Home Najnowsze wiadomości Zełenski mówi, że działania przeciwko Putinowi nie mogą czekać do wyborów w...

Zełenski mówi, że działania przeciwko Putinowi nie mogą czekać do wyborów w USA w listopadzie: „wyjdźcie z cienia”

31
0


  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że działań mających na celu obronę Ukrainy przed Rosją nie można opóźniać do czasu wyborów prezydenckich w USA w listopadzie.
  • Zełenski zabiega o pomoc ze strony NATO, a także o członkostwo w sojuszu, lecz NATO nie przyjmie nowego członka, dopóki konflikt między Rosją a Ukrainą nie zostanie rozwiązany.
  • Były prezydent Donald Trump jest sceptyczny wobec NATO. Krytykował sojuszników za nieosiąganie celów wydatków na obronę. Zełenski wyraził nadzieję, że USA będą nadal wspierać NATO i Ukrainę, jeśli Trump zostanie ponownie wybrany.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że przed wyborami prezydenckimi w USA w listopadzie należy podjąć zdecydowane działania, aby odeprzeć ofensywę Rosji przeciwko jego krajowi, wykorzystując przemówienie na marginesie szczytu NATO, aby naciskać na zwiększenie poparcia w kluczowym, ale burzliwym okresie w kalendarzu politycznym Ameryki.

„Czas wyjść z cienia, podjąć zdecydowane decyzje o działaniu i nie czekać na listopad ani żadne inne miesiące. Musimy być silni i bezkompromisowi wszyscy razem” – powiedział Zełenski.

Przemawiając w Waszyngtonie na cztery miesiące przed wyborami, którym towarzyszyła nowa niepewność po niepewnym występie prezydenta Joe Bidena w debacie, skierował swoje przesłanie do Republikanów, których niechętny NATO przywódca wydaje się być na dobrej drodze do odzyskania prezydentury.

NATO ZŁOŻYŁO ZAMÓWIENIE NA RAKIETY PRZECIWLOTNICZE STINGER O WARTOŚCI PRAWIE 700 MILIONÓW DOLARÓW, MÓWI URZĘDNIK

Prezydent Stanów Zjednoczonych, dodał Zełenski, musi być „nieustępliwy w obronie demokracji, nieustępliwy wobec (prezydenta Rosji Władimira) Putina i jego kliki”.

Zełenski udowodnił, że jest zręcznym nawigatorem stosunków międzynarodowych, broniąc swojego ogarniętego wojną kraju, publicznie namawiając, a czasem głośno narzekając, aby uzyskać potrzebną pomoc wojskową bronić się przed Rosją.

Ostatnia podróż do Waszyngtonu miała miejsce w kontekście nowego zobowiązania do pomocy — Biden wcześniej we wtorek ogłosił, że sojusznicy z NATO wyślą na Ukrainę dziesiątki systemów obrony powietrznej — ale także przed wyborami, które mogą przynieść zmianę władzy. Zełenski powiedział, że ma nadzieję, że wyścig nie przyniesie gruntownej przebudowy polityki.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia w Instytucie Ronalda Reagana na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie, 9 lipca 2024 r. (Zdjęcie AP/Jose Luis Magana)

Ukraiński przywódca chciał zminimalizować potencjalne skutki zwycięstwa Donalda Trumpa, kto jest sceptykiem NATO i skrytykował administrację Bidena za poparcie dla Kijowa podczas wojny Rosji na Ukrainie. Zełenski przemawiał w Instytucie Reagana, nazwanym na cześć ikony Republikanów Ronalda Reagana, a jego apel o poparcie był skierowany do publiczności złożonej z ważnych osobistości Partii Republikańskiej, w tym do lidera mniejszości w Senacie Mitcha McConnella. Zełenski spotka się z prawodawcami na Kapitolu w środę.

„Mam nadzieję, że jeśli Amerykanie wybiorą prezydenta Trumpa, mam nadzieję, że jego polityka wobec Ukrainy się nie zmieni” – powiedział Zełenski w sesji pytań i odpowiedzi z gospodarzem Fox News Bretem Baierem po swoim przemówieniu. „Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone nigdy nie wyjdą z NATO”.

W przeciwnym razie, powiedział, „świat straci wiele krajów”, które „liczą na Amerykę”.

Zełenski, który w czwartek spotka się z Bidenem, powiedział, że nie zna Trumpa zbyt dobrze, ale miał z nim dobre spotkania, gdy był prezydentem. Zauważył jednak, że nie przeszli razem przez wojnę rosyjsko-ukraińską i tylko podczas takiego wspólnego doświadczenia można zrozumieć, „czy można liczyć na kogoś, czy nie”.

Jako prezydent Trump został poddany impeachmentowi pod koniec 2019 r. przez Izbę Reprezentantów po tym, jak wywarł presję na Zełenskiego, aby ogłosił dochodzenie w sprawie Bidena i jego syna Huntera, jednocześnie wstrzymując 400 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. Biden w tym czasie prowadził kampanię, aby kandydować przeciwko Trumpowi w wyborach w 2020 r. Trump został ostatecznie uniewinniony przez Senat.

Pomimo nowej pomocy ogłoszonej we wtorek i ciepłego przyjęcia, jakiego doświadczył od zdominowanej przez Republikanów publiczności w Instytucie Reagana, Zełenski uważa, że ​​jego najbardziej pożądana nagroda — członkostwo w sojuszu wojskowym — pozostaje nieuchwytna. Kraje europejskie i północnoamerykańskie tworzące NATO nie spieszą się z przyjęciem Ukrainy, zwłaszcza gdy jest ona zaangażowana w aktywne działania wojenne z Rosją, które mogą wciągnąć ją w szerszą wojnę.

Zełenski, który po inwazji Rosji w 2022 r. był w Waszyngtonie witany jako obrońca demokracji, ale dopiero w zeszłym roku został zmuszony do przedstawienia amerykańskim ustawodawcom swojej sprawy w celu uzyskania pomocy, ponownie znalazł się w amerykańskiej stolicy jako druhna.

Na szczycie NATO próbuje odnaleźć się w burzliwej amerykańskiej sytuacji politycznej, Biden próbuje pokazać swoją siłę na arenie międzynarodowej i zdolność do dalszego przewodzenia najważniejszemu członkowi sojuszu, pomimo obaw wyrażanych po debacie przez niektórych demokratów co do jego zdolności do sprawowania urzędu przez kolejne cztery lata.

Tymczasem Trump skrytykował sojuszników za nieosiągnięcie celów wydatków na obronę i wyraził obawy w Europie dotyczące dalszego wsparcia USA dla NATO i Ukrainy. Jego republikańscy zwolennicy w Kongresie byli odpowiedzialni za trwające miesiące opóźnienie amerykańskiej pomocy wojskowej, co pozwoliło Rosji zyskać przewagę nad wyczerpanymi siłami Ukrainy.

Podczas wiecu we wtorek wieczorem na Florydzie Trump ponownie próbował przypisać sobie zasługę za liczbę członków NATO kraje, które obecnie spełniają cele dotyczące wydatków na obronęmówiąc, że kiedy po raz pierwszy zwrócił się do członków NATO jako prezydent, „nikt nie płacił”. Uderzający wzrost nastąpił jednak dopiero po rozpoczęciu wojny na Ukrainie i gdy prezydentem był Biden.

Tymczasem stawka dla Zełenskiego nigdy nie była wyższa. W poniedziałek Rosja rozpętała najcięższe bombardowanie Kijowa od prawie czterech miesięcy i jedno z najkrwawszych w wojnie, w wyniku którego zrównano z ziemią skrzydło największego szpitala dziecięcego na Ukrainie.

W tym kontekście Biden ogłosił, że USA i inni członkowie NATO wyślą w najbliższych miesiącach na Ukrainę dziesiątki systemów obrony powietrznej, w tym co najmniej cztery potężne systemy Patriot, których USA rozpaczliwie poszukiwały, aby pomóc w odparciu postępów Rosji w tej wojnie.

W nadchodzących dniach Zełenski usłyszy chóralne poparcie ze strony krajów, które przekazały broń jego krajowi, pomimo niedawnych szkodliwych opóźnień ze strony USA i Europy w udzielaniu zgody na większą pomoc.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, którego kraj jest drugim najbogatszym w NATO, mówi: „Niemcy niezmiennie stoją po stronie Ukraińców, zwłaszcza w tych trudnych czasach”.

Ale zaproszenie do sojuszu nie wchodzi w grę, nawet gdy ostatnie ataki Rosji zmobilizowały poparcie dla Ukrainy. NATO nie przyjmie nowego członka, dopóki konflikt nie zostanie rozwiązany.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Zamiast tego przedstawi Zełenskiemu to, co urzędnicy nazywają „mostem do członkostwa”. Ma on określać konkretne zadania, w tym reformy rządowe, gospodarcze i praworządności, które Ukraina musi spełnić, aby dołączyć.

Wielu na Ukrainie widzi Członkostwo w NATO jako jedyny sposób na ochronę przed przyszłą rosyjską agresją, jeśli wojna się skończy. Ale wieloletni konflikt, który kosztował tysiące ukraińskich istnień, pozostawił wielu sfrustrowanych i sceptycznych, czy ich kraj kiedykolwiek dołączy do zachodniego sojuszu.

Analitycy twierdzą, że mimo iż Zełenski odnosi duże sukcesy polityczne na arenie międzynarodowej, wciąż walczy o utrzymanie popularności na Ukrainie, która zmniejszyła się częściowo z powodu ciągłych pytań o korupcję.Source link