Home Biznes Ceny złota osiągają rekordowy poziom 4,3 mln N za 28 g

Ceny złota osiągają rekordowy poziom 4,3 mln N za 28 g

15
0


Ceny złota osiągnęły w piątek rekordowy poziom na giełdzie w Londynie, na co wpłynęły utrzymujące się spekulacje, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych obniży stopy procentowe w nadchodzącym tygodniu.

Dodatkowo, rosnący popyt na bezpieczne inwestycje w związku ze zbliżającym się terminem wyborów prezydenckich także przyczynił się do wzrostu wartości tego szlachetnego kruszcu.

Cena żółtego metalu gwałtownie wzrosła, podążając za spadkiem rentowności obligacji skarbowych i dolara, ponieważ rynki nadal obstawiały obniżkę stóp procentowych, pomimo ostatnich danych o inflacji.

Spot gold osiągnął rekordową cenę 2570 USD (4,23 mln N) za uncję (28 g) wcześniej w trakcie sesji, podczas gdy kontrakty futures na złoto zbliżyły się do szczytu 2600 USD (4,28 mln N). Kurs NAFEX na koniec czwartkowej sesji handlowej wynosił 1646,54 N/$.

Ustawodawcy naciskają na ekspansję złota CBN

Nigeryjscy ustawodawcy opowiadają się za znacznym rozszerzeniem uprawnień CBN do wykorzystywania złota do wspierania rezerw kraju, chroniąc w ten sposób gospodarkę. Proponowany projekt ustawy Senatu ma na celu uczynienie złota co najmniej trzydziestoma procentami rezerw walutowych Nigerii, a także określa środki mające na celu uczynienie banku automatycznym odbiorcą całego złota wydobytego w Nigerii. Obecnie złoto stanowi około 4% rezerw walutowych kraju.

Nigeria zmaga się z wysoką inflacją, zbliżoną do 28-letniego szczytu, w wyniku restrukturyzacji gospodarczej, która częściowo wyeliminowała dopłaty do paliw i usunęła powiązanie waluty z dolarem amerykańskim. W ciągu ostatniego roku wartość nairy spadła o ponad dwie trzecie w stosunku do dolara amerykańskiego.

Wydobycie złota w Nigerii odbywa się głównie w ukryciu, z niewielkimi lub żadnymi korzyściami ekonomicznymi. Rola prawna branży, zgodnie z takimi środkami, byłaby formalnie ustanowiona i dostosowana do programu zakupu złota przez bank centralny w 2019 r.

Prezydent Bola Tinubu pracuje nad modernizacją sektora górniczego Nigerii od czasu objęcia urzędu w maju 2023 r. Celował konkretnie w inwestorów w złoża litu niskiej jakości zlokalizowane w centralnym regionie kraju. Szacuje się, że Nigeria ma około 21 ton rezerw złota.

Dochody Nigerii z wymiany walut pochodzą głównie z przemysłu naftowego i gazowego. Jednakże produkcję hamują akty wandalizmu, kradzieże i spadek inwestycji w tym sektorze.

Nigeria nie jest jedynym krajem, który chce przejąć kontrolę nad swoimi rezerwami złota i je zrepatriować. Liczne narody wyraziły obawy dotyczące wykorzystania rezerw dolara i złota przez narody zachodnie jako narzędzia polityki zagranicznej. W 2023 r. badanie przeprowadzone przez World Gold Council wykazało, że „znaczna część” banków centralnych wyraziła obawy dotyczące potencjalnych sankcji po zablokowaniu prawie połowy z 650 miliardów dolarów rezerw złota i walut obcych Rosji przez USA i inne narody zachodnie po jej wtargnięciu na Ukrainę.

Sześćdziesiąt osiem procent banków objętych badaniem WGC stwierdziło, że zamierzają przechowywać swoje rezerwy złota w kraju.

Zyski ze złota napędzane obniżkami stóp procentowych

Inwestorzy nadal wierzą, że Fed obniży stopy procentowe na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, co wspiera żółty metal. Jednak rynki pozostają niepewne co do zakresu możliwej obniżki stóp procentowych. Oczekiwania przesunęły się w kierunku mniejszej, 25-punktowej redukcji po silnych danych inflacyjnych z początku tego tygodnia, ale wraz z publikacją słabych danych z rynku pracy w czwartek, w szczególności wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zakłady na 50-punktową redukcję były ponownie aktywne.

Według CME FedWatch, traderzy wyceniają 58-procentową szansę na obniżkę o 25 pb i 42-procentową szansę na obniżkę o 50 pb. Niemniej jednak eksperci nadal uważają, że Fed zainicjuje cykl łagodzenia na posiedzeniu w przyszłym tygodniu i że do końca roku stopy zostaną obniżone o co najmniej 100 punktów bazowych.

W roku po wrześniu zaplanowano jeszcze dwa posiedzenia Fed. Ponieważ niższe stopy procentowe obniżają koszt alternatywny inwestowania w aktywa niedochodowe, takie obniżki są korzystne dla złota i innych metali szlachetnych.



Source link