Home Biznes Naira spada powyżej 2000 N w stosunku do funta brytyjskiego

Naira spada powyżej 2000 N w stosunku do funta brytyjskiego

10
0


Naira rozpoczęła czwartkową sesję na dolnym końcu swojego przedziału w stosunku do brytyjskiego funta szterlinga i przebiła barierę 2000. Tymczasem funt osiągnął czteromiesięczny szczyt w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ dane wskazywały, że gospodarka Wielkiej Brytanii rozwijała się szybciej niż przewidywano w maju, zmniejszając prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w sierpniu.

Urząd Statystyk Narodowych opublikował w czwartek błyskawiczne statystyki, wskazujące, że gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,4% w maju. Po ogłoszeniu wartość funta brytyjskiego wzrosła do czteromiesięcznego maksimum w stosunku do dolara amerykańskiego.

Funt szterling był notowany po N2020 w stosunku do lokalnej waluty na czarnym rynku, pomimo poprawy warunków w nigeryjskich aktywach walutowych CBN. Wycofanie się nairy nastąpiło w czasie, gdy rezerwy Nigerii osiągnęły 35,05 mld USD na dzień 8 lipca 2024 r., co jest najwyższą wartością za prezydentury Tinubu.

Deprecjacja nairy w NAFEM zbiegła się z ostatnim wzrostem zmienności cen, co ponownie doprowadziło do pogłębienia się dysparytetu kursowego.

Według danych Nigeryjskiego Autonomicznego Rynku Walutowego (NAFEM), nigeryjska waluta straciła na wartości 29 N/$ i w środę wieczorem wyniosła 1561 N/$, podczas gdy we wtorek kurs wynosił 1532 N/$.

Silna gospodarka brytyjska zwiększa wartość funta

Brytyjska gospodarka mocno odbiła się od tymczasowej recesji w pierwszym kwartale, ale w kwietniu stagnowała. W maju nastąpił wzrost produkcji w sektorach budowlanym i produkcyjnym, odpowiednio o 1,9% i 0,2%, podczas gdy największy sektor usług w Wielkiej Brytanii nadal rósł w tempie 0,3%.

Według statystyk LSEG, funt brytyjski wzrósł o 0,05% w stosunku do dolara amerykańskiego do 1,2859 USD o 7:17 rano w Londynie, co jest najwyższym poziomem od 8 marca 2024 r. Gdy premier Keir Starmer rozpoczyna swój pierwszy tydzień urzędowania, oczekuje się, że nowo wybrana Partia Pracy będzie nadzorować dość zdrową gospodarkę.

Znaczna większość w parlamencie i przyjazna biznesowi retoryka partii sprawiły, że obserwatorzy uważają administrację za generalnie przychylną aktywom zlokalizowanym w Wielkiej Brytanii.

Rynki oczekują, że rząd Partii Pracy nada priorytet polityce o dużym wpływie i niskich kosztach, która w połączeniu może pomóc w uwolnieniu bardzo potrzebnych inwestycji prywatnych, zgodnie z niedawnymi obietnicami prowzrostowymi złożonymi w obliczu napiętych finansów publicznych.

W zeszłym tygodniu Rachel Reeves, nowo mianowana minister finansów Partii Pracy, ogłosiła plany zmiany przepisów planistycznych, zniesienia moratorium na budowę nowych lądowych farm wiatrowych w Anglii i wprowadzenia obowiązkowych celów w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

W środę ogłosiła utworzenie funduszu majątku narodowego o wartości 7,3 miliarda funtów, który ma przyciągnąć fundusze z sektora prywatnego na projekty infrastrukturalne w Wielkiej Brytanii.

Perspektywy funta brytyjskiego

Ostatecznie inwestorzy walutowi wypatrują tego, co może okazać się dołkiem wyczerpania w nadchodzących tygodniach.

Jeśli cena ulegnie korekcie w dół, wzrosty powinny zostać ograniczone do poziomu poniżej 1,2857 USD. Aby zainicjować znaczący spadek, konieczne jest zamknięcie sesji poniżej otwarcia tygodnia.

Początkowe wsparcie zapewnia roczne otwarcie 2024 r. na poziomie 1,2731 USD wobec waluty bezpiecznej i najniższy poziom wahań z lutego 2019 r. na poziomie 1,2773 USD; wycofania muszą być ograniczone do tego poziomu, aby miesięczny wzrost był utrzymany. Teraz szersza bycza nieważność jest podnoszona do 1,2664 USD, otwarcia na lipiec.Source link