Home Biznes Prywatne szpitale wydają ponad 40% na energię, lekarze domagają się 100% dotacji...

Prywatne szpitale wydają ponad 40% na energię, lekarze domagają się 100% dotacji na energię elektryczną

17
0


Stowarzyszenie Nigeryjskich Prywatnych Praktyk Lekarskich (ANPMP) zwróciło się do rządu federalnego z prośbą o rozszerzenie dopłat do taryf za energię elektryczną na szpitale prywatne, domagając się dotacji na poziomie 75–100%.

Apel ten jest konsekwencją niedawnej decyzji rządu o przyznaniu 50-procentowej dotacji na taryfy za energię elektryczną dla szpitali publicznych. Celem tej decyzji jest obniżenie kosztów operacyjnych tych szpitali i zmniejszenie obciążeń finansowych pacjentów.

W oświadczeniu dr Kayode Adesola, krajowy prezes ANPMP i dr Debo Adebiyi, sekretarz, podkreślili kluczową rolę, jaką prywatne szpitale odgrywają w nigeryjskim systemie opieki zdrowotnej.

„Ponad 40% naszych kosztów ogólnych idzie na dostarczanie energii, czy to poprzez energię elektryczną dostarczaną przez DISCO, czy też energię generowaną przez nas samych. Nasze placówki borykają się z poważnymi problemami finansowymi, a obecne dotacje przeznaczone wyłącznie dla szpitali publicznych stawiają nas w niekorzystnej sytuacji”. powiedział dr Adesola.

Przywódcy ANPMP podkreślili, że szpitale prywatne, które zapewniają około 70% usług opieki zdrowotnej w kraju, są niezbędne do funkcjonowania systemu.

„Jesteśmy na pierwszej linii orędowników dopłat do energii dla wszystkich placówek służby zdrowia. Jeśli rząd uważa, że ​​szpitale publiczne potrzebują 50% dotacji, to szpitale prywatne powinny prawdopodobnie korzystać z dotacji wynoszącej od 75% do 100%.

W oświadczeniu zauważono również, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy zamknięto wiele prywatnych szpitali z powodu rosnących kosztów operacyjnych i postępującego odpływu mózgów wśród pracowników służby zdrowia.

„Prywatne placówki, które służyły obywatelom tego kraju przez ponad 103 lata, nie powinny zostać teraz porzucone”

„Naszym obowiązkiem jest świadczenie usług humanitarnych i potrzebujemy wsparcia, aby móc to robić dalej”. czytamy w oświadczeniu ANPMP.

ANPMP wezwało rząd do zapewnienia uczciwości i równości we wsparciu dla sektora opieki zdrowotnej, argumentując, że rozszerzenie dotacji do energii elektrycznej na szpitale prywatne pomogłoby utrzymać ich przystępność cenową i dostępność dla większości Nigeryjczyków, którzy są zależni od wydatków własnych.

Historia

Wiele uczelni i szpitali w Nigerii wyraziło poważne zaniepokojenie ostatnim wzrostem stawek za energię elektryczną. Wzrost ten nałożył duże obciążenie finansowe na te instytucje, które już teraz borykają się z różnymi wyzwaniami w świadczeniu niezbędnych usług.

Proponowana dotacja w wysokości 50%, o której po raz pierwszy wspomniał minister stanu ds. zdrowia Tunji Alausa, w Narodowym Szpitalu Neopiediatrycznym w Barnawie w stanie Kaduna, ma na celu złagodzenie presji finansowej, z jaką borykają się federalne uniwersytety i szpitale uniwersyteckie.

”Rząd federalny zaoferuje 50% dopłaty do kosztów energii dla wszystkich placówek federalnych. Mamy nadzieję, że dotacja ta wesprze nasze placówki w zapewnianiu całodobowej opieki zdrowotnej i usprawni świadczenie usług.”

Rząd doprecyzował jednak, że dotacja ta może zostać przyznana wyłącznie 37 uniwersytetom federalnym i siedmiu stowarzyszonym szpitalom uniwersyteckim i nie obejmie przedsiębiorstw prywatnych działających w ramach tych instytucji.

Inicjatywa subwencyjna, będąca częścią federalnego programu rządowego Energizing Education Programme (EEP), ma na celu rozwiązanie problemu niezrównoważonych kosztów energii elektrycznej, o których informują placówki edukacyjne i opieki zdrowotnej.

Dotację uważa się za kluczowy środek wsparcia instytucji publicznych, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich rolę w zapewnianiu niedrogiej opieki zdrowotnej i edukacji

Co powinieneś wiedzieć

Nigerian Electricity Regulatory Commission (NERC) wprowadziła kilka podwyżek taryf w ostatnich latach, co doprowadziło do wyższych rachunków za prąd dla wszystkich konsumentów, w tym szpitali. Ponadto rosnący koszt oleju napędowego używanego do zasilania generatorów dodatkowo zwiększył wydatki szpitali na energię elektryczną.

Rząd oświadczył, że zniósł dotacje do energii elektrycznej, ponieważ pochłaniały one środki publiczne i utrudniały rozwój bardziej wydajnego i konkurencyjnego rynku energii elektrycznej.

Uważają, że wyeliminowanie tych subsydiów zachęci do inwestycji, pobudzi konkurencję i doprowadzi do poprawy dostaw energii. Jednak oczekuje się, że zniesienie subsydiów spowoduje znaczny wzrost taryf za energię elektryczną, co będzie dużym obciążeniem dla konsumentów, zwłaszcza gospodarstw domowych o niskich dochodach.



Source link