Home Aktualności Trudeau mówi, że Kanada może spełnić kryteria wydatków wojskowych NATO do 2032...

Trudeau mówi, że Kanada może spełnić kryteria wydatków wojskowych NATO do 2032 r.

20
0


Polityka

W odpowiedzi na lawinę krytyki ze strony sojuszników — przede wszystkim Stanów Zjednoczonych — rząd liberalny ogłosił w czwartek, że ma nadzieję spełnić wymóg NATO dotyczący inwestycji wojskowych, który zakłada osiągnięcie dwóch procent produktu krajowego brutto państw członkowskich sojuszu do 2032 r.

Rząd Trudeau’a jest pod coraz większą presją ze strony sojuszników, aby zwiększyć inwestycje w obronność

Premier Justin Trudeau bierze udział w sesji roboczej szczytu NATO w czwartek 11 lipca 2024 r. w Waszyngtonie.
Premier Justin Trudeau bierze udział w sesji roboczej szczytu NATO w czwartek 11 lipca 2024 r. w Waszyngtonie. (Adrian Wyld/Prasa Kanadyjska)

W odpowiedzi na lawinę krytyki ze strony sojuszników — przede wszystkim Stanów Zjednoczonych — rząd liberalny ogłosił w czwartek, że ma nadzieję spełnić wymóg NATO dotyczący inwestycji wojskowych, który zakłada osiągnięcie dwóch procent produktu krajowego brutto państw członkowskich sojuszu do 2032 r.

Premier Justin Trudeau złożył oświadczenie na zakończenie dorocznego szczytu sojuszu w Waszyngtonie.

Chociaż premier nie powiedział dokładnie, w jaki sposób rząd liberalny zamierza osiągnąć ten cel, zarówno minister obrony, jak i minister spraw zagranicznych od tygodni dają do zrozumienia, że ​​niewyliczone i niezatwierdzone elementy nowej polityki obronnej doprowadzą kraj do osiągnięcia, a może nawet przekroczenia, progu dwóch procent.

Rząd zobowiązał się do regularnego cyklu przeglądów obronności. Następny jest zaplanowany na 2028 r.

„Będziemy nadal szukać możliwości, które jeszcze bardziej zwiększą wydatki na obronę i przyczynią się do realizacji strategicznych interesów Kanady” – powiedział Trudeau.

Minister obrony Bill Blair w ciągu ostatnich kilku miesięcy wielokrotnie powtarzał, że ma nadzieję podzielić się weryfikowalnym planem z sojusznikami z NATO, którzy coraz głośniej wyrażają swoje rozczarowanie brakiem przyspieszenia inwestycji Kanady w obronność.

Ogłoszenie harmonogramu bez podania szczegółów raczej nie uciszy krytyki sojuszników, zwłaszcza teraz, gdy niektórzy z nich, w tym Polska, wzywają do jeszcze wyższego poziomu odniesienia.

ZOBACZ: Trudeau mówi, że Kanada może spełnić kryteria NATO do 2032 r.

Trudeau mówi, że Kanada spodziewa się osiągnąć poziom 2% wymagany przez NATO do 2032 r.

Po narastającej krytyce premier Justin Trudeau ogłosił, że Kanada zwiększy inwestycje w obronę, aby spełnić cel NATO w zakresie inwestycji wojskowych wynoszący dwa procent PKB. Trudeau ogłosił to na zakończenie corocznego szczytu NATO w Waszyngtonie.

O AUTORZE

Murray Brewster jest starszym dziennikarzem zajmującym się obronnością w CBC News z siedzibą w Ottawie. Od ponad dekady zajmuje się kanadyjską polityką wojskową i zagraniczną z Parliament Hill. Oprócz innych zadań spędził łącznie 15 miesięcy w terenie, relacjonując wojnę w Afganistanie dla The Canadian Press. Wcześniej przez 11 lat zajmował się kwestiami obronności i polityką dla CP w Nowej Szkocji i był szefem biura Standard Broadcast News w Ottawie.Source link