Home Rozrywka 9 najfajniejszych kopniaków w filmach akcji Jean-Claude’a Van Damme’a

9 najfajniejszych kopniaków w filmach akcji Jean-Claude’a Van Damme’a

21
0


Jean-Claude Van Damme jest jedną z najbardziej kultowych gwiazd sztuk walki i filmów akcji na świecie, w dużej mierze dzięki swojej niesamowitej pracy nóg w licznych scenach walki. Belgijski artysta sztuk walki i aktor stał się synonimem bombastycznej walki wręcz w ciągu Imponująca filmografia Van Damme’az każdym nowym osiągnięciem na swoim koncie prezentującym jakąś nową formę walki lub technikę, która niemal zrewolucjonizowała branżę. W większości jego najbardziej pamiętne ruchy to kopnięcia.




Jako były kickboxer w prawdziwym życiu, Van Damme potrafi połączyć swoje cenne doświadczenie w walce z charakterystyczną dla siebie elastycznością bioder, aby tworzyć w swoich filmach kilka oszałamiających uderzeń nogami. Jego styl walki jest tak wyjątkowy i niezapomniany, że zainspirował nawet zestaw ruchów słynnej postaci z gry wideo, Johnny Cage, którego Van Damme jeszcze nie zagrał w dowolnym z Mortal Kombat filmy. W filmach, w których wystąpił, Vam Damme zawsze potrafił uraczyć widzów jakimś nowym, pomysłowym kopniakiem, który tylko on potrafił przekonująco wykonać na planie filmowym.


9 Kopnięcie potrójne okrężne

Cyborg (1989)


Jedną z najbardziej imponujących rzeczy w kopnięciach Jean-Claude’a Van Damme’a jest jego umiejętność wyprowadzania ich tak wiele w tak krótkiej kolejności. Wykorzystując potrójne kopnięcie okrężne, Van Damme jest w stanie trafić dokładnie w to samo miejsce przeciwnika z najwyższą dokładnością, mimo obracania całego ciała, aby wygenerować jak największą siłę. W Cyborgu, aby było jeszcze bardziej imponująco, postać Van Damma musi znieść niewiarygodną ilość ciosów, zanim uda mu się wykonać skomplikowany manewr.

Jeden z Lepsze filmy science fiction Jean-Claude’a Van Damme’a, Cyborg przedstawia gwiazdę jako Gibsona Rickenbackera, najemnika, który zgłasza się do walki z przebiegłym, twardym przywódcą gangu o imieniu Fender. W spoconej, lśniącej ostatecznej walce obu, Van Damme wyprowadza rzadki potrójny kopniak z półobrotu prosto w głowę Fendera, zadając obrażenia nawet brutalnemu watażce. Dobrze, że Fender był dużym, powolnym celem, w przeciwnym razie Gibson Van Damme’a mógłby mieć większe problemy z wyprowadzeniem ataku.


8 Podmiana nogi w uniku

Twardy cel (1993)

Van Damme Spin kopie złego gościa w twardy cel

Trzeba przyznać, że podcięcie nogą może nie być najbardziej rewolucyjnym ani efektownym stylem kopnięcia Jean-Claude’a Van Damme’a, jaki wykorzystał w swoich licznych filmach. Mimo to, w tym ruchu jest pewna prosta elegancja, gdy jest stosowany Trudny cel. W tym filmie Van Damme wciela się w kolejnego najemnika, włóczęgę z plemienia Cajun, który błąka się po Nowym Orleanie, chroniąc młodą kobietę przed gangiem brutalnych przestępców, wykorzystując przy tym efektowne ruchy nóg.


W pierwszej scenie walki, która wprowadza dwóch współprowadzących do siebie, Van Damme demonstruje niektóre ze swoich najbardziej praktycznych i pełnych gracji kopnięć sztuk walki przeciwko wściekłemu gangowi ulicznemu. Kiedy jeden z gangsterów próbuje rzucić potężnego kopniaka prosto w głowę Van Damme’a, ten bez wysiłku się schyla, jednocześnie obracając stopą po ziemi, aby dosłownie zmieść bandytę z nóg. W rezultacie przeciwnik Van Damme’a ląduje mocno, zadając tyle samo obrażeń emocjonalnych, co fizycznych.

7 Latający kopniak

Wyrok śmierci (1990)

Jean-Claude Van Damme kopie Sandmana w „Nakazie śmierci”


Niewątpliwie Jean-Claude Van Damme nie jest pierwszym znanym filmowym mistrzem sztuk walki, który spopularyzował kopnięcie w locie, a jednym z Podstawowe ruchy Bruce’a Lee będąc niesławnym Dragon Kick. Mimo wszystko, Lee nie miał monopolu na proste latające kopnięcia boczne, które dawały niszczycielską moc, a Jean-Claude Van Damme chętnie pokazał kilka swoich filmów, takich jak Wyrok śmierci.

