Home Biznes Akcje spółki wodnej szybują w górę, ponieważ organ nadzorujący przygotowuje rekordowy pakiet...

Akcje spółki wodnej szybują w górę, ponieważ organ nadzorujący przygotowuje rekordowy pakiet finansowania o wartości 88 mld funtów

6
0


Akcje spółek wodociągowych notowanych na giełdzie w Londynie gwałtownie wzrosły w czwartek po tym, jak regulator Ofwat zaproponował rekordowy „pakiet modernizacyjny” o wartości 88 miliardów funtów, finansowane ze wzrostu rachunków klientów.

Pakiet finansowy ogłoszono w momencie, gdy branża zmaga się z kryzysem egzystencjalnym. Firmy wodne stoją w obliczu groźby renacjonalizacji z powodu miliardowego długu, rozpadającej się infrastruktury oraz licznych zaniedbań w zakresie ochrony środowiska i regulacji.

Kryzys spowodował, że firma Thames Water, która ma 15 miliardów funtów długu, ostrzegła, że ​​ma tylko wystarczającą płynność finansową, aby sfinansować swoją działalność na kolejne 11 miesięcyi South East Water z czapką w ręku idą do inwestorów awaryjny zastrzyk gotówki.

Zatykanie przecieku: Firmy wodne stoją przed presją inwestowania w infrastrukturę, jednocześnie radząc sobie z długiem

Severn Trent I Zjednoczone Usługi w czwartkowe popołudnie przewodził indeksowi FTSE 100, zyskując odpowiednio 4,6 i 4,1 procent, podczas gdy właściciel South West Water Grupa Pennon akcje spółki wzrosły o 9,7 proc., plasując się na szczycie indeksu FTSE 250.

Wszystkie trzy grupy przyjęły propozycje z zadowoleniem, ale żadna z nich nie otrzyma tak dużego dofinansowania, jakiego oczekiwała w swoich planach biznesowych.

Aarin Chiekrie, analityk kapitałowy w Hargreaves Lansdown, powiedział: „Podobnie jak drużyna sportowa pozyskująca nowego gracza, regulator wodny (Ofwat) ustala, o ile firmy wodne mogą podnieść rachunki konsumentów za wodę w latach 2025–2030.

Ofwat zaproponował średni roczny wzrost o 19 funtów w ciągu najbliższych pięciu lat, co stanowi o jedną trzecią mniej niż podwyżki wynoszące około 29 funtów rocznie, o które wnioskowały przedsiębiorstwa wodociągowe.

„Te podwyżki rachunków są potrzebne, aby pokryć koszty modernizacji infrastruktury, naprawy pękniętych rur i zapewnić zwroty gotówki inwestorom jako nagrodę za finansowanie firmy”.

Pióro, które wręczył szefowej Susan Davy w zeszłym roku pensję w wysokości 860 000 funtów pośród skandalu związanego z zanieczyszczeniem pasożytami Ofwat uznał plan biznesowy South West Water za „plan wiodący”.

Plan przedsiębiorstwa Sutton and East Surrey Water, które zostało kupione w styczniu, został oceniony jako „ogólnie dobry”.

Klienci South West Water zobaczą, że ich rachunki wzrosną średnio o 64 £ do 2029-30 do 561 £. Firma chciała, aby średnie roczne rachunki klientów wzrosły do ​​596,04 £ do 2030.

Akcje Pennon zyskały również na wartości dzięki ogłoszeniu zatrudnienia nowej dyrektor finansowej Laury Flowerdew, która wcześniej pełniła funkcję dyrektor finansowej w Bristol Water.

Severn Trent, który w zeszłym roku szefowa Liv Garfield zapłaciła jej 3,2 miliona funtów pomimo rosnącej liczby wycieków ścieków, jej plan biznesowy został oceniony jako „wyjątkowy”

Klienci Severn zobaczą, że rachunki wzrosną średnio o 93 funty do 496 funtów do 2030 roku. Firma chciała, aby wzrosły do ​​518 funtów do 2030 roku.

Grupie pomogła także aktualizacja danych handlowych, w której odnotowano „mocny początek” roku i wskazano, że firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów finansowych w 2024 r.

United Utilities stwierdziło, że propozycje Ofwat stanowią „ważny krok w ramach regulacyjnych, których celem jest umożliwienie realizacji kluczowych inwestycji niezbędnych do poprawy stanu rzek, wzmocnienia naszej sieci i zapewnienia lepszych usług dla klientów, społeczności i środowiska”.

Rachunki klientów grupy wzrosną średnio o 94 funty rocznie do 2030 r. i wyniosą 536 funtów. United Utilities chciało, aby rachunki wzrosły do ​​556,14 funtów.

Wszystkie trzy firmy będą miały szansę formalnie odpowiedzieć na propozycje do 28 sierpnia, a Ofwat ma opublikować ostateczną decyzję 19 grudnia.

Ministrowie rządu prowadzą w czwartek pilne rozmowy z przedstawicielami firm wodnych, aby omówić przyszłość branży.

Dyrektorzy Thames Water, South East Water i Severn Trent są wśród osób, które zostały wezwane na spotkanie z ministrem środowiska Stevem Reedem.

Mark Crouch, analityk eToro, stwierdził: „Wyraźny brak inwestycji w infrastrukturę wodną kraju stał się w ostatnich latach niemal kwestią oczywistą, a przedsiębiorstwa wodociągowe oskarżano o stawianie zysków ponad bezpieczeństwem i jakością, a jednocześnie prowadzenie swoistego monopolu ze względu na brak konkurencji.

„Wezwania nowego rządu Partii Pracy do nacjonalizacji przedsiębiorstw wodnych są coraz głośniejsze. I choć ta perspektywa wydaje się mało prawdopodobna, miejmy nadzieję, że będzie stanowić potężną zachętę dla firm do uporządkowania swoich działań”.

Chiekrie z Hargreaves Lansdown dodał: „Nowy rząd Partii Pracy będzie chciał uniknąć nacjonalizacji, ale będzie musiał podjąć działania, ponieważ jest to niezwykle istotna część infrastruktury kraju.

„Prawdopodobnie trwają prace nad planami awaryjnymi mającymi na celu powołanie specjalnej rządowej agencji, która zajmie się firmą, jeśli organizacja finansowa rzeczywiście się wycofa”.

PLATFORMY INWESTYCYJNE DIY

Łatwe inwestowanie i gotowe portfele

AJ Dzwon

Łatwe inwestowanie i gotowe portfele

AJ Dzwon

Łatwe inwestowanie i gotowe portfele

Bezpłatne pomysły na inwestowanie i zarządzanie funduszami

Hargreaves Lansdown

Bezpłatne pomysły na inwestowanie i zarządzanie funduszami

Hargreaves Lansdown

Bezpłatne pomysły na inwestowanie i zarządzanie funduszami

Inwestowanie z opłatą ryczałtową od 4,99 GBP miesięcznie

interaktywny inwestor

Inwestowanie z opłatą ryczałtową od 4,99 GBP miesięcznie

interaktywny inwestor

Inwestowanie z opłatą ryczałtową od 4,99 GBP miesięcznie

Inwestowanie w akcje: społeczność licząca ponad 30 milionów osób

eToro

Inwestowanie w akcje: społeczność licząca ponad 30 milionów osób

eToro

Inwestowanie w akcje: społeczność licząca ponad 30 milionów osób

Bezpłatne transakcje akcjami i brak opłat za prowadzenie konta

Handel 212

Bezpłatne transakcje akcjami i brak opłat za prowadzenie konta

Handel 212

Bezpłatne transakcje akcjami i brak opłat za prowadzenie konta

Linki partnerskie: Jeśli wybierzesz produkt This is Money może zarobić prowizję. Te oferty są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, ponieważ uważamy, że warto je wyróżnić. Nie wpływa to na naszą niezależność redakcyjną.

Porównaj najlepsze konto inwestycyjne dla siebie

Niektóre linki w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi. Jeśli na nie klikniesz, możemy zarobić niewielką prowizję. Pomaga nam to finansować This Is Money i zachować jego bezpłatne użytkowanie. Nie piszemy artykułów w celu promowania produktów. Nie pozwalamy, aby jakiekolwiek relacje komercyjne wpływały na naszą niezależność redakcyjną.Source link