Rzecznik Nigeryjskiej Służby Celnej (NCS), pan Abdullahi Maiwada, ogłosił w czwartek, że za sierpień służba pobrała cła importowe w wysokości 277,5 miliarda N.
Maiwada podzielił się tą informacją podczas comiesięcznej konferencji prasowej organizowanej przez Strategic Communication Interagency Policy Committee (SCIPC), której gospodarzem był NCS w Abudży.
Podkreślił również, że służba pobrała 15,8 mld N z tytułu podatków akcyzowych, co potwierdza jej zaangażowanie w optymalizację generowania przychodów.
Ponadto Maiwada zauważył, że w ramach wysiłków NCS mających na celu ograniczenie przemytu, służba odnotowała 83 konfiskaty w różnych jednostkach.
Powiedział, „Zajęcie objęło również 1014 paczek z konopiami indyjskimi, 23 pojazdy i inne przemycane towary o łącznej wartości cła (DPV) 975 066 791,65 N.”
„NCS zintensyfikowało także swoją „Operację Whirlwind” (OPWW) w celu zwalczania przemytu produktów naftowych, zwłaszcza w stanach granicznych”.
„Operacja prowadzona przez wiele miesięcy doprowadziła do przechwycenia siedmiu ciężarówek PMS, zamknięcia 12 punktów sprzedaży detalicznej i zajęcia 466 000 litrów PMS i 23 pojazdów”
Wyjaśnił, że śledztwa doprowadziły do oskarżenia siedmiu podejrzanych, podczas gdy trzech marketerów zostało ukaranych grzywną przez Nigerian Midstream and Downstream Petroleum Regulatory Authority (NMDPRA). Ponadto przekazano zaplombowane stacje paliw do dalszych działań.
Odprawa policji
Podczas odprawy rzecznik nigeryjskiej policji Muyiwa Adejobi podkreślił, że wystawianie wstecznych pozwoleń na broń palną w celu ominięcia zakazu posiadania broni palnej nadal jest oszustwem.
Ostrzegł, że jednostki nie powinny dać się oszukać tym, którzy wystawiają wsteczne licencje na broń palną, podkreślając, że takie działania są nielegalne, a licencje wydane w ten sposób są nadal uważane za fałszywe. Adejobi wezwał społeczeństwo, aby nie było współwinne przestępstw związanych z bronią palną.
Rzecznik oświadczył, że policja podejmie zdecydowane działania w celu wyeliminowania nielegalnego posiadania broni palnej na terenie całego kraju.
Ujawnił również, że po konfrontacji z policją, w której zginęło dwóch funkcjonariuszy, policja aresztowała 97 członków zakazanej grupy szyickiej.
Rzecznik wydał stanowcze ostrzeżenie, stwierdzając, że nie będą tolerowane żadne ataki na funkcjonariuszy policji i innych pracowników służb bezpieczeństwa podczas wykonywania przez nich obowiązków konstytucyjnych.