Home Biznes Jakie zmiany są w kwestii naszych pieniędzy pod rządami Partii Pracy? LEE...

Jakie zmiany są w kwestii naszych pieniędzy pod rządami Partii Pracy? LEE BOYCE przygląda się

10
0


Gdy opada kurz po zwycięstwie Partii Pracy w wyborach, staje się jasne, czego oczekują nasi czytelnicy, przeglądając nasze statystyki ruchu – informacji o tym, co oznacza to dla ich finansów w nadchodzących miesiącach i w dalszej perspektywie.

Łatwo zrozumieć dlaczego. Wielokrotnie wskazywaliśmy w trakcie kampanii wyborczej, że na pierwszy rzut oka manifest Partii Pracy był stosunkowo mało szczegółowy w kwestii naszych finansów osobistych.

Krótko mówiąc, nie było potrzeby wikłania się w niepotrzebne spory o podatki i uwikłania w kontrowersje dotyczące radykalnych reform, które mogłyby zniechęcić niektórych wyborców.

I bądźmy szczerzy, Partia Pracy miała całą potrzebną jej amunicję na froncie podatkowym. Osobiście trudno mi było traktować Rishi Sunaka poważnie, gdy argumentował na temat planów podatkowych Partii Pracy, biorąc pod uwagę, że był on jednocześnie kanclerzem i premierem odpowiedzialnym za zamrożenie progów podatkowych.

Budowanie bogactwa: czytelnicy This is Money to doświadczona grupa ludzi – i słusznie, chcemy wiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość naszych finansów

Rzeczywiście, zamrożenie podatków prawdopodobnie spowodowało, że obciążenie podatkowe gospodarstw domowych było największe od czasów II wojny światowej, a wyborcy słusznie mieli tego dość.

W rezultacie miliony kolejnych aspirujących pracowników wspinających się po szczeblach kariery zostaną wciągnięte w sieć wyższego podatku w nadchodzących latach. To, moim zdaniem, jeden z najbardziej antykonserwatywnych ruchów w żywej pamięci.

Nie, Partii Pracy wystarczyła prosta kampania z prostym hasłem „zmiana” i bardzo małą ilością szczegółów na temat tego, czego możemy się spodziewać.

To, jak sądzę, wywołało pewne obawy co do tego, co stanie się z naszymi przyszłymi aspiracjami majątkowymi.

Przez co najmniej najbliższe kilka miesięcy nie wydaje się, aby cokolwiek zostało zaplanowane.

Nowa kanclerz Rachel Reeves wykluczyła uchwalenie budżetu przed wrześniem i zasugerowała nawet, że nie będzie żadnych zaskakujących zmian podatkowych.

Wiemy, że Partia Pracy obiecała nie podnosić stawek podatku dochodowego, składek na ubezpieczenia społeczne, podatku VAT ani podatku od osób prawnych.

Ale to z kolei wywołało obawy o to, czego nie było w manifeście i może się okazać, że dojdzie do nalotu za pośrednictwem podatku od zysków kapitałowych, podatku od spadków, podatku lokalnego lub ulgi podatkowej od emerytur.

W chwili pisania tego tekstu są to wszystko plotki i nie mamy pojęcia, czy którykolwiek z powyższych elementów zostanie zmieniony, jeśli w ogóle.

Czego więc możemy się spodziewać? Nasz zespół wyspecjalizowanych reporterów ciężko pracował, próbując zorientować się, co może się wydarzyć dalej, jednocześnie nie mając do dyspozycji ogromnych ilości informacji.

Skupmy się na tym, co określiłbym jako główne filary finansów osobistych – emerytury, oszczędności, nieruchomości, inwestycje i podatki.

W kwestii emerytur Partia Pracy zobowiązała się do potrójnego zabezpieczenia emerytur państwowych, ale co najważniejsze, wygląda na to, że planuje gruntowny przegląd całego krajobrazu emerytalnego. Skomplikowany moloch, w który może wkroczyć każda partia polityczna.

Tanya Jefferies ma wszystko, co do tej pory wiemy: Co stanie się z emeryturami pod rządami Partii Pracy?