Wyrok śmierci widzi Van Damme’a w roli członka Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej w mściwej misji schwytania zabójcy swojego partnera, krwiożerczego seryjnego maniaka znanego jako Sandman. Jeden z najbardziej pamiętnych i potężnych przeciwników Van Damme’a, postać Van Damme’a musiała wyciągnąć wszystkie asy z rękawa, aby go pokonać, w tym sporą dawkę klasycznego kopniaka z lotu ptaka. Kończy się to ostatecznym ciosem walki, ponieważ siła uderzenia posyła Sandmana w tył w szalejący ogień.


6 Kombinacja szybkich kopnięć

Bez odwrotu, bez poddania się (1985)

Jean-Claude Van Damme Bez odwrotu, bez poddania się

Łatwo zauważyć, że Jean-Claude Van Damme w swoich filmach czerpie obficie ze swoich prawdziwych doświadczeń jako kickboxer. To samo dotyczy filmów, które są bardziej sportowe lub o tematyce sztuk walki, takich jak Nie ma odwrotu, nie ma poddania się. Van Damme wciela się w tym filmie w rolę młodego mistrza sztuk walki, który darzy Bruce’a Lee wielkim uczuciem i oddaje hołd legendzie walk wręcz swoją grą na ringu.

Pod koniec filmu Jason Van Damme’a przywołuje cały swój atletyzm, aby pokazać szczególnie sprytną technikę, w której blokuje rękami, kopiąc szybko nogami. Stojąc na jednej nodze, Van Damme jest w stanie wyprowadzić niszczycielską serię kopnięć, cały czas trzymając w miejscu uderzającą kończynę przeciwnika rękami. Ruchy takie jak ten pokazują, dlaczego kopanie jest tak skuteczne, uwalniając ręce do blokowania, jednocześnie uderzając z ogromną siłą i szybkością.


5 Kopnięcie wiszącego kangura

Podwójne uderzenie (1991)

Jean-Claude Van Damme jako Alex Wagner każe bandycie skoczyć w filmie „Double Impact”

Jednym ze szczególnie wyjątkowych (choć nieco głupio wyglądających) trików, które Jean-Claude Van Damme lubił stosować w scenach walki, jest wiszące kopnięcie kangura z obu nóg. Używając rąk, by zwisać z czegoś, Van Damme był w stanie kopać obiema nogami jednocześnie, podwajając swoją siłę pchania, a jednocześnie pokazując swoje zamiłowanie do akrobacji. Jak na ironię, jednym z najlepszych zastosowań tej techniki jest Podwójne uderzeniejeden z wielu filmy, w których Van Damme gra dwie postacie od razu.


W Podwójne uderzenieVan Damme gra parę bliźniaków, którzy są biegunowo odmiennymi osobowościami, a to właśnie szorstka Alex dostaje najlepsze sceny walki. Podczas napiętej walki na statku Alex używa wiszącego kopniaka kangura, aby zrzucić dwóch osiłków do wody naraz, zwisając z masztu statku, zanim uderzy. Widok jest tak imponujący, że trzeci bandyta po prostu sam dobrowolnie wyskakuje za burtę kiedy Alex po prostu jęknął i gestem dał mu znak, by to zrobił, nie chcąc obawiać się gniewu związanego z potężnym kopniakiem.

4 Podwójny Hopkick w pionie

Nagła śmierć (1995)

Jean-Claude Van Damme w filmie „Nagła śmierć” trzyma się rury wiszącej nad głową i kopie nogami.


Choć fajnie jest mieć uchwyt, na którym można się zawiesić, Jean-Claude Van Damme wielokrotnie udowodnił, że niekoniecznie potrzebuje go, aby wykonać coś podobnego do wiszącego kopnięcia kangura. Wchodzi pionowy podwójny hopkick, blisko spokrewniona technika, w której Van Damme po prostu skacze wystarczająco długo, aby uderzyć obiema nogami, zanim w jakiś sposób udaje mu się je ponownie umieścić pod sobą i wylądować. W ten sposób uzyskuje całą moc dropkicka bez konieczności lądowania na plecach.

