Narażenie na działanie światła zewnętrznego w nocy może zwiększać ryzyko zachorowania Choroba Alzheimera (AD), zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Neuroscience.
„Wykazujemy, że w USA istnieje pozytywny związek między występowaniem AD a ekspozycją na światło w nocy, szczególnie u osób poniżej 65 roku życia” – powiedziała w komunikacie prasowym pierwsza autorka, dr Robin Voigt-Zuwala, adiunkt w Rush University Medical Center w Chicago, Illinois.
„Nocne zanieczyszczenie światłem – modyfikowalny czynnik środowiskowy – może być istotnym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera.”
Do typowych źródeł światła sztucznego zalicza się latarnie uliczne, pojazdy, podświetlane znaki drogowe, budynki biurowe i inne oświetlone konstrukcje.
W badaniu naukowcy przeanalizowali mapy zanieczyszczenia światłem w całym kraju, klasyfikując „dane dotyczące intensywności nocnej” w każdym stanie. Następnie przyjrzeli się odpowiadającym im poziomom choroby Alzheimera.
Dla ludzi 65 i więcejNaukowcy odkryli, że zanieczyszczenie światłem stanowi większy czynnik ryzyka niż otyłość, depresja, nadużywanie alkoholu i przewlekła choroba nerek.
Jednak inne czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i udar, przeważały nad ryzykiem zanieczyszczenie światłem dla tej grupy wiekowej.
PORADY DOTYCZĄCE DEMENTII: OTO 16 BEZPIECZNYCH RZECZY, KTÓRE MOŻESZ POWIEDZIEĆ BLISKIEJ OSOBIE
Osoby poniżej 65 roku życia okazały się jednak bardziej wrażliwe na ekspozycję na światło w nocy, co zwiększyło u nich ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera bardziej niż jakikolwiek inny czynnik ryzyka.
„Niektóre genotypy, które wpływają na wczesną postać AD, wpływają na reakcję na stresory biologiczne, co może odpowiadać za zwiększoną podatność na skutki nocnej ekspozycji na światło” – powiedziała Voigt-Zuwala w komunikacie.
„Ponadto, młodzi ludzie częściej mieszkają na obszarach miejskich i prowadzą styl życia, który może zwiększać ekspozycję na światło w nocy”.
Ryzyko zanieczyszczenia światłem
Poprzednie badania wykazały, że zanieczyszczenie światłem wzrasta o około 10% rocznie, co powoduje, że nocne niebo staje się jaśniejsze i dociera do około 80% populacji świata.
Wykazano, że zanieczyszczenie światłem zaburza rytm dobowy i zmniejsza produkcję hormonu melatoniny, co może prowadzić do problemy ze snem.
Z kolei niewystarczająca ilość snu jest udowodnionym czynnikiem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Alzheimera.
Z niedawnego badania opublikowanego w czasopiśmie American Journal of Preventive Medicine wynika, że sen trwający zaledwie pięć godzin na dobę może zwiększyć ryzyko wystąpienia demencji o 30% u osób w wieku 50 lat i starszych.
Te same badania wykazały, że wśród dorosłych cierpiących na zaburzenia ruchu związane ze snem prawdopodobieństwo wystąpienia demencji jest prawie czterokrotnie wyższe.
„Stała ekspozycja na światło zaburza rytm dobowy i ogranicza czas, w którym mózg znajduje się w głębszych, regeneracyjnych fazach snu”.
Dr Earnest Lee Murray, neurolog z certyfikatem w Jackson-Madison County General Hospital w Jackson w stanie Tennessee nie brał udziału w badaniu, ale rozmawiał z Fox News Digital o czynnikach środowiskowych, które mogą mieć wpływ na częstość występowania demencji, takiej jak choroba Alzheimera.
„Już od jakiegoś czasu wiemy, że brak snu dobrej jakości ma szkodliwy wpływ skutki zdrowotnea to wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia trudności poznawczych w późniejszym życiu” – dodał.
Lekarz kontynuował, że mózg potrzebuje rytmu dobowego, aby się zregenerować podczas snu.
„Stała ekspozycja na światło zaburza ten rytm dobowy i ogranicza czas, w którym mózg znajduje się w głębszych, regeneracyjnych fazach snu” – powiedział Murray.
Sposoby na ograniczenie ekspozycji na światło
Na podstawie wyników badań naukowcy zalecają ludziom podjęcie kroków mających na celu ograniczenie narażenia na zanieczyszczenie światłem.
„Świadomość tego związku powinna umożliwić ludziom – szczególnie tym, którzy mają czynniki ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera – łatwe zmiany stylu życia„- powiedziała Voigt-Zuwala.
„Łatwe do wdrożenia zmiany obejmują stosowanie zasłon zaciemniających lub spanie w maskach na oczy. Jest to przydatne zwłaszcza dla osób mieszkających na obszarach o dużym zanieczyszczeniu światłem”.
Chociaż w badaniu skupiono się wyłącznie na ekspozycji na światło zewnętrzne, naukowcy zasugerowali również wprowadzenie zmian wewnątrz pomieszczeń, np. zainstalowanie ściemniaczy, stosowanie filtrów światła niebieskiego i wymianę żarówek na ciepłe zamiast zimnych.
Niektórzy domagają się wprowadzenia przepisów kontrolujących ekspozycję na oświetlenie zewnętrzne.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS
„Ustawodawstwo dotyczące zanieczyszczenia światłem jest zazwyczaj bardzo słabe i/lub nie jest dobrze wdrażane” – powiedział dr Fabio Falchi, badacz z Instytutu Nauki i Technologii Zanieczyszczenia Światłem we Włoszech, w wywiadzie dla Fox News Digital.
„Czas zacząć stawianie granic „również w przypadku tego zanieczyszczenia, jak i innych powszechnie występujących zanieczyszczeń”.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER O ZDROWIU
Naukowcy przyznają, że badanie miało pewne ograniczenia.
Dane zebrano od podgrupy populacji USA, stwierdzili naukowcy, a wyniki poszczególnych osób mogą się różnić w zależności od tego, jak długo dana osoba mieszkała na obszarze o dużym narażeniu na światło.
„W badaniu uwzględniono wyłącznie zanieczyszczenie światłem na zewnątrz i nie uwzględniono żadnych danych dotyczących zanieczyszczenia światłem wewnątrz pomieszczeń, np. telefony komórkowe lub telewizorów” – zauważył Murray.
„Można jednak jasno stwierdzić, że narażenie na stałe światło z urządzeń może prowadzić do problemów poznawczych w późniejszym życiu, co podkreśla wagę ograniczenia nocnego narażenia na światło z telefonów komórkowych i innych urządzeń”.
Więcej artykułów na temat zdrowia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/zdrowie
Naukowcy wezwali do więcej badań nad związkiem pomiędzy zanieczyszczeniem światłem a chorobą Alzheimera.
Fox News Digital zwróciło się do autorów badania z prośbą o komentarz.