Home Biznes „Ożywienie na rynku mieszkaniowym odwraca się”, ponieważ wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i...

„Ożywienie na rynku mieszkaniowym odwraca się”, ponieważ wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i niepewność wyborcza zbierają żniwo

31
0


Zdaniem geodetów i agentów nieruchomości sytuacja na rynku mieszkaniowym ponownie się odwraca, ponieważ kupujący czekają na obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Królewski Instytut Dyplomowanych Rzeczoznawców (Rics), w zeszłym miesiącu liczba zapytań nowych kupujących spadła jeszcze bardziej do poziomu ujemnego i osiągnęła najniższy poziom od listopada.

Oznacza to, że więcej członków Rics zgłosiło w maju mniej zapytań od kupujących niż tych, którzy odnotowali wzrost liczby zapytań.

Z badania Rics wynika, że ​​liczba zapytań nowych nabywców spadła wraz z ogólnym osłabieniem dynamiki na rynku sprzedaży

Uważnie obserwowane comiesięczne badanie mierzy temperaturę członków Rics i daje obraz tego, co dzieje się na rynku nieruchomości w całym kraju.

Stwierdzono, że jej członkowie obserwują popyt wśród kupujących i spadek sprzedaży, mimo że na rynku pojawia się coraz więcej domów.

Dzieje się tak w czasie, gdy oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie i zbliżają się wybory powszechne.

Od sierpnia ubiegłego roku Bank Anglii utrzymuje stopę bazową na poziomie 5,25%. Na początku tego roku rynki prognozowały, że pierwsza obniżka stóp bazowych nastąpi w marcu.

Jednak rozczarowujące odczyty inflacji, zarówno w USA, jak i w USA, spowodowały, że Bank Anglii utrzymał stopy procentowe dłużej niż oczekiwano.

Obecnie panuje ogólna zgoda co do tego, że pierwsza obniżka stóp bazowych nastąpi w sierpniu, czyli sześć miesięcy później niż wcześniej przewidywano.

Doprowadziło to do wzrostu, a nie spadku oprocentowania kredytów hipotecznych przez większą część tego roku. Od stycznia stawki najtańszych stałych kredytów hipotecznych wzrosły o około 0,5 punktu procentowego.

W rezultacie w ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowano mniejszą liczbę zapytań ze strony kupujących i mniejszą sprzedaż – to pomimo liczba domów na rynku osiągnęła najwyższy poziom od ośmiu lat.

Tarrant Parsons, starszy ekonomista w Rics, powiedział: „Wydaje się, że niedawne ożywienie na brytyjskim rynku mieszkaniowym uległo ostatnio odwróceniu, a popyt ze strony kupujących nieznacznie stracił dynamikę w związku ze wzrostami oprocentowania kredytów hipotecznych obserwowanymi w ciągu ostatnich kilku miesięcy .

Według Rics, na poziomie regionalnym najbardziej zauważalny spadek liczby zapytań ze strony kupujących nastąpił w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Anglii.

Tony Jamieson, członek Rics mieszkający w Guildford, powiedział: „Rynek osiągnął stan inercji, a wszyscy chcieli obniżki stóp procentowych Banku Anglii i wyniku wyborów powszechnych.

„Nawet domy po konkurencyjnych cenach nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jak byśmy się tego spodziewali”.

John Frost, członek Rics mieszkający w Slough, dodał: „Rynek był trudny, ponieważ wielu potencjalnych nabywców czeka, aż oferty kredytów hipotecznych staną się bardziej konkurencyjne, co wpłynęło na liczbę uzgodnionych transakcji”.

Wydaje się jednak, że zainteresowanie kupujących spada nie tylko w południowej Anglii, ale w wielu częściach kraju, gdzie agenci mają trudności z uzgadnianiem sprzedaży.

Członkowie Rics odnotowują również spadek liczby sprzedaży uzgodnionej w maju

Członkowie Rics odnotowują również spadek liczby sprzedaży uzgodnionej w maju

Neil Foster, członek Rics mieszkający w Hexham w Northumberland, powiedział: „Wydaje się, że tempo sprzedaży spada pod wpływem wyższych kosztów finansowania zewnętrznego w połączeniu z utrzymującą się niepewnością polityczną przed wyborami powszechnymi.

„Oferty są częściej negocjowane niż dodawane do ceny orientacyjnej. Równowaga? Mile stąd.’

Bruce Collinson, członek Rics mieszkający w Leeds, powiedział: „Rynek wstrzymuje oddech w związku z wyborami, a stopy procentowe uparcie stoją w miejscu”.