Najbardziej pamiętne użycie tego kopnięcia miało miejsce w Nagłe uderzenie, który rozgrywa się w tętniącym życiem stadionie hokejowym. Van Damme jako ochroniarz musi walczyć, z wszystkich rzeczy, z terrorystą przebranym w kostium maskotki pingwina, a wszystko to w klaustrofobicznych granicach ruchliwej kuchni stadionu. Ostateczny cios następuje, gdy Van Damme znakomicie wykonuje kopnięcie z wyskokuwprawiając przytulnego wojownika w zakłopotanie po mocnym dotknięciu palcami stóp.


3 Kopniak Błyskawiczny

Uliczny wojownik (1994)

uliczny wojownik guile kontra bizon

Chociaż Van Damme nigdy nie wcielił się w postać z gry walki, Mortal Kombat który został zainspirowany jego filmami, grał także inną postać z gry walki w 1994 roku Uliczny wojownik. W roli Guile’a Van Damme jest typowym amerykańskim żołnierzem, który desperacko pragnie zemścić się na złym dyktatorze M. Bison, w którego wcielił się z radością Raul Juliapo tym jak tyran zabił swojego najlepszego przyjaciela. W końcu mając szansę to zrobić, Guile przypiera Bisona do muru i w końcu ujawnia swój popisowy ruch z gier – Flash Kick.


Podobnie jak w serii gier wideo, Guile Van Damme’a kuca, aby naładować energię, zanim wykona potężny backflip, kopiąc przeciwnika w twarz czubkiem buta w szczycie flipa. Trudno sobie wyobrazić kogokolwiek innego niż Van Damme’a wiarygodnie wykonującego ten przesadny kopniak zaprojektowany do gry wideo. Chociaż nie ma on charakterystycznej żółtej energii Guile’a z Uliczny wojownikWersja Van Damme’a jest najbliższa umiejętnościom z prawdziwych gier walki.

2 Kopnięcie trzymane

Kickboxer (1989)

Kickboxer 1989 Jean-Claude Van Damme Ostatnia bitwa


Zawsze występujący, Jean-Claude Van Damme rozumie, że czasami efekciarstwo i styl muszą mieć pierwszeństwo przed praktycznością, jeśli chodzi o walki filmowe. W filmach wielokrotnie pokazuje swoją elastyczność, nagle wskakując w szpagat, by uderzyć przeciwnika w krocze lub utrzymując prostą linię z nogami, z każdą stopą zawieszoną nad powietrzem na krześle. Jednak dopiero Kickboxer, ironią losu jest to jeden z najbardziej przyziemnych filmów Van Damme’a, w którym reżyser znalazł sposób na wykorzystanie swojej imponującej ruchomości bioder w swoich kopnięciach.

W jednej z sekwencji Van Damme oddaje kopnięcie, które posyła jego potężnego przeciwnika, Tong Po, prosto w filar z litego kamienia. Trzymając stopę uniesioną w powietrzu, Van Damme powoli odwraca się na pięcie, utrzymując pozycję końcową kopnięcia coraz wyżej, aż wydaje się to niemożliwe. Następnie, po prostu dla zabawy, kopie ponownie, aby znokautować nieszczęsnego widza, skutecznie powalając dwóch przeciwników, nie stawiając ani razu stopy na ziemi.


1 Kopnięcie helikopterem

Krwawy sport (1988)

Jean Claude Van Damme i Bolo Yeung w Krwawym sporcie (1988)

Pomimo posiadania tak wielu wyjątkowo imponujących kopnięć w swoim arsenale, istnieje powód, dla którego kopnięcie helikopterem Jean-Claude’a Van Damme’a może być szczytem jego umiejętności walki nogami. To konkretne kopnięcie łączy skok kopnięcia w locie z obrotem tradycyjnego kopnięcia okrężnego, generując absurdalne ilości mocy, gdy jego stopa szybuje w powietrzu. Najlepsze wykorzystanie tego kopnięcia ma miejsce w jednej z największych bitew filmowych w całej filmografii Van Damme’a, ostatniej walce Krwawy sport.


W Krwawy sport, Postać Van Damme’a, Frank, bierze udział w chaotycznym Kumite, turnieju sztuk walki bez trzymanki, w którym wszystko jest dozwolone, a śmierć jest z pewnością na stole. Jego ostatni przeciwnik, potężny i przerażający Chong Li, stawia wyczerpującą walkę, ale Van Damme’owi udaje się w końcu zadać ostateczny cios za pomocą umiejętnie wykonanego kopnięcia helikopterem. Kopnięcie, które pomogło ukształtować Z DammeW karierze zawodnika kopnięcie helikopterem mogło mieć największy wpływ, zarówno dosłownie, jak i w przenośni.



Source link