Home Rozrywka 10 komiksów, które na zawsze zmieniły branżę

10 komiksów, które na zawsze zmieniły branżę

16
0



Od lat trzydziestych XX wieku amerykański przemysł komiksowy, na którego czele stoi Podziwiać i DC, rozrosło się do potęgi fikcji, a różne stworzone franczyzy, takie jak Batman i Superman, stały się wielomiliardowymi nieruchomościami. Od samego początku branża była kształtowana, zrewolucjonizowana i ulepszana przez serię komiksów, zespoły kreatywne i kultowe serie. Może się to zdarzyć z różnych powodów, od dominacji sprzedaży po wpływ na nowe pokolenie gawędziarzy.




Przemysł komiksowy przeszedł wiele odrębnych faz i epok, począwszy od Złotego Wieku, kiedy superbohaterowie prześcignęli magazyny celulozowe, prowadząc do obecnej epoki nowożytnej. Czasami komiks może wywrzeć głęboki wpływ bez utrzymywania szczególnej popularności, podczas gdy inne zachowały nowatorski status wśród nowych pokoleń. Tak czy inaczej, trudno zaprzeczyć trwałemu wpływowi niektórych komiksów.


10 Tajne wojny superbohaterów Marvela

Jim Shooter, Mike Zeck i John Beatty

Tajne wojny superbohaterów Marvela śledzi epicką bitwę pomiędzy bohaterami i złoczyńcami 616, gdy kosmiczna istota Beyonder przenosi ich na odległą planetę znaną jako Battleworld. W epickiej wojnie dobra ze złem postacie takie jak Spider-Man, Kapitan Ameryka, Wolverine i Hulk stawiają czoła kultowym wrogom, takim jak Doktor Doom, Ultron i Kang Zdobywca.


Tajne wojny jest często wymieniane jako pierwsze prawdziwe wydarzenie w historii komiksu, a jego historia będzie płynęła przez ciągłość Marvela przez wiele lat, a najsłynniejszym z nich jest czarny garnitur Spider-Mana, który doprowadził do stworzenia Venoma. Co ciekawe, czarny garnitur został faktycznie zaproponowany Marvelowi przez czytelnika, co czyni go jednym z najbardziej udanych dzieł sztuki fanów w historii komiksów.

9 Powrót Mrocznego Rycerza

Franka Millera, Klausa Jansona i Lynn Varley

W 1986 roku Frank Miller i Klaus Janson Powrót Mrocznego Rycerza zabrał czytelników do przyszłego Gotham City, gdzie Bruce Wayne przeszedł na emeryturę jako Batman. Jednakże, gdy miasto doświadcza bezprecedensowego poziomu brutalnych przestępstw z rąk gangu Mutantów, bohater powraca, rzucając wyzwanie przywódcy gangu, aby położył kres chaosowi.


Powrót Mrocznego Rycerza nie był tylko sukcesem komercyjnym, ale doprowadził do eksplozji eksploracji postaci w prestiżowym formacie, nie wspominając już o fali komiksów w stylu „starego człowieka”. Nie ma pewności, czy bez podejścia Millera do tej postaci powstałyby ponadczasowe historie, takie jak „Old Man Logan”, komiksy „Maestro” Hulka Petera Davida i inne klasyki.

8 Kryzys na nieskończonych ziemiach

Marva Wolfmana i George’a Pereza


W 1986 roku wydano DC Kryzys na nieskończonych ziemiach z jedyną misją: uprościć ich ciągłość i zapewnić czyste konto nowemu pokoleniu czytelników. Osiągnięto to na wielu frontach, od powrotu klasycznych bohaterów przeniesionych na Ziemię-2, po zniszczenie alternatywnych światów i śmierć głównych bohaterów, torując drogę młodszym następcom. Wszystko wskazuje na to, że impreza zakończyła się sukcesem.

Sama historia następuje po przybyciu głównego superzłoczyńcy, Anti-Monitora, który zaczyna niszczyć całe wszechświaty w obrębie multiwersum. W odpowiedzi Monitor gromadzi drużynę bohaterów z różnych światów, aby odeprzeć atak złoczyńcy i chronić jak najwięcej światów. Wydarzenie to, które miało powiązania z wieloma bieżącymi tytułami, uczyniło DC najbardziej ekscytującym wydawcą końca lat 80., a nawet wyjaśniło dodanie nowo nabytych bohaterów z Charlton.


7 Strażnicy

Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa

Strażnicy Akcja rozgrywa się we własnej ciągłości i przedstawia emerytowaną drużynę superbohaterów, Strażników. Po tym, jak były członek Komika zostaje zamordowany w swoim mieszkaniu, zamaskowany detektyw Rorschach przejmuje sprawę, badając, co stało się z jego dawnym kolegą z drużyny. Wgłębiając się w tajemnicę, odkrywa spisek o przerażających konsekwencjach i za wszelką cenę próbuje postawić odpowiedzialnego człowieka przed wymiarem sprawiedliwości. Historia Moore’a pomogła spopularyzować falę mroczniejszych historii, które nastąpiły, takich jak Kaznodzieja, Sandman I Piekielny Blazer.


Strażnicy to komiks znaczący nie ze względu na bohaterów czy nawet sprzedaż, ale raczej wpływ, jaki wywarł na branżę, niezależnie od tego, czy byli to pisarze, wydawcy czy czytelnicy. Zainspirowało to nowe pokolenie kreatywnych zespołów do skupienia się bardziej niż kiedykolwiek na dekonstrukcji postaci i gatunku, aby zbadać, co sprawia, że ​​superbohater działa. Wpływ scenariusza Moore’a można znaleźć we współczesnych pismach wszystkich, od Toma Kinga i Christophera Cantwella po Marka Millara i Geoffa Johnsa.

6 X-Men #1

Stana Lee i Jacka Kirby’ego

Świat Marvel Comics jest dziś definiowany przez skupienie się na superbohaterach, z którymi można się utożsamić, którzy pomimo swoich niezwykłych zdolności doświadczają typowo ludzkich zmagań. Chociaż koncepcja ta była poruszana we wcześniejszych komiksach Fantastycznej Czwórki, to dzięki X-Men firma zdefiniowała podstawową formułę. Dzięki Mutantom długa linia pisarzy, poczynając od Stana Lee, była w stanie zgłębić tematykę ostracyzmu, uprzedzeń i dyskryminacji, nawet jeśli w późniejszych seriach stały się one bardziej rozwinięte.


Niesamowici X-Men #1 przedstawił światu wielu kultowych bohaterów Marvela, takich jak Beast, Marvel Girl (Jean Grey) i Cyclops, nie wspominając o Charlesie Xavierze. Współpraca Lee i Kirby’ego przy serialu dała Marvelowi flagowy komiks zespołowy, coś, co do dziś jest siłą napędową sprzedaży, znacznie przewyższającą komiczny sukces nawet Avengersów.

5 Błysk #123

Gardnera Foxa, Carmine’a Infantino i Murphy’ego Andersona


Srebrny wiek został ogłoszony przez stworzenie Barry’ego Allena jako nowego Flasha, a DC skutecznie wymazało Jaya Garricka z ich głównej ciągłości. To, a także powstanie Hala Jordana kilka lat później, miało na celu przyciągnięcie nowego pokolenia czytelników komiksów, którzy chcieli więcej science fiction, akcji i energicznych projektów. W Błysk #123 firma wyjaśniła, że ​​starsi bohaterowie w ogóle nie zostali wymazani, ale raczej przeniesieni do innego świata, Ziemi-2, ustanawiając w ten sposób pierwszy wieloświat komiksowy.

W 2024 r. użycie multiwersum w komiksach jest tak powszechne, że czytelnicy biorą to za oczywistość, ale koncepcja ta po prostu wcześniej nie istniała w przypadku superbohaterów Błysk #123. Chociaż teorię naukową badano wiele lat wcześniej, zastosowanie tego pomysłu w DCU okazało się przebłyskiem geniuszu, który później zapewnił wydawcom niespotykany dotąd stopień swobody twórczej. Chociaż niektórzy mogą ubolewać nad nadużywaniem tego pomysłu, trudno zaprzeczyć, że jest to dominująca siła we współczesnych opowieściach o superbohaterach.


4 Komiksy All-Star #3

Gardner Fox, Everett E. Hibbard, Bernard Baily, Ben Flinton, Martin Nodell, Sheldon Moldoff, Sheldon Mayer i Howard Sherman

W 1941 roku DC przeszło do historii komiksu poprzez utworzenie Justice Society of America, pierwszego w branży zespołu superbohaterów. Zespół, w skład którego wchodzą Spectre, Doctor Fate, Atom, Hawkman, Hourman, Jay Garrick, Alan Scott i Sandman, podczas pierwszego spotkania każdy członek opowiada o swojej najlepszej przygodzie. Chociaż sama historia nie była rewolucyjna, pomysł przejścia w kierunku dynamiki zespołowej dał DC coś wyjątkowego.