Dla oszczędzających dwa kluczowe środki, które mogą znaleźć się na celowniku, to zmiany w kwocie wolnej od podatku od oszczędności oraz wolnych od podatku kontach oszczędnościowych ISA.

Sylvia Morris ma kluczowe szczegóły: Jak oszczędzający mogą chronić swoje pieniądze

W kwestii ISAS Helen Kirrane rozmawiała z pięcioma ekspertami i zadała pytanie: Czy Isas jest gotowy na atak Partii Pracy?

Jeśli chodzi o nieruchomości, jedną z najgłośniejszych obietnic manifestu była obietnica wybudowania 1,5 miliona nowych domów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jak zauważyła Helen Crane w naszym ostatnim podcaście: Co Partia Pracy oznacza dla twoich pieniędzy – i czy może nas uczynić bogatszymi? To nie partie polityczne budują domy, lecz prywatne firmy nastawione na zysk.

Gdyby rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego było takie proste, to na pewno już by zostało rozwiązane.

Nowe domy muszą być dobrej jakości, mieć odpowiednią wielkość i nie mogą być stawiane bez ładu i składu na bezdusznych osiedlach bez odpowiedniej infrastruktury.

Ed Magnus analizuje regułę, czy pomysł budowy 300 000 domów rocznie jest tutaj wykonalny: Partia Pracy zamierza wybudować 1,5 mln nowych domów. Czy naprawdę uda jej się dotrzymać obietnicy?

Częścią retoryki przed wyborami było przekonanie, że konserwatyści doprowadzili do wzrostu stóp procentowych kredytów hipotecznych.

Może to trochę niesprawiedliwe, ale wiele osób łączy katastrofalny konserwatywny mini-budżet z września 2022 r. po prostu z wyższymi rachunkami za kredyty hipoteczne.

Ed zagłębia się w ten temat tutaj: Czy Partia Pracy naprawdę może obniżyć stopy procentowe kredytów hipotecznych?

Wydaje się, że wśród inwestorów nowy rząd nie wywołał wielkiej paniki, prawdopodobnie dlatego, że większość wydarzeń została już wcześniej zaplanowana – tzn. rynki spodziewały się większości Partii Pracy od momentu ogłoszenia daty wyborów.

Rzeczywiście, profesjonaliści giełdowi wydają się obecnie zadowoleni z warunków stworzonych przez rządową postawę „nie straszmy koni”.

Oczy będą zwrócone na wszelkie naloty CGT, chociaż bądźmy szczerzy, konserwatyści również mieli w tym zakresie dobry atak.

Jeśli chodzi o podatki, Partia Pracy nie planuje odmrożenia stawek podatku dochodowego ani nie zobowiązała się do ich naprawy. pułapka podatkowa 60 procentTemat, o którym Simon Lambert, wydawca This is Money, trąbi od dawna.

Poza tym wszystkim Sam Barker przygląda się, czy jego plany na GB Energy spowoduje niższe rachunki – Jestem szczerze zdumiony obietnicami Partii Pracy, że dzięki nim uda się stworzyć 650 000 nowych miejsc pracy (spytałem Sama, czy to literówka, gdy to edytowałem).

W This is Money będziemy nadal uważnie śledzić powyższe wydarzenia i relacjonować je w naszym własnym, apolitycznym stylu.

Zawsze chcemy tego, co najlepsze dla kraju – a to oznacza utrzymanie równowagi między wzrostem gospodarczym a podatkami na odpowiednim poziomie, nagradzanie pracowników wspinających się po szczeblach kariery i wspieranie wzrostu gospodarczego.

Pod tym względem Partia Pracy z pewnością ma przed sobą trudne zadanie…

Jeśli masz palące pytanie dotyczące finansów nowego rządu, skontaktuj się z nami: redaktor@thisismoney.co.uk

Niektóre linki w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi. Jeśli na nie klikniesz, możemy zarobić niewielką prowizję. Pomaga nam to finansować This Is Money i zachować jego bezpłatne użytkowanie. Nie piszemy artykułów w celu promowania produktów. Nie pozwalamy, aby jakiekolwiek relacje komercyjne wpływały na naszą niezależność redakcyjną.Source link