Home Biznes Interesariusze branży telekomunikacyjnej wskazują na rządy stanowe jako przeszkodę dla projektu światłowodowego...

Interesariusze branży telekomunikacyjnej wskazują na rządy stanowe jako przeszkodę dla projektu światłowodowego FG o długości 90 000 km

19
0


Przedstawiciele branży telekomunikacyjnej twierdzą, że plan rządu federalnego, zakładający rozmieszczenie 90 000 kilometrów światłowodów w całym kraju, napotka na liczne przeszkody, zwłaszcza ze strony władz stanowych, które mogą uniemożliwić realizację projektu.

Według nich, bez zajęcia się obecnym problemem opłat za prawo drogi, wielorakim opodatkowaniem i opłatami, które zależą od władz stanowych, projekt, który ma być realizowany za pośrednictwem spółki celowej (SPV), byłby działaniem bezcelowym.

Zainteresowane strony, które w środę zabrały głos podczas szóstej edycji Policy Implementation Assisted Forum (PIAFO) w Lagos, podały nieudany projekt InfraCo, zainicjowany kilka lat temu przez Nigeryjską Komisję Łączności (NCC), jako przykład tego, jak może skończyć się nowa inicjatywa.

Rozwiązywanie przeszkód

Przedstawiając referat na temat „Harmonizacja strategii wdrażania światłowodów w Nigerii w celu skutecznego wdrożenia”, dyrektor wykonawczy ds. szerokopasmowej komunikacji, pan Chidi Ibisi, stwierdził, że chociaż inicjatywa rządu dotycząca SPV jest dobrym planem, który mógłby pomóc krajowi w przezwyciężeniu obecnej luki w infrastrukturze cyfrowej, rząd musi zająć się bieżącymi wyzwaniami.

„Aby ta nowa inicjatywa SPV odniosła sukces, należy rozwiązać kwestie wysokich kosztów prawa drogi (RoW), niszczenia włókien przez firmy budowlane i wandali” powiedział.

Wskazując na wyzwania, z jakimi mierzą się operatorzy telekomunikacyjni podczas wdrażania infrastruktury, dyrektor operacyjny grupy WTES Projects Limited, pan Chidi Ajuzie, stwierdził, że największym wyzwaniem dla układania kabli światłowodowych w Nigerii jest nieformalny zakaz pracy stosowany przez przestępców w poszczególnych stanach.

„W przypadku stanów ustanowiono formalne prawo drogi i niektóre stany je przyjmują, ale nieformalna część prawa drogi jest obecnie bardziej skomplikowana.

„Jeśli próbuję położyć światłowód w niektórych społecznościach tutaj w Lagos, pierwszą rzeczą, jaka się dzieje, jest to, że tak zwani właściciele gruntów (omo onile) wychodzą i inna grupa ludzi będzie przychodzić z jednej ulicy do drugiej i pobierać opłaty. Jak możemy osiągnąć odpowiednią infrastrukturę szerokopasmową w takiej sytuacji?” powiedział.

Rola rządów stanowych

Według przewodniczącego Association of Licensed Telecommunications Operators of Nigeria (ALTON) Engr. Gbenga Adebayo, aby projekt światłowodowy o długości 90 000 kilometrów odniósł sukces, władze stanowe muszą wziąć odpowiedzialność za niego.

„Aby projekt się powiódł, myślę, że rządy na szczeblu subnarodowym powinny wziąć odpowiedzialność. Ten problem rządów stanowych postrzegających pierwszeństwo drogi jako IGR powinien być przeszłością. Nie możemy mówić o gospodarce cyfrowej z jednej strony, a rząd postrzega tych, którzy świadczą usługi, jako źródła dochodu.

„Rząd zawsze wychodził z dobrą polityką, ale największym problemem jest jej wdrażanie, szczególnie gdy jest testowana daleko w terenie. Gubernatorzy pójdą do Abudży i powiedzą: „w moim stanie oddam pierwszeństwo przejazdu za darmo”.

„Kiedy jedziesz do takiego stanu, mogą ci przyznać prawo drogi za zero lub jedną nairę, ale zapłacą ci podatek rozwojowy, podatek edukacyjny, podatek od wpływu na stan, podatek ekosystemowy. Kiedy zsumujesz wszystkie te opłaty, to jest to więcej niż opłaty za prawo drogi. Więc kto z kim gra?” powiedział.

Wcześniej w swoim przemówieniu otwierającym organizator PIAFo, pan Omobayo Azeez, powiedział, że konferencja ma na celu stworzenie platformy dialogu pośredniego dla interesariuszy gospodarki cyfrowej, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, w celu wymiany myśli, wyjaśnienia niejasności, zharmonizowania myśli i stworzenia poczucia zbiorowej odpowiedzialności za przyspieszenie naszego zbiorowego dobrobytu poprzez wydajność techniczną.

Co powinieneś wiedzieć

Rząd federalny niedawno uruchomił Spółka celowa (SPV) na dostarczenie dodatkowych 90 000 km kabla światłowodowego w celu uzupełnienia istniejącej łączności w celu zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu w całej Nigerii.

Według ministra komunikacji, innowacji i gospodarki cyfrowej, dr Bosuna Tijaniego, we współpracy z partnerami i interesariuszami z sektora rządowego i prywatnego, spółka SPV zbuduje dodatkowe pokrycie światłowodowe niezbędne do rozszerzenia zasięgu sieci szkieletowej Nigerii do co najmniej 125 000 km, z obecnego zasięgu wynoszącego około 35 000 km.Source link