- Źródło podaje, że gubernator Banku Anglii Andrew Bailey również tam będzie
Szefowie banków zostaną wezwani w tym tygodniu na spotkanie z kanclerzem skarbu pośród spekulacji, że Partia Pracy rozważa wprowadzenie podatku od nieoczekiwanych zysków w tym sektorze.
Jak dowiedział się „The Mail on Sunday”, prezesi największych brytyjskich instytucji pożyczkowych mają wziąć udział w szczycie z Rachel Reeves w Downing Street w czwartek.
Dokładne szczegóły spotkania, jak również nazwiska uczestników nie są jeszcze znane, jednak według jednego ze źródeł będzie tam obecny również gubernator Banku Anglii Andrew Bailey.
Czas spotkania: Oczekuje się, że na spotkaniu będzie obecny gubernator Banku Anglii Andrew Bailey
Do szefów brytyjskich instytucji pożyczkowych należą: szef Lloyds Charlie Nunn, szef Barclays CS Venkatakrishnan, dyrektor generalny HSBC Georges Elhedery – który przejął obowiązki w zeszłym tygodniu – Paul Thwaite z NatWest, Mike Regnier z Santander i Debbie Crosbie z Nationwide.
Według źródła spotkanie prawdopodobnie będzie dotyczyć tzw. reform bazylejskich – zasad mających na celu ochronę globalnych pożyczkodawców przed upadkiem, które opracowano po kryzysie finansowym.
Bank Anglii ogłosi „ostateczną” interpretację tych przepisów tego samego dnia, w którym odbędzie się posiedzenie.
Ale szefowie również z pewnością będą zaniepokojeni ewentualnymi nowymi atakami podatkowymi na ten sektor.
Według pewnego źródła branżowego pożyczkodawcy „są bardzo zdenerwowani i zakładają, że chodzi o budżet lub podatek od nieoczekiwanych zysków”.
Zyski banków wzrosły dzięki wyższym stopom procentowym, a były wysoki rangą urzędnik Whitehall niedawno powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że banki mogą stać się potencjalnym celem: „Mają szerokie ramiona, a nikt nie lubi banków”.
Ministerstwo Skarbu nie chciało komentować spotkania w tym tygodniu ani odpowiadać na pytania dotyczące planów podatkowych przed budżetem.
Wezwanie: Oczekuje się, że dyrektor generalny Barclays CS Venkatakrishnan weźmie udział w spotkaniu
Jednak rzecznik powiedział, że „przed nami trudne decyzje, które trzeba podjąć, aby naprawić fundamenty naszej gospodarki i rozwiązać problem 22-miliardowej dziury w finansach publicznych, jaka powstała po poprzednim rządzie”.
Z najnowszych badań grupy Positive Money wynika, że 35-procentowy podatek od 44,3 mld funtów zysków przed opodatkowaniem, jakie w 2023 r. wykażą banki HSBC, Barclays, Lloyds i NatWest, przyniesie 14 mld funtów zysku.
Inną opcją mogłoby być podwyższenie 3-procentowej dopłaty do zysków, którą pożyczkodawcy już płacą.
Podczas kampanii wyborczej mówiło się o zmniejszeniu odsetek płaconych pożyczkodawcom od pieniędzy zdeponowanych w Banku Anglii.
Dane komisji skarbowej Izby Gmin, opublikowane na początku tego roku, wykazały, że NatWest, Barclays, Lloyds i Santander łącznie otrzymały ponad 9 miliardów funtów odsetek od rezerw, co stanowi wzrost o 135 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Stwarza to potencjalnie lukratywny cel dla Kanclerz, choć wcześniej skrytykowała ten pomysł, mówiąc przed wyborami, że „nie ma planów” takich działań i że zmiana systemu może stwarzać „zagrożenia”.
A według osób z branży bankowej taki ruch po prostu pogorszyłby sytuację klientów.
Jednakże od czasu wyborów Reeves opublikowała audyt wydatków, z którego wynika, że finanse publiczne są w znacznie gorszym stanie, niż się spodziewała – z czarną dziurą wynoszącą 22 miliardy funtów rocznie.
Jej szef, Keir Starmer, stwierdził, że przyszłomiesięczny budżet będzie zawierał „bolesne” wybory, a największy ciężar spadnie na tych, którzy mają „najszersze ramiona”.
PLATFORMY INWESTYCYJNE DIY
AJ Dzwon
AJ Dzwon
Łatwe inwestowanie i gotowe portfele
Hargreaves Lansdown
Hargreaves Lansdown
Bezpłatne pomysły na inwestowanie i zarządzanie funduszami
interaktywny inwestor
interaktywny inwestor
Inwestowanie z opłatą ryczałtową od 4,99 GBP miesięcznie
Saksofon
Saksofon
Otrzymaj 200 funtów zwrotu opłat transakcyjnych
Handel 212
Handel 212
Bezpłatne transakcje i brak opłat za prowadzenie konta
Linki partnerskie: Jeśli wybierzesz produkt This is Money może zarobić prowizję. Te oferty są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, ponieważ uważamy, że warto je wyróżnić. Nie wpływa to na naszą niezależność redakcyjną.