Home Biznes O ile wzrośnie TWÓJ rachunek za wodę i co możesz zrobić TERAZ,...

O ile wzrośnie TWÓJ rachunek za wodę i co możesz zrobić TERAZ, aby zapobiec wyższym kosztom

13
0


Rachunki za wodę w gospodarstwach domowych wzrosną średnio o 94 funty w ciągu najbliższych pięciu lat, a w niektórych pechowych regionach rachunki wzrosną o prawie 200 funtów.

W jednym rejonie kraju rachunki powinny spaść, choć tylko o 12 funtów.

Zmiany w ustawie o wodzie przedstawiono w propozycjach regulatora Ofwat, który przeanalizował plany wydatków angielskich i walijskich przedsiębiorstw wodnych.

Firmy wodne przedstawiły Ofwatowi swoje pięcioletnie plany wydatków w październiku 2023 r.

Kara śmierci: Thames Water, które obsługuje Londyn i części hrabstw domowych, może zostać ponownie znacjonalizowane, jeśli nie spełni nowych, surowych planów regulatora wodnego Ofwat

Większość argumentowała, że ​​podwyżki rachunków były konieczne, aby zapłacić za ulepszenia infrastruktury, w tym za ograniczenie skandalu ścieki pompowane do dróg wodnych i mórz.

Teraz organ regulacyjny przedstawił zmiany w projekcie ustawy, które uważa za rozsądne, i wprowadzić specjalne środki dla jednej firmy wodociągowej, Thames Water.

Ofwat podejmie ostateczną decyzję co do dokładnego zakresu zmian w projekcie ustawy w grudniu 2024 r.

Najwyższe prognozowane podwyżki rachunków odczują klienci Southern Water, obejmującego hrabstwa Kent, Hampshire, wyspę Wight, East Sussex i West Sussex.

Jeśli Ofwat oficjalnie zatwierdzi swoje propozycje, rachunki tych gospodarstw domowych wzrosną o prawie połowę (44 procent).

Oto, jakich zmian w rachunkach za wodę w Twojej okolicy spodziewa się regulator.

Firmy wodne, które planują największe podwyżki rachunków
Spółka wodna Średni rachunek teraz Średni rachunek do 2030 r. Różnica % zmiana
Woda Południowa 420 funtów 603 funtów +183 funtów +44%
Severn Dee 396 funtów 524 funtów +128 funtów +32%
Walijska woda 466 funtów 603 funtów +137 funtów +29%
Woda Yorkshire 430 funtów 537 funtów +107 funtów +25%
Woda Tamizy 436 funtów 535 funtów +99 funtów +23%
Woda Severn Trent 403 funtów 496 funtów +93 £ +23%
Zjednoczone Usługi 442 funtów 536 funtów +94 £ +21%
Woda Anglian 491 funtów 557 funtów +66 funtów +13%
Woda południowo-zachodnia 497 funtów 561 funtów +64 £ +13%
Woda Northumbrii 415 funtów 460 funtów +45 funtów +11%
Woda Wessex 508 funtów 497 funtów -12 funtów -2%
Źródło: Ofwat

Mike Keil, dyrektor naczelny Consumer Council for Water (CCW), powiedział: „Miliony ludzi poczują się rozdrażnione i zaniepokojone perspektywą podwyżek rachunków za wodę i zaczną kwestionować ich uczciwość, biorąc pod uwagę historię niepowodzeń i słabej jakości usług niektórych przedsiębiorstw wodociągowych.

Klienci rozumieją, że inwestycje są pilnie potrzebne, ale potrzebują też pewności, że każdy funt ich pieniędzy zostanie dobrze wydany.

„Zaufanie do przedsiębiorstw wodociągowych nigdy nie było niższe i nie zmieni się to, dopóki ludzie nie zobaczą i nie doświadczą różnicy – ​​czy to poprzez pewność siebie potrzebną do pływania na ulubionej plaży, czy poprzez otrzymanie pomocy, jeśli mają problemy z zapłaceniem rachunku”.

Rosnąca fala: Do 2029 r. średnie rachunki za wodę prawdopodobnie wyniosą ponad 450 funtów rocznie we wszystkich regionach Anglii i Walii, a w niektórych przypadkach nawet ponad 600 funtów

Rosnąca fala: Do 2029 r. średnie rachunki za wodę prawdopodobnie wyniosą ponad 450 funtów rocznie we wszystkich regionach Anglii i Walii, a w niektórych przypadkach nawet ponad 600 funtów

Jak zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za wodę

Rozważ zakup wodomierza

Około 40 procent gospodarstw domowych w Anglii i Walii nie posiada wodomierza, a niektóre z nich mogłyby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za wodę, gdyby je zamontowały.

