Home Biznes Oto wyniki: obniżka stóp procentowych w czerwcu nie ożywiła kanadyjskiego rynku nieruchomości...

Oto wyniki: obniżka stóp procentowych w czerwcu nie ożywiła kanadyjskiego rynku nieruchomości – Krajowy

23
0


Świeży sprzedaż domów dane w końcu odpowiedziały na pytanie obserwatorów rynku nieruchomości: początkowa prognoza Banku Kanady oprocentowanie Cięcia w czerwcu nie otworzyły wrót dla kupujących, z których wielu nadal pozostaje poza rynkiem z powodu nietypowo słabego wzrostu cen nieruchomości wiosną.

Dane dotyczące sprzedaży opublikowane w ubiegłym tygodniu przez lokalne agencje nieruchomości pokazują, że sprzedaż domów w ubiegłym miesiącu nie wzrosła znacząco po obniżeniu stóp procentowych przez Bank Kanady o ćwierć punktu procentowego 6 czerwca. Był to pierwszy spadek od czterech lat i istotna zmiana w polityce pieniężnej po najszybszym w historii cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez bank centralny.

“Mimo Bank Kanady „Wraz ze spadkiem stóp procentowych na początku zeszłego miesiąca wielu kupujących wstrzymało się z decyzją o zakupie domu” — podała Toronto Regional Real Estate Board (TRREB) w swoim miesięcznym raporcie, który wykazał spadek sprzedaży domów w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim.

Real Estate Board of Greater Vancouver potwierdziło, że w czerwcu nadal panowała niechęć kupujących, a sprzedaż domów na rynku metropolitalnym na zachodzie kraju również utrzymywała się poniżej poziomów sezonowych.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Phil Soper, dyrektor generalny Royal LePage, powiedział Global News, że spodziewał się większej reakcji na miejscu po długo oczekiwanej obniżce kosztów pożyczek.

„Szczerze mówiąc, spodziewałem się większej reakcji ze strony rynku” – mówi.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Sprzedaż nieruchomości w czerwcu spada”


Sprzedaż nieruchomości w czerwcu w dół


Reakcja na niższe koszty pożyczek wydaje się być w pierwszej kolejności widoczna wśród obecnych właścicieli, którzy zaczęli wystawiać swoje nieruchomości na sprzedaż, mówi Soper, o czym świadczy rosnąca liczba nieruchomości na rynkach w całej Kanadzie.

Wiadomości i spostrzeżenia finansowe
dostarczane na Twój adres e-mail w każdą sobotę.

Zauważa jednak, że obniżka o 25 punktów bazowych nie wystarczyła, aby „zmienić sytuację finansową” osób kupujących nieruchomość po raz pierwszy, które nadal nie mają dostępu do rynku własności.

Choć wielu kupujących na rynku zdołało dziś zabezpieczyć kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem poniżej pięciu procent, Soper spodziewa się, że oferowane stopy procentowe będą musiały zacząć wahać się w przedziale 4,0–4,5 procent, zanim kupujący nabiorą wystarczającej pewności siebie, by poważnie przetestować rynek.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

„Prawdopodobnie potrzeba będzie jeszcze kilku obniżek stóp procentowych tej skali, aby zauważyć realną różnicę” – mówi.

Prezes TRREB Jennifer Pearce powiedziała, że ​​sondaż przeprowadzony na zlecenie lokalnej rady wykazał, że aby zwiększyć sprzedaż domów „o jakąkolwiek znaczącą kwotę”, konieczne będzie skumulowane poluzowanie polityki pieniężnej o 100 punktów bazowych.

Prezes Banku Kanady Tiff Macklem stwierdził, że bank centralny najprawdopodobniej obniży swoją referencyjną stopę procentową, jeśli inflacja będzie nadal spadać zgodnie z jego prognozami.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Rozsądne” jest oczekiwanie obniżek stóp procentowych, jeśli inflacja będzie zgodna z oczekiwaniami Banku Kanady: Macklem”


Obniżki stóp procentowych są „rozsądne” do oczekiwania, jeśli inflacja będzie zgodna z oczekiwaniami Banku Kanady: Macklem


Jak pójdą teraz ceny domów?

Royal LePage opublikowało również w czwartek swoje najnowsze badanie cen domów, w którym odnotowano, że łączna cena domu wzrosła o 1,5 procenta kwartał do kwartału do 824 000 dolarów w drugim kwartale roku. Mediana cen nieruchomości wolnostojących i w stylu condo wzrosła w ujęciu kwartalnym i rocznym w drugim kwartale, jak zauważono w raporcie, każda wzrastając o niskie jednocyfrowe procenty.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Soper twierdzi, że podczas gdy na rynku nieruchomości panuje stagnacja, sprzedawcy zazwyczaj idą na kompromisy i obniżają cenę, aby sprzedać dom, w Kanadzie strukturalny niedobór podaży utrzymuje ceny na wysokim poziomie nawet w chłodniejszych okresach.

Tymczasem prerie i Atlantycka Kanada — beneficjenci migracji między prowincjami — obserwują wzrost cen na skutek ostrej konkurencji o domy w miastach takich jak Edmonton i Calgary — mówi Soper.

Royal LePage podtrzymuje prognozę dziewięcioprocentowego rocznego wzrostu wartości domów w czwartym kwartale 2024 r., ale Soper zauważa, że ​​w ostatnim kwartale 2023 r. ceny w całym kraju spadały, co może sprawiać, że skromne wzrosty cen domów w tym roku mogą wydawać się nieproporcjonalnie duże w porównaniu.

Jego zdaniem od połowy 2024 r. do końca roku wzrost cen będzie raczej oscylował w granicach niskich i średnich jednocyfrowych wartości.

Royal LePage nie zaplanował obniżki stóp procentowych na kolejną decyzję Banku Kanady, która ma zostać podjęta 24 lipca, co jego zdaniem oznacza, że ​​stopy procentowe kredytów hipotecznych nie spadną znacznie bardziej od obecnych poziomów przed jesienią.

Jednak „popyt rośnie” – mówi Soper – w miarę jak populacja Kanady rośnie, a stopy oszczędności rosną, zwłaszcza wśród pokolenia milenialsów, którzy chcą wejść na rynek nieruchomości.

© 2024 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

Source link