Home Biznes Czy jesteś samozatrudniony? Co warto wiedzieć, gdy zbliża się termin składania...

Czy jesteś samozatrudniony? Co warto wiedzieć, gdy zbliża się termin składania zeznań podatkowych – Krajowe

14
0


Kanadyjczycy prowadzący działalność na własny rachunek muszą złożyć zeznanie za rok 2023 podatek dochodowy i zwrot świadczeń do poniedziałku 17 czerwca.

Oficjalny termin to 15 czerwca, ale Kanadyjska Agencja Skarbowa (CRA) twierdzi, że ze względu na to, że przypada on w sobotę, zeznania złożone 17 czerwca lub wcześniej będą rozpatrywane terminowo.

W środę CRA wydała komunikat prasowy zawierający szczegółowe informacje na temat składania wniosków. Oto, co musisz wiedzieć.

Jakie są Twoje obowiązki podatkowe jako osoby prowadzącej działalność na własny rachunek?

Agencja ratingowa wymaga od Kanadyjczyków, którzy uzyskują dochód z tytułu samozatrudnienia w prowadzonej przez siebie firmie lub wraz ze swoim partnerem, obowiązku składania co roku zeznania podatkowego. Każda osoba, której małżonek lub konkubent prowadzi działalność na własny rachunek, również musi złożyć zeznanie podatkowe do dnia 17 czerwca.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Właściciele firm prowadzących działalność na własny rachunek muszą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na System emerytalny Kanady i składki na ubezpieczenie pracownicze, jeśli są uprawnieni. Quebec jest jedyną prowincją wymagającą składek do Planu Emerytalnego Quebecu.

„Nie zapomnij zarejestruj się, aby założyć konto GST/HST jeśli zarabiasz więcej niż 30 000 dolarów rocznie. Będziesz chciał mieć pewność, że złożysz plik GST/HST wraca punktualnie uniknąć jakichkolwiek kar i odsetek” – przypomina Kanadyjczykom CRA w swoim komunikacie prasowym.

Wiadomości i spostrzeżenia finansowe
dostarczane na Twój e-mail w każdą sobotę.

Nowe zmiany w elektronicznym składaniu deklaracji GST/HST obowiązujące od tego roku wymagają obecnie również od abonentów GST/HST z okresem sprawozdawczym rozpoczynającym się w 2024 r. składania deklaracji drogą elektroniczną.

Agencja ratingowa zauważa również, że w ich ślady podążają ci, którzy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą różne zasady składania zeznań podatkowych.

„Złożenie zeznania pomoże Ci upewnić się, że otrzymasz wszelkie świadczenia, do których możesz być uprawniony, oraz że te, które już otrzymujesz, nie zostaną przerwane” – twierdzi agencja.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „W Kanadzie rośnie liczba kobiet pracujących na własny rachunek, ale nadal istnieją inne podziały: StatCan”


Liczba kobiet pracujących na własny rachunek w Kanadzie rośnie, ale nadal istnieją inne podziały: StatCan


Chociaż termin złożenia zeznania podatkowego dla osób prowadzących działalność na własny rachunek upływa 15 czerwca lub w poniedziałek, płatność miała nastąpić 30 kwietnia.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Jeśli nadal nie zapłaciłeś podatków, zachęcamy, abyś zrobił to jak najszybciej, aby uniknąć dodatkowych odsetek od zadłużenia” – mówi agencja ratingowa. Płatności można dokonać online lub osobiście.

Agencja doradza również Kanadyjczykom, aby prowadzili szczegółową dokumentację wszelkich zarobionych i wydanych pieniędzy w celu dokładnego ustalenia należnego podatku i uzasadnienia wszelkich żądanych odliczeń lub ulg.

Mówi, że posiadanie tych rejestrów ułatwi poparcie Twoich roszczeń, jeśli agencja ratingowa zdecyduje się sprawdzić Twoje zeznanie pod kątem dokładności.

Obowiązki pracowników korzystających z platform i gig-gospodarki

Era cyfrowa zaoferowała Kanadyjczykom wiele możliwości samozatrudnienia, w tym pracę za pośrednictwem platform internetowych i pracy na zlecenie.

Agencja ratingowa definiuje gospodarkę platformową jako „dochód generowany na platformach cyfrowych, takich jak strony internetowe lub aplikacje mobilne”. Przykładami mogą być sprzedaż online towarów takich jak odzież i wywieranie wpływu w mediach społecznościowych.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Kanadyjczycy są zobowiązani do zgłaszania dochodów uzyskanych za pośrednictwem gospodarki platformowej, w tym prezentów i darowizn.

Gospodarka gig odnosi się do umów krótkoterminowych, pracy na zlecenie lub innej pracy tymczasowej, która może obejmować drobne zadania lub wysoce specjalistyczne usługi.

„Jeśli łączysz się z klientami za pośrednictwem platform internetowych lub aplikacji (aplikacji), takich jak Clickworker, Crowdsource, Fiverr, UberEats lub Skip the Dishes, aby świadczyć im swoje usługi, zazwyczaj jesteś uważany za osobę samozatrudnioną, a nie pracownika celów podatkowych” – wyjaśnia agencja ratingowa.

„Twoja praca może być wykonywana w dowolnym miejscu, ponieważ platformy internetowe mogą łączyć firmy i niezależnych wykonawców z całego świata.”

Jeśli nie masz pewności, czy prowadzisz działalność na własny rachunek, więcej szczegółów można znaleźć w Internecie.

© 2024 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

Source link