Zamontowanie wodomierza jest zazwyczaj najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach, dla tych, którzy nie zużywają ponadprzeciętnych ilości wody.

Nie każdy zaoszczędzi, decydując się na licznik, ale firmy wodociągowe zazwyczaj dają dwa lata na wypróbowanie licznika, a jeśli nie będziesz zadowolony, pozwolą na zmianę na inny.

Firmy wodociągowe nie muszą zgadzać się na montaż wodomierza, na przykład jeśli byłoby to kosztowne lub nieproduktywne. Może się tak zdarzyć, jeśli wiele domów korzysta z tych samych rur wodociągowych.

Tymczasem w niektórych rejonach posiadanie takiego urządzenia jest obowiązkowe, jeśli zażąda tego przedsiębiorstwo wodociągowe.

CCW ma kalkulator, który pomaga zrozumieć, czy wodomierz może zaoszczędzić Ci pieniądze.

Jednak ogólną zasadą jest, że rachunek za wodę może obniżyć rachunki, jeśli mieszkasz w nieruchomości o wysokiej „wartości katastralnej” (wzór używany do ustalania szacunkowych rachunków za wodę), nie zużywasz dużo wody i/lub mieszkasz sam.

Licznik wody: Wiele oszczędności na rachunkach za wodę jest możliwych tylko wtedy, gdy należysz do nielicznych gospodarstw domowych, w których zamontowano licznik wody, który może dokładnie monitorować zużycie wody.

Licznik wody: Wiele oszczędności na rachunkach za wodę jest możliwych tylko wtedy, gdy należysz do nielicznych gospodarstw domowych, w których zamontowano licznik wody, który może dokładnie monitorować zużycie wody.

Jeśli możesz, używaj mniej wody

Jeśli masz zamontowany wodomierz, mniejsze zużycie wody oznacza niższe rachunki.

Rachunki za wodę w domach wyposażonych w takie liczniki składają się z opłat za zużytą wodę oraz stałych opłat dziennych.

Mniejsze zużycie wody oznacza również niższe rachunki za energię, ponieważ większość wody zużywanej przez domy jest podgrzewana w pierwszej kolejności.

Dane CCW pokazują, że gdyby każda osoba w czteroosobowej rodzinie skróciła codzienny czas kąpieli pod prysznicem o dwie minuty, mogłaby zaoszczędzić około 280 funtów rocznie na łącznych kosztach wody i energii.

Napraw przecieki i zmodernizuj urządzenia, które tego potrzebują

Podobnie, wczesne usunięcie przecieków może pozwolić zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za wodę – również pod warunkiem, że masz zamontowany licznik.

Oznakami wycieku wody są oczywiste objawy: kapanie, wilgoć, zmiana koloru ścian, podłóg i sufitów, pleśń i stęchły zapach.

Ale niektóre wycieki wody mogą być trudniejsze do zauważenia. Na przykład mokre plamy lub bardziej zielone miejsca w ogrodzie mogą wskazywać na wyciek wody z podziemnej rury.

Podobnie, niskie ciśnienie w kotle może być objawem wycieku w instalacji ciepłej wody.

Modernizacja niektórych urządzeń AGD pod koniec ich okresu eksploatacji może również przynieść spore oszczędności w rachunkach za wodę.

Na przykład nawet wymiana starej toalety na model z podwójnym spłukiwaniem można zaoszczędzić ponad 100 funtów rocznier, według Kingfishera, właściciela B&Q.

Dzieje się tak, ponieważ toalety odpowiadają za 22 procent zużycia wody w domu, a toaleta z podwójnym spłukiwaniem pozwala użytkownikom regulować ilość wody zużywanej podczas każdego spłukiwania.

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do taryfy socjalnej

Każda spółka wodna w Anglii i Walii ma swój własny system taryf socjalnych, który ma na celu pomoc klientom o niskich dochodach.

Ale kto jest uprawniony i poziom oferowanego wsparcia bardzo się różni w zależności od firmy. W niektórych przypadkach rachunki mogą zostać obniżone nawet o 90 procent.