Tymczasem Colin Townsend, członek Rics w Malvern, powiedział: „Wydaje się, że rynek stoi w miejscu. Nowe instrukcje rosną, ale sprzedaż spada.

„Łańcuchy okazują się wyzwaniem, a czas potrzebny na ich zakończenie znacznie się wydłuża”.

Ceny spadają?  Po zasadniczo stabilnym poziomie zarówno w marcu, jak i kwietniu, najnowszy odczyt Rics sugeruje, że ceny domów nieznacznie spadły w maju

Ceny spadają? Po zasadniczo stabilnym poziomie zarówno w marcu, jak i kwietniu, najnowszy odczyt Rics sugeruje, że ceny domów nieznacznie spadły w maju

Ostatni odczyt Rics sugeruje, że ceny domów utrzymywały się na zasadniczo stabilnym poziomie zarówno w marcu, jak i kwietniu, w maju również nieznacznie spadły.

Patrząc w przyszłość, panuje ogólna zgoda co do tego, że w nadchodzących miesiącach ceny domów raczej spadną niż wzrosną.

Trevor Brown, członek Rics mieszkający w Southend, dodał: „Pomimo kilku niedawnych optymistycznych artykułów, liczba instrukcji dotyczących transakcji i ankiet jest niska jak na tę porę roku.

„Ceny wydają się stabilne, ponieważ jest to najbardziej aktywny okres w roku. Przewiduję niewielki spadek wartości w dalszej części roku. Nic się nie zmieni, dopóki nie zmienią się stopy procentowe.

Niektóre z osób cytowanych w najnowszym badaniu Rics również zgłosiły obniżenie wycen dokonanych przez kredytodawców hipotecznych.

W tym przypadku kredytodawca hipoteczny wycenia nieruchomość na kwotę niższą niż kupujący zgodził się zapłacić. Może to oznaczać, że kupującemu zostanie zaoferowana mniejsza kwota kredytu hipotecznego.

James Watts, członek Rics mieszkający w Bradford, powiedział: „Liczby sprzedaży są nadal wysokie, a ceny utrzymują się na dobrym poziomie, szczególnie w przypadku domów do 250 000 funtów w naszej okolicy.

„Nadal istnieje duża liczba obniżonych wycen dokonanych przez kredytodawców, dlatego nadal zaleca się ostrożność w przypadku realistycznej wyceny domów”.

Inni członkowie Rics twierdzą, że jest zbyt mało kupujących, aby nadążać za nadmiarem domów pojawiających się na rynku.

Roger Punch, członek Rics z South Devon, powiedział: „W chwili obecnej poziom zapasów przekracza liczbę chętnych i zdolnych nabywców, co w połączeniu ze zwykłym tłumiącym wpływem okresu poprzedzającego wybory powszechne oznacza, że ​​ostrożne ustalanie cen jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu”

Simon Cooper, członek Rics mieszkający w Wellington, dodał: „Rynek sprzedaży pozostaje trudny. Coraz wyższy poziom instrukcji, ale brak potencjalnych nabywców oznacza, że ​​uzgodniona sprzedaż jest trudna do wygenerowania, chociaż mamy znacznie większą liczbę zamówień niż w zeszłym roku.

„Kluczem są konkurencyjne ceny. Biorąc pod uwagę wybory powszechne, czerwiec prawdopodobnie będzie spokojny.

Część dodatkowych domów na rynku pochodzi od właścicieli decydujących się na sprzedaż.

Badanie Rics sugeruje, że może to dotyczyć szczególnie miast takich jak Londyn i Bristol.

Howard Davis, członek Rics z Bristolu, powiedział: „To rynek wrażliwy na ceny, na którym wzrasta liczba mieszkań jedno- i dwupokojowych pochodzących od właścicieli, którzy nie chcą już dalej wynajmować”.

David Parris, członek Rics w Londynie, dodał: „Na rynku pojawia się wahanie przedwyborcze. Wzrosła liczba inwestorów wynajmujących, którzy chcą wyjść z inwestycji ze względu na stopy procentowe i potencjalną zmianę rządu.

Len Stassi, członek Rics również mieszkający w Londynie, dodał: „Podwyżki stóp procentowych wywarły wpływ na inwestorów, którzy wycofują się z mniejszych mieszkań, co doprowadziło do późniejszego niewielkiego spadku ich wartości”.

Niektóre linki w tym artykule mogą być linkami partnerskimi. Jeśli je klikniesz, możemy otrzymać niewielką prowizję. Pomaga nam to finansować This Is Money i zapewniać swobodę korzystania z niej. Nie piszemy artykułów promujących produkty. Nie pozwalamy, aby jakiekolwiek relacje handlowe wpływały na naszą niezależność redakcyjną.Source link