W jednej z najbogatszych wiosek w Wielkiej Brytanii wybuchła zacięta wojna na słowa w związku z planami utworzenia eruwu, świętego obszaru dla Żydów, na odcinku ulic o długości 12 mil.
Setki mieszkańców Hale, niedaleko Altrincham, w hrabstwie Greater Manchester, gdzie mieszka Premier League piłkarze, gwiazdy telewizyjne i potentaci biznesowi skarżyli się na propozycje synagogi.
Projekt będzie polegał na zainstalowaniu 44 słupów, każdy o wysokości do 18 stóp, na 26 różnych poboczach dróg i ścieżek.
Wśród mieszkańców Hale znajdują się gwiazdy angielskiej piłki nożnej Trent Alexander-Arnold I Raheem Sterlingplus byli gracze Roy KeaneDwight Yorke i Nicky Butt, prezenter radiowy Craig Charles, Ulica Koronacyjna aktor Michael Le Vell i gwiazda krykieta Freddie Flintoff.
Eruw to obszar wyłączony ze starożytnych praw żydowskich sięgających VII wieku, które zabraniają noszenia lub pchania przedmiotów poza prywatną przestrzenią w szabat, żydowski szabat trwający od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę.
Klucze do domu, lekarstwa, jedzenie, a nawet niemowlęta należą do przedmiotów, których nie można wynosić poza eruv. Zabronione jest również pchanie wózków inwalidzkich lub używanie lasek.
Hale jest jedną z najbogatszych wiosek w Wielkiej Brytanii. Mieszka tam co najmniej 33 piłkarzy Premier League, a także gwiazdy telewizji i radia oraz odnoszący sukcesy biznesmeni
Przykład słupów, które zostaną zainstalowane wokół Hale, połączonych cienkim nylonowym drutem przypominającym żyłkę wędkarską
Mieszkańcy Hale to m.in. Trent Alexander-Arnold, na zdjęciu ze swoją byłą dziewczyną na wsi (zdjęcie stockowe)
Każdy ze słupów będzie połączony cienkim nylonowym drutem, podobnym do żyłki wędkarskiej, co zapewni „ciągłość” w miejscu przecięcia granicy z drogą lub publicznym chodnikiem.
Raport sporządzony przez firmę architektoniczną stwierdza, że „Projekt integracji szabatowej” przyniesie „liczne korzyści mieszkańcom miasta pochodzenia żydowskiego, zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym i rodzinom z małymi dziećmi”.
W artykule powołano się nawet na Ustawę o równości z 2010 r., aby argumentować, że rada Trafford, którą kieruje Partia Pracy, powinna zatwierdzić te plany.
Jednak rozgniewani mieszkańcy rozdawali ulotki gospodarstwom domowym, ostrzegając przed ryzykiem naruszenia „spójności lokalnej”, jeśli plan (trzeci tego typu w ciągu zaledwie dziesięciu lat) uzyska akceptację. Jak twierdzą, „enklawa religijna” wpłynie na 8000 domów.
Mieszkańcy grupy na Facebooku o nazwie South Trafford Against the Eruv ostrzegają przed „podziałami religijnymi”.
Teren proponowanego erev, któremu zdecydowanie sprzeciwiają się grupy lokalnych mieszkańców
Pewien miejscowy powiedział: „To nie ma nic wspólnego ze słupami i drutem. To tworzy podziały religijne, których nie potrzebujemy w tym rejonie. Czułbym to samo, niezależnie od tego, jaka religia chciałaby stworzyć własną małą enklawę.
‘Bądźcie zadowoleni z faktu, że możemy mieć świątynie, kościoły i inne miejsca kultu dla wszystkich religii w naszym regionie. To powinno wystarczyć.
„Zachowajcie resztę doktryny religijnej w tych miejscach lub we własnym domu. Jeśli pozwolimy na to eruv, nie możemy powiedzieć nie muzułmanom, którzy chcą mówców na każdym rogu ulicy wzywających ludzi do modlitwy – i tak dalej”.
W ulotce anonimowo rozdanej do gospodarstw domowych ostrzegano, że eruv „zagrozi równowadze naszej zróżnicowanej i świeckiej społeczności, utożsamiając nasze obszary z jedną religią ponad innymi, co zagraża spójności społeczności”.
Dodano: „Mamy dziś wystarczająco dużo problemów z rasizmem w Wielkiej Brytanii. Nie pogarszajmy sytuacji. Zatrzymajmy Hale Eruv teraz”.
Plany utworzenia eruwu w Hale pojawiły się po raz pierwszy w 2014 r., kiedy zaplanowano ustawienie łącznie 117 słupów na obszarze pięciu mil kwadratowych i granicy o szerokości 12 mil.
Doprowadziło to do spotkania publicznego, w którym wzięło udział ponad 300 osób, po czym przywódca społeczności żydowskiej w Hale zobowiązał się do „powrotu do deski kreślarskiej” w sprawie planów.
W 2016 r. inicjatywę reaktywowano, wyznaczając 95 słupów na 12-milowej trasie, ale po kolejnej fali krytyki organizacja charytatywna Hale Eruv Project Charitable Trust wycofała propozycję „w interesie jedności społecznej”.
Wówczas poseł Sir Graham Brady stwierdził, że plany te grożą wywołaniem „wrogości i nietolerancji” w tym regionie.
Najnowsze plany przedstawione przez Debtal Archirecture z Prestwich głoszą: „Eruwy są od stuleci kamieniem węgielnym życia żydowskiego, a ich początki sięgają epoki talmudycznej.
„Odegrali kluczową rolę w umożliwieniu ortodoksyjnym Żydom uczestnictwa w obchodach szabatu, a także promują poczucie integracji i przynależności do społeczności, dbając również o to, aby szabat pozostawał znaczącym i wzbogacającym doświadczeniem.
„Proponowany eruv w Hale to ważne przedsięwzięcie, którego celem jest poprawa życia pobożnych żydowskich mieszkańców. Został starannie zaplanowany i zaprojektowany tak, aby nie miał negatywnego wpływu na szerszą lokalną społeczność, a jednocześnie maksymalizował korzyści dla ortodoksyjnych żydowskich mieszkańców.
„Życie bez eruwu oznacza, że praktykujący mieszkańcy mają ograniczone możliwości pełnego uczestnictwa w praktykach szabatowych bez ograniczania swojej możliwości życia zgodnie ze swoimi przekonaniami religijnymi”.
Według architektów eruvs zostały pomyślnie zainstalowane w miastach Manchester, Bury, Salford, Leeds oraz ponad dziesięciu lokalnych urzędach w Londynie.
Dodali, że słupy, tam gdzie będzie to konieczne, będą jak najwęższe i „wtapiać się w krajobraz ulicy”.
Rada Trafford podejmie decyzję o zezwoleniu na Eruv jeszcze w tym roku.