- Szef Rezerwy Federalnej ujawnia, że coraz więcej Australijczyków polega na pomocy charytatywnej
Najbardziej wpływowy bankier w kraju ujawnił, że coraz większa liczba Australijczyków po raz pierwszy w życiu zwraca się do organizacji charytatywnych, aby przetrwać.
Michele Bullock, gubernator Banku Rezerw USA, powiedziała na lunchu organizacji charytatywnej zajmującej się zdrowiem psychicznym, że agresywne podwyżki stóp procentowych zmuszają teraz więcej osób do zwracania się o pomoc, o którą wcześniej nie prosiły.
„Informacje otrzymane za pośrednictwem programu łącznikowego RBA wskazują, że więcej osób niż zwykle szuka wsparcia u organizacji społecznych, często po raz pierwszy” – powiedziała podczas lunchu Australian Business Economists w Sydnej w czwartek.
Zauważyła, że najbardziej narażone są gospodarstwa domowe o niskich dochodach i osoby wynajmujące.
„Gospodarstwa domowe o niższych dochodach zazwyczaj przeznaczają większą część wydatków na rzeczy niezbędne, w tym żywność, rachunki za media i czynsz” – dodała.
„Doświadczenia poszczególnych gospodarstw domowych są różne, ale gospodarstwa domowe osób młodych i o niższych dochodach są szczególnie dotknięte presją związaną z ogólnymi kosztami utrzymania”.
Pani Bullock wykluczyła jednak możliwość obniżek stóp procentowych przed Boże Narodzenie w swoim przemówieniu zatytułowanym „Wysoki koszt Inflacja‘ dla organizacji charytatywnej Fundacji Anika.
„Oczywiście okoliczności mogą się zmienić i jeśli sytuacja gospodarcza nie będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami, zarząd zareaguje odpowiednio” – powiedziała.
Najbardziej wpływowy bankier w kraju ujawnił, że coraz większa liczba Australijczyków zwraca się do organizacji charytatywnych, aby przetrwać (na zdjęciu pomocnik organizacji charytatywnej Food Bank)
‘Jeśli jednak gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z przewidywaniami, zarząd nie spodziewa się, że będzie mógł obniżyć stopy procentowe w najbliższej przyszłości.
„Musimy zobaczyć skutki inflacji, zanim to zrobimy”.
Stopa procentowa RBA została w zeszłym miesiącu utrzymana na 12-letnim maksimum wynoszącym 4,35 proc. i nie należy się spodziewać rychłej ulgi po 13 podwyżkach stóp w 2022 i 2023 r.
Najbardziej agresywne podwyżki od końca lat 80. XX w. już teraz odbijają się na gospodarce, a stopa wzrostu na poziomie 1 proc. w ujęciu rocznym do czerwca była najsłabsza od recesji w 1991 r., nie licząc pandemii.
Jednak zdaniem pani Bullock, jeśli teraz nie rozwiążemy problemu wysokiej inflacji, doprowadzi to jedynie do jeszcze wyższego bezrobocia w przyszłości.
„Wysoka i zmienna inflacja może również powodować zmiany w zamożności i sile nabywczej ludzi” – dodała.
„Zawarcie nowej umowy lub ustalenie planów oszczędnościowych jest trudniejsze, jeśli nie wiesz, ile kosztować Cię będzie przyszłość.
„Co więcej, wysoka inflacja ostatecznie wymaga dezinflacji, co może mieć długotrwałe konsekwencje dla gospodarstw domowych w postaci wyższego bezrobocia”.
Inflacja w czerwcu osiągnęła 3,8 proc., a Rezerwa Federalna nie spodziewa się, że coroczny wskaźnik cen konsumpcyjnych spadnie poniżej założonego celu wynoszącego 2–3 proc. do końca 2025 r.
Stopa bezrobocia wzrosła w lipcu do 4,2 proc., osiągając dwuletni szczyt. RBA prognozuje, że do połowy przyszłego roku wzrośnie do 4,4 proc.
Gubernator Banku Rezerw USA Michele Bullock powiedziała podczas lunchu organizacji charytatywnej zajmującej się zdrowiem psychicznym, że agresywne podwyżki stóp procentowych zmuszają teraz więcej osób do zwrócenia się o pomoc, o którą wcześniej nie prosiły