CCW ma lista taryf socjalnych i kryteriów na swojej stronie internetowej.

Na przykład taryfa socjalna Thames Water nosi nazwę Water Help.

Dzięki temu rachunki za wodę spadają o 50 procent w przypadku gospodarstw domowych, w których koszt wody przekracza 5 procent dochodu netto.

Według CCW prawie dwa miliony gospodarstw domowych (czyli 15 proc.) kwalifikuje się do taryf socjalnych za wodę, ale nie jest do nich objętych.

Pięć przedsiębiorstw wodociągowych przeznacza własne zyski na oferowanie niższych taryf.

Są to Welsh Water, Severn Trent, Yorkshire Water, SES Water i United Utilities.

Rozważ program WaterSure

WaterSure to rządowy program realizowany przez przedsiębiorstwa wodociągowe, mający na celu obniżenie rachunków dla kwalifikujących się gospodarstw domowych w Anglii i Walii.

Aby zakwalifikować się, gospodarstwo domowe musi pobierać określone świadczenia, takie jak Universal Credit, Pension Credit, Housing Benefit lub Employment and Support Allowance (zasiłek na zatrudnienie i wsparcie zależne od dochodów).

Większość świadczeń na liście przeznaczona jest dla osób o niskich dochodach.

Gospodarstwo domowe, które zdecyduje się na program WaterSure, będzie również potrzebować dużych ilości wody, np. ze względów zdrowotnych lub ze względu na dużą liczbę małych dzieci.

Muszą również posiadać zamontowany wodomierz lub znajdować się na liście oczekujących na jego zamontowanie.

WaterSure oferuje zniżki zarówno na wodę, jak i ścieki w rachunku za wodę.

Aby złożyć wniosek, musisz wypełnić formularz od swojego dostawcy wody i najprawdopodobniej będziesz musiał udowodnić, że otrzymujesz zasiłek i cierpisz na kwalifikującą się do tego chorobę.

Rozważ gadżety oszczędzające wodę

Firmy wodociągowe rozdają bezpłatnie wiele urządzeń, które pomagają oszczędzać wodę i pieniądze. Zależy to jednak od miejsca zamieszkania.

Do takich gadżetów zaliczają się m.in. oszczędzające wodę słuchawki prysznicowe, beczki na deszczówkę itp.

Aby dowiedzieć się, co możesz otrzymać, wpisz swój kod pocztowy w polu Oszczędzaj wodę Oszczędzaj pieniądze strona internetowa.

OSZCZĘDŹ PIENIĄDZE, ZARABIAJ PIENIĄDZE

5,09% na gotówkę dla inwestorów ISA

Wzrost inwestycji

5,09% na gotówkę dla inwestorów ISA

Wzrost inwestycji

5,09% na gotówkę dla inwestorów ISA

Zawiera 0,88% premii na jeden rok

Cash One przy 5,17%

Zawiera 0,88% premii na jeden rok

Cash One przy 5,17%

Zawiera 0,88% premii na jeden rok

Brak opłat za prowadzenie konta i bezpłatne transakcje akcjami

Darmowa oferta akcji

Brak opłat za prowadzenie konta i bezpłatne transakcje akcjami

Darmowa oferta akcji

Brak opłat za prowadzenie konta i bezpłatne transakcje akcjami

Konto z wypowiedzeniem 365 dni

5,78% oszczędności

Konto z wypowiedzeniem 365 dni

5,78% oszczędności

Konto z wypowiedzeniem 365 dni

Karta lojalnościowa BT o wartości 50 GBP – 30,99 GBP za 24 miesiące

Szerokopasmowy światłowód

Karta lojalnościowa BT o wartości 50 GBP – 30,99 GBP za 24 miesiące

Szerokopasmowy światłowód

Karta lojalnościowa BT o wartości 50 GBP – 30,99 GBP za 24 miesiące

Linki partnerskie: Jeśli wybierzesz produkt This is Money może zarobić prowizję. Te oferty są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, ponieważ uważamy, że warto je wyróżnić. Nie wpływa to na naszą niezależność redakcyjną.

Niektóre linki w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi. Jeśli na nie klikniesz, możemy zarobić niewielką prowizję. Pomaga nam to finansować This Is Money i zachować jego bezpłatne użytkowanie. Nie piszemy artykułów w celu promowania produktów. Nie pozwalamy, aby jakiekolwiek relacje komercyjne wpływały na naszą niezależność redakcyjną.Source link