Home Rozrywka Hulu Doc Mastermind zagląda do umysłów seryjnych morderców

Hulu Doc Mastermind zagląda do umysłów seryjnych morderców

16
0


Matka założycielka Ruch #MeToo jest tematem nowego dokumentu Hulu.

Kierować z ukryciaktórego transmisja rozpocznie się dziś (11 lipca) na platformie Hulu, przedstawia Ann Burgess, profesor i pielęgniarkę sądową w Boston College, która w latach 70. XX wieku rozpoczęła jedno z pierwszych badań nad napaść na tle seksualnym I ofiary gwałtu i pomogła w założeniu jednego z pierwszych w USA ośrodków pomocy ofiarom gwałtu w Boston City Hospital.

„Kiedy akademia FBI otrzymała zadanie wyjścia w teren i nauczania lokalnych funkcjonariuszy organów ścigania o gwałcie, nie mieli oni żadnych kompetencji, aby to zrobić. Dlatego zaprosili dr Burgessa, aby o tym opowiedział” – powiedział Steven Constantine, który pojawia się w dokumencie i jest współautorem książki Burgess Zabójca z założenia mówi TIME.

Burgess nauczyła FBI podchodzić do ofiar gwałtu i napaści na tle seksualnym z większą wrażliwością. Burgess pomogła również agencji udoskonalić badanie ofiar przestępstw, aby agenci mogli lepiej zrozumieć sprawców przestępstwa, zwłaszcza seryjnych morderców. Jako członek jednostki nauk behawioralnych była ekspertem w zakresie profilowania. Jej pierwszy duży sukces nastąpił, gdy w 1983 r. stworzyła profil zabójcy, który zamordował trzech chłopców w Nebrasce, którzy zostali związani, zgwałceni i zabici. Profil mówił, że szuka kogoś, kogo chłopcy mogliby znać, na przykład nauczyciela lub lidera skautów. Media nadały profil, aby opinia publiczna mogła mieć oko na to, co się dzieje, i rzeczywiście, nauczyciel zauważył podejrzany samochód wiszący przy szkole i podał numer rejestracyjny. Samochód należał do Johna Jouberta, lidera skautów, który przyznał się do zabicia chłopców. Joubert został stracony w 1996 roku.

Patrząc wstecz na trendy w motywach seryjnych morderców na przestrzeni lat, Burgess mówi, że „motywem jest nadal dominacja, władza, kontrola”. Młode kobiety, które są same, są zazwyczaj najbardziej narażone. „Zawsze mówię, że jeśli możesz, weź dużego owczarka niemieckiego, aby móc przeciwstawić się dominacji” — mówi Burgess.

Ze względu na dziesięciolecia badań nad ofiarami traumy i nadużyć Burgess pełniła funkcję biegłego w głośnych procesach. Jej udział w dwóch pomógł zmienić sposób, w jaki ludzie myśleli o ofiarach napaści na tle seksualnym i gwałtu.

Czytaj więcej: Prawdziwe historie seryjnych morderców z Mindhuntera Sezon 2

Kiedy bracia Menendez, 18-letni Erik i 21-letni Lyle, wypróbowany za morderstwo rodziców w 1993 r. Burgess skłoniła Erika do opowiedzenia, jak jego ojciec molestował go seksualnie. Zeznała jako biegły świadek obrony, że zabił ojca w samoobronie. Przełom nastąpił, gdy Burgess spotkała się z Erikiem i kazała mu narysować, co działo się w domu. Zauważyła, że ​​rysował ludziki z patyczków przedstawiające siebie i swojego ojca w sypialni, co skłoniło ją do zadania więcej pytań o to, co robili w jego sypialni. Bracