Nigeria planuje znacząco zwiększyć lokalną produkcję leków w ramach nowego partnerstwa między Inicjatywą Prezydencką na rzecz Odblokowania Łańcucha Wartości Opieki Zdrowotnej a Konwencją Farmaceutyczną Stanów Zjednoczonych (USP).
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Muhammad Pate poinformował o tym wydarzeniu w poście na portalu X w poniedziałek 5 sierpnia.
Celem umowy jest wzmocnienie lokalnej produkcji leków i nadzoru regulacyjnego. Do 2030 r. zakłada się osiągnięcie 70% lokalnej produkcji i stworzenie 30 000 nowych miejsc pracy.
Partnerstwo ma na celu utworzenie scentralizowanego ośrodka do badań bioekwiwalencji i zaawansowanych usług analitycznych w laboratorium. Ośrodek ten zapewni jakość lokalnie produkowanych produktów farmaceutycznych, wykorzystując globalne doświadczenie USP, zwiększając w ten sposób lokalne możliwości produkcyjne.
„Współpraca umożliwi lokalną produkcję złożonych formulacji i zwiększy możliwości nadzoru regulacyjnego za pośrednictwem Narodowej Agencji ds. Administracji Żywności i Leków oraz Kontroli (NAFDAC). Jest to idealnie zgodne z inicjatywą Nigeria Health Sector Renewal Investment Initiative (NHSRII) i programem Renewed Hope Agenda” powiedział Muhammad Pate.
Jednym z głównych celów porozumienia jest opracowanie aktywnych składników farmaceutycznych (API) i substancji pomocniczych o jakości farmaceutycznej.
Co powinieneś wiedzieć
Sektor opieki zdrowotnej w Nigerii zmaga się z licznymi wyzwaniami, w tym z dużym uzależnieniem od importowanych leków, ograniczoną lokalną zdolnością produkcyjną, problemami z kontrolą jakości lokalnie produkowanych leków, niewystarczającym nadzorem regulacyjnym i drenażem mózgów w sektorze opieki zdrowotnej.
Nairametrics podało, że leki warte 81,81 miliarda N do Nigerii zaimportowano od lipca do września 2023 r., co oznacza wzrost o 68% w porównaniu z 48,74 mld naira w analogicznym kwartale 2022 r. i wzrost o 27% w porównaniu z 64,38 mld naira w poprzednim kwartale.
Aby temu zaradzić, w lutym 2024 r. rząd federalny podpisał rozporządzenie wykonawcze mające na celu ograniczenie rosnące ceny leków. Ten dekret wykonawczy jest środkiem krótkoterminowym, podczas gdy cele średnio- i długoterminowe obejmują udomowienie importowanych leków w ciągu najbliższych trzech lat, we współpracy z Federalnym Ministerstwem Przemysłu, Handlu i Inwestycji.
W ramach strategicznego posunięcia mającego na celu wzmocnienie infrastruktury farmaceutycznej rząd buduje magazyny o jakości farmaceutycznej w 21 stanach, a dwa dodatkowe magazyny powstają na szczeblu federalnym.
Rozwój infrastruktury wpisuje się w szersze cele Inicjatywy Inwestycyjnej na rzecz Odnowy Sektora Zdrowia w Nigerii (NHSRII) i Agendy Odnowy Nadziei.
Celem niniejszego porozumienia jest przebudowa nigeryjskiego sektora opieki zdrowotnej poprzez wzmocnienie lokalnej produkcji farmaceutycznej i zagwarantowanie jakości lokalnie produkowanych leków, a tym samym zmniejszenie zależności od importu i poprawa wyników zdrowotnych w całym kraju.