Home Biznes Kurs walutowy dla ceł importowych wzrasta ponownie o 37 N

Kurs walutowy dla ceł importowych wzrasta ponownie o 37 N

23
0


Kurs wymiany walut dla ceł importowych stosowanych przez Nigeryjską Służbę Celną (NCS) nadal rośnie i osiągnął poziom 1549 N za dolara amerykańskiego, według najnowszych danych z portalu kursów wymiany walut celnych.

Stanowi to wzrost o 37 N od poprzedniej stawki wynoszącej 1512 N/$.

Utrzymujący się wzrost kursu celnego w lipcu jest następstwem stosunkowo stabilnego czerwca, w którym nie odnotowano znaczących wahań.

W czerwcu obowiązywało pięć różnych kursów wymiany dla poboru ceł. Jednak w tym miesiącu Centralny Bank Nigerii (CBN) już siedem razy dostosował kurs wymiany dla poboru ceł, zaledwie dziesięć dni po rozpoczęciu miesiąca.

Wcześniej przewodniczący Prezydenckiego Komitetu Polityki Fiskalnej i Reform Podatkowych zalecił, aby kurs walutowy dla ceł był powiązany z punktem odniesienia budżetu na 2024 r., aby złagodzić wpływ wysokich kursów walutowych na społeczność biznesową, zwłaszcza producentów i importerów. Komitet zalecił kurs 800 N/$ do końca roku, aby zwalczać inflację i umożliwić planowanie dla firm.

Ponowne osłabienie nairy

Stały wzrost kursu wymiany ceł odzwierciedla również ponowne niewielkie osłabienie nairy pod koniec ubiegłego miesiąca i na początku tego, pomimo wzrostu rezerw walutowych kraju.

Według danych z 9 lipca 2024 r. naira zamknęła się na poziomie 1532,58 N za USD w oficjalnym oknie NAFEM FMDQ oznaczając dalsze osłabienie w stosunku do kursu N1521/$, który zamknął się dzień wcześniej.

Wzrost rezerw walutowych Nigerii

Nairametria wcześniej informowano o wzroście rezerw walutowych kraju do najwyższego poziomu od 13 miesięcy, począwszy od początków urzędowania obecnego prezydenta Tinubu.

Rezerwy zagraniczne Nigerii wzrosły o 1,88 mld USD, osiągając 34,66 mld USD na dzień 4 lipca 2024 r., co stanowi 13-miesięczny szczyt. Według historycznych zapisów Nairametrics dotyczących danych rezerwowych banku centralnego z ostatniego roku jest to najwyższy poziom osiągnięty od czasu wprowadzenia polityki unifikacji walut obcych (FX) w czerwcu 2023 r.

Gdy CBN ogłosiło politykę unifikacji walutowej, rezerwy zagraniczne Nigerii wynosiły 34,66 mld USD. Jednak od lipca do grudnia 2023 r. rezerwy wahały się w granicach 33 mld USD.

Według badań Nairametrics, rezerwy walutowe na dzień 4 lipca 2024 r. osiągnęły 34,66 mld dolarów, co stanowi najwyższy poziom od ponad roku.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Nigeria odnotowała gwałtowny wzrost kursów walut, a czerwiec zakończył się kwotą przekraczającą 34 miliardy dolarów po raz pierwszy od kwietnia.

Rezerwy nadal rosły w lipcu, osiągając kilka rekordowych poziomów i osiągając najwyższy poziom w ciągu ostatniego roku.Source link