Komiksy All-Star #3 nie oznacza debiutu żadnej z postaci, ale zebranie drużyny superbohaterów, gdy branżę zawsze definiowały historie solowe, zrobiło ogromną różnicę. Ta historia położyła podwaliny pod późniejsze utworzenie przez Fox Ligi Sprawiedliwości, która zawierała nawet zaktualizowane wersje klasycznych płaszczy Green Lantern i Flash. Zespoły superbohaterów są dziś liczne w komiksach, ale wszystko zawdzięczają JSA.


3 Komiksy detektywistyczne #27

Boba Kane’a i Billa Fingera

Zaledwie rok po sukcesie debiutu Supermana w Action Comics #1, DC wypuściło Detective Comics #27, w którym światu przedstawiono Bruce’a Wayne’a: ​​Bat-Mana. W swojej pierwszej historii o ucieczce bohater prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa potentata chemicznego, oszczędzając synowi ofiary bezprawne aresztowanie i znajdując prawdziwych winowajców.

Choć Superman jest wspaniały, bezprecedensowa i niezrównana dominacja Batmana w sprzedaży jest niezaprzeczalna, ponieważ stał się on nieoficjalną flagową postacią DC Comics. Dzięki wystarczającej liczbie występów w komiksach, aby stać się drugim co do wielkości wydawcą po Marvelu, Mroczny Rycerz przez wiele lat pomagał DC na czołową pozycję sprzedaży, a także wywyższał nowe postacie poprzez wspólne występy. Po zdefiniowaniu archetypu ulicznego strażnika, wpływ „Tec #27 można znaleźć w seriach od Daredevil i Pytanie po Midnighter i Punisher.


2 Fantastyczna Czwórka #1

Stana Lee i Jacka Kirby’ego

W 1960 roku Stanowi Lee znudziło się pisanie tych samych schematycznych opowieści, które były błyskotliwe i pozbawione treści. Jak opowiadał, był już o krok od rzucenia pracy w Marvelu, gdy jego żona Joan zasugerowała, aby napisał komiks tak, jak chciał. Jak wyjaśniła, gdyby firmie się to nie spodobało i go zwolniono, nie miałoby to znaczenia, skoro i tak miał zamiar odejść. Współpracując z Jackiem Kirbym, Lee współtworzył Fantastyczną Czwórkę – zespół skądinąd zwyczajnych i dających się utożsamić postaci, którzy utworzyli rodzinę superbohaterów.


Choć wielu spogląda wstecz X-Men jako punkt zwrotny w historii Marvela, nie byłby możliwy bez wcześniejszego sukcesu Fantastyczna Czwórka. Komiks nie tylko całkowicie zmienił krajobraz Marvel Comics, ale także przesunął punkt ciężkości na rozwój postaci, dynamikę zespołu i zbudował trwałe dziedzictwo partnerstwa Lee/Kirby. Bez tego debiutanckiego numeru model 616, jaki czytelnicy znają i kochają dzisiaj, po prostu by nie istniał. Warto zauważyć podobieństwa do współtworzenia Kirby’ego w DC, Challengers of the Unknown, które miało niezaprzeczalny wpływ na serię.

1 Komiksy akcji #1

Jerry’ego Siegela i Joe Shustera


W 1938 roku długoletni partnerzy twórcy Jerry Siegel i Joe Shuster zadebiutowali Supermanem w głównej historii Komiksy akcji #1. W czasach, zanim w ogóle istniał gatunek superbohaterów, a komiksy były zdominowane przez detektywów i kowbojów, ich opowieść o kosmicznym bohaterze ratującym niewinnych przed niesprawiedliwością była niczym innym jak eksperymentem. Choć w swoich opowieściach o Doktorze Okultystycznym bawili się koncepcją superbohaterów, to dzięki Człowiekowi ze stali narodził się współczesny mit o superbohaterach.

Komiksy akcji # 1 przedstawia historię Supermana, od śmierci Kryptona do jego odkrycia jako niemowlę przez Kentów. Prowadząc czytelników przez jego życie, od dziecka poznającego granice swoich możliwości, po reportera Clarka Kenta, niemal wszystko, co dziś definiuje komiksy o superbohaterach, wywodzi się z tego zagadnienia. Wiadomo, że przyszłość tej postaci nie była nawet pewna, dopóki kilka miesięcy później nie pojawiły się wyniki sprzedaży, co dowodziło, że postać ta była wielkim hitem. Choć niektórzy wolą Batmana, Spider-Mana czy Wolverine’a, nic z tego nie byłoby możliwe, gdyby Człowiek Jutra nie stał się hitem.




Source link