukrainie –...

Sojusznicy z NATO nazywają Chiny „decydującym czynnikiem” wojny Rosji na Ukrainie – Krajowe

38
0


W swojej najpoważniejszej naganie skierowanej pod adresem Pekinu, NATO sojusznicy w środę zadzwonili Chiny „decydujący czynnik umożliwiający” Rosja wojna przeciwko Ukraina i wyraził zaniepokojenie arsenałem nuklearnym Chin i jego możliwościami w kosmosie.

Surowo sformułowany komunikat końcowy, zatwierdzony przez 32 członków NATO na szczycie w Waszyngtonie, jasno pokazuje, że Chiny stają się przedmiotem zainteresowania sojuszu wojskowego. Członkowie europejscy i północnoamerykańscy oraz ich partnerzy w regionie Indo-Pacyfiku coraz częściej dostrzegają wspólne obawy dotyczące bezpieczeństwa ze strony Rosji i jej azjatyckich zwolenników, zwłaszcza Chin.

Pekin twierdzi, że nie udziela Rosji bezpośredniej pomocy wojskowej, ale utrzymuje silne więzi handlowe ze swoim północnym sąsiadem przez cały okres trwania konfliktu.

W komunikacie państwa członkowskie NATO stwierdziły, że Chiny stały się stroną umożliwiającą prowadzenie wojny poprzez „nieograniczone partnerstwo” z Rosją i szerokie wsparcie dla rosyjskiej bazy przemysłu obronnego.

„To zwiększa zagrożenie, jakie Rosja stwarza dla swoich sąsiadów i dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wzywamy ChRL, jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, mającego szczególną odpowiedzialność za przestrzeganie celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, do zaprzestania wszelkiego materialnego i politycznego wsparcia dla wysiłków wojennych Rosji” – czytamy w komunikacie, w którym Chiny zostały nazwane skrótem ich oficjalnej nazwy, Chińska Republika Ludowa.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

„ChRL nie może dopuścić do największej wojny w najnowszej historii Europy bez negatywnego wpływu na jej interesy i reputację” – czytamy w dokumencie.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Rosja-Ukraina: Zełenski odwiedza Charków, podczas gdy Putin spotyka się z Xi w Chinach”


Rosja-Ukraina: Zełenski odwiedza Charków, podczas gdy Putin spotyka się z Xi w Chinach


Pekin wyraził niezadowolenie z rosnącego zainteresowania NATO Azją i zażądał, aby sojusz nie angażował się w region Azji i Pacyfiku oraz nie podżegał do konfrontacji.

Adres e-mail, którego potrzebujesz na dany dzień
najważniejsze wiadomości z Kanady i świata.

„NATO nie powinno wykorzystywać Chin do uzasadniania swojego włączenia się do Azji i Pacyfiku i prób zakłócania dynamiki regionalnej” – powiedział we wtorek Lin Jian, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. „Chiny są siłą na rzecz pokoju na świecie, przyczyniają się do globalnego rozwoju i bronią porządku międzynarodowego”.

Danny Russel, były zastępca sekretarza stanu ds. Azji, nazwał nowe brzmienie słów NATO „nadzwyczajnym krokiem”, szczególnie dlatego, że towarzyszyło mu ostrzeżenie, że Pekin nadal stwarza „systemowe wyzwania” dla europejskich interesów i bezpieczeństwa.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

„To znak, jak bardzo nie powiodła się próba Pekinu, by rozciągnąć się na Rosję i Europę Zachodnią, i jak puste jest jego roszczenie do neutralności” — powiedział Russel, wiceprezes ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i dyplomacji w Asia Society Policy Institute. „Chińskie próby dzielenia i rządzenia zamiast tego doprowadziły do ​​niezwykłej solidarności między kluczowymi państwami regionu euroatlantyckiego i Azji i Pacyfiku”.

Max Bergmann, dyrektor programu Europa, Rosja i Eurazja w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedział, że oświadczenie to ma „niezwykle istotne znaczenie”, ponieważ daje Chinom sygnał, że Europa, podobnie jak USA, również potępia wsparcie dla Rosji.

„Stany Zjednoczone uważają, że Europa ma wpływy w Pekinie i że podczas gdy Chiny nie zwrócą uwagi na potępienie ze strony USA, zwrócą uwagę na potępienie ze strony Europy, ponieważ tak jak Europa handluje z Chinami, Chiny handlują również z Europą” – powiedział Bergmann.

W tegorocznej deklaracji końcowej państwa członkowskie NATO powtórzyły swoje obawy, że Chiny stanowią „systemowe wyzwania” dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Po raz pierwszy kwestia ta została podniesiona w 2021 r.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „NATO musi mieć jasne spojrzenie na chińską „politykę przymusu”: Stoltenberg”


NATO musi mieć jasne spojrzenie na „politykę przymusu” Chin: Stoltenberg


Sojusz stwierdził, że Chiny stoją za ciągłymi, złośliwymi cybernetycznymi i hybrydowymi działaniami, w tym dezinformacją, i wyraził obawy dotyczące chińskich możliwości i działań kosmicznych. Podniósł również alarm, że Chiny szybko rozszerzają i dywersyfikują swój arsenał nuklearny, wyposażając go w więcej głowic i większą liczbę zaawansowanych systemów przenoszenia.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

W Waszyngtonie, gdzie w tym tygodniu spotykają się przywódcy państw NATO, aby uczcić 75. rocznicę powstania koalicji, prezydent Joe Biden powiedział, że sojusz nie może pozostać w tyle za Rosją, która zwiększa produkcję broni przy pomocy Chin, Korei Północnej i Iranu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Chiny dostarczają sprzęt, mikroelektronikę i narzędzia, które „umożliwiają Rosji budowę pocisków, bomb, samolotów i broni, której użyje do ataku na Ukrainę”.

Dodał, że po raz pierwszy wszyscy członkowie NATO tak jasno to stwierdzili w uzgodnionym dokumencie.

Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Korea Południowa wysłały swoich liderów lub zastępców na szczyt NATO w Waszyngtonie w tym tygodniu. Są partnerami, a nie członkami sojuszu.

W deklaracji końcowej członkowie NATO potwierdzili znaczenie partnerów z regionu Indo-Pacyfiku dla sojuszu i stwierdzili, że „wzmacniają dialog w celu rozwiązania wyzwań międzyregionalnych”.

NATO i partnerzy z Indo-Pacyfiku planują uruchomienie czterech projektów w celu wsparcia Ukrainy, wzmocnienia współpracy w zakresie cyberobrony, przeciwdziałania dezinformacji i pracy nad sztuczną inteligencją. Członkowie NATO stwierdzili, że projekty te „zwiększą naszą zdolność do współpracy w zakresie wspólnych interesów bezpieczeństwa”.

© 2024 Prasa Kanadyjska

Source link