Home Aktualności Wielka Brytania odeszła od energetyki węglowej. Eksperci ds. klimatu mają nadzieję, że...

Wielka Brytania odeszła od energetyki węglowej. Eksperci ds. klimatu mają nadzieję, że zainspiruje to innych do przyspieszenia realizacji podobnych planów

17
0


Gdy w poniedziałek wybiła północ, pracownicy zostali poproszeni o zebranie się w stołówce elektrowni węglowej w angielskiej wiosce Ratcliffe-on-Soar, aby obejrzeć na żywo transmisję ze sterowni w momencie włączenia jednostek wytwórczych wyłączony po raz ostatni.

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zbudował elektrownię węglową w 1882 r., a w tym tygodniu jako pierwszy członek G7 całkowicie ją wycofał.

„Myślę, że to dobrze, że to się dzieje i dobrze, że Wielka Brytania przewodzi” – powiedział Brian Hill, przewodniczący parafii Ratcliffe-on-Soar w pobliżu Nottingham w środkowej Anglii.

87-latek obserwował w latach 60. XX w. budowę ośmiu wież chłodniczych o wysokości 114 metrów, a teraz cieszy się, że rozległy obiekt, w którym pracowało kiedyś kilkuset pracowników, zostaje zamknięty.

„To brudne paliwo” – powiedział CBC. „Wolę czystsze powietrze”.

Stosunkowo szybkie odejście kraju od węgla energetycznego, który był kluczową siłą napędową gospodarki i w 1990 r. nadal wytwarzał 80% brytyjskiej energii elektrycznej, przez wielu jest postrzegany jako symbol władzy i dowód na to, że nawet kraje najbardziej zależne od węgla mogą ten przełącznik.

„To prawdziwy dowód na to, że przejście i zmiany mogą nastąpić bardzo szybkopowiedział Matthew Webb, zastępca dyrektora programu Coal to Clean w E3G, niezależnym zespole doradców ds. klimatu z siedzibą w Wielkiej Brytanii. „Naprawdę musimy wrzucić wyższy bieg i przejść o poziom wyżej, jeśli chodzi o wycofywanie węgla”.

Brian Hill, przewodniczący parafii Ratcliffe-on-Soar, twierdzi, że dwójka jego dzieci obserwowała budowę elektrowni w latach sześćdziesiątych XX wieku. Teraz, mając 87 lat, będzie patrzył, jak zostanie on wycofany ze służby. (Lauren Sproule/CBC)

Chociaż wiele rozwiniętych gospodarek, w tym Kanada, zobowiązało się do wycofywania węgla energetycznego do 2030 r., a niektóre kraje europejskie, takie jak Szwecja i Austria, już osiągnęły ten cel, na całym świecie nadal działają tysiące elektrowni węglowych.

W 2023 r. ustanowiono nowy rekord światowego zużycia węgla. Napędzało go przede wszystkim nowe rośliny trafiają do Internetu w Chinach.

Naukowcy twierdzą, że aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C, należy osiągnąć cel ustalony w Porozumienie paryskie w 2015 r. do 2040 r. wszędzie należy wycofać elektrownie węglowe.

„Ogromne wyzwanie”

Aby osiągnąć cele klimatyczne, organizacja pozarządowa Global Energy Monitor z siedzibą w Stanach Zjednoczonych szacuje, że elektrownie węglowe, które odpowiadają za około jedną trzecią światowych emisji, trzeba przejść na emeryturę w odpowiednim tempie ponad czterokrotnie szybciej niż obecnie.

„Na całym świecie nadal stoimy przed ogromnym wyzwaniem. Obecnie mamy około (2000 gigawatów) energii węglowej. To prawie 9 000 elektrowni węglowych” – powiedział Webb w wywiadzie.

Powiedział jednak, że zdolność Wielkiej Brytanii do przyspieszenia wycofywania się z węgla, miejmy nadzieję, da przykład innym krajom.

OBEJRZYJ | Wielka Brytania zamyka ostatnią elektrownię węglową:

Wielka Brytania zamyka ostatnią elektrownię węglową

Po ponad 140 latach ostatnia elektrownia na węgiel energetyczny w Wielkiej Brytanii została zamknięta w związku z przejściem na bardziej ekologiczną energię odnawialną.

Ponad połowa energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii pochodzi obecnie ze źródeł odnawialnych, takich jak energia wiatrowa i słoneczna. Reszta z gazu ziemnego i energii jądrowej.

Ale kiedyś węgiel był liderem. Pomogło to w industrializacji Wielkiej Brytanii i rozwoju gospodarki kraju. Wytwarzał parę do napędzania kolei, elektrowni i społeczności.

Jednak krajowy przemysł węglowy przeszedł dramatyczną transformację na długo przed osiągnięciem globalnych celów klimatycznych.

Polityczny punkt zapalny

Kiedy w 1979 r. Margaret Thatcher została premierem, prawie 200 000 górników pracowało w kopalniach państwowych i przynosiło straty. W odpowiedzi na plany zamknięcia 20 kopalń, W 1984 roku pracownicy opuścili fabrykę i rozpoczęli strajk.

Decyzja rządu Thatcher o potępieniu strajkujących górników i stłumieniu pikiet stała się politycznym punktem zapalnym.

Kiedy Thatcher ustąpiła ze stanowiska premiera w 1990 r., pozostało około 50 000 górników.

Zdjęcie przedstawia budowaną elektrownię Ratcliffe-on-Soar. Prace na 270 hektarowym terenie rozpoczęto w 1963 r., a elektrownię węglową uruchomiono w 1967 r.
Budowę elektrowni Ratcliffe-on-Soar o powierzchni 270 hektarów rozpoczęto w 1963 r., a elektrownię węglową rozpoczęto w 1967 r. (Przesłane przez Uniper)

W pewnym momencie elektrownia Ratcliffe-on-Soar zasilała dwa miliony domów. Miał zostać zamknięty w 2022 r., ale na mocy porozumienia z rządem pozostał otwarty przez dodatkowe dwa lata z powodu ogólnoeuropejskiego kryzysu gazowego wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę.

Zakład, którego właścicielem jest niemiecki koncern Uniper, przed zamknięciem zatrudniał około 350 osób.

Około połowa pracowników będzie zaangażowana w likwidację elektrowni, która ma potrwać dwa lata.

„Optymistycznie” co do trendu spadkowego

„Elektrownie węglowe w Wielkiej Brytanii były stosunkowo stare w porównaniu z innymi krajami posiadającymi młodsze elektrownie węglowe, ale analiza pokazuje… że nawet te młode elektrownie węglowe mogą zostać wycofane do 2040 r. w ekonomicznie efektywny sposób” – stwierdziła Lucy Hummer, specjalistka ds. badacz w programie śledzenia węgla w Global Energy Monitor w Waszyngtonie

Hummer stwierdziła, że ​​chociaż w zeszłym roku moc elektrowni węglowych wzrosła, jest „optymistką”, co do tego, że wkrótce może ona wykazywać tendencję spadkową.

Kopalnia Ratcliffe-on-Soar rozpoczęła działalność w 1967 r., a kiedy została zamknięta 30 września, była ostatnią elektrownią węglową w Wielkiej Brytanii.
Kiedy 30 września elektrownia Ratcliffe-on-Soar została zamknięta, była to ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii. (Przesłane przez Uniper)

Chińskie elektrownie na węgiel energetyczny nie pracują z maksymalną mocą i oczekuje się, że w przyszłości będą działać z jeszcze mniejszą mocą.

„Znaczące pozwolenia na budowę nowych elektrowni węglowych w Chinach faktycznie dobiegają końca. A instalowane są setki gigawatów nowych odnawialnych źródeł energii” – powiedział Hummer.

W czerwcu ostatnia dostawa węgla dotarła pociągiem do kopalni Ratcliffe-on-Soar niedaleko Nottingham w Wielkiej Brytanii
W czerwcu ostatnia dostawa węgla dotarła pociągiem do fabryki Ratcliffe-on-Soar niedaleko Nottingham. (Przesłane przez Uniper)



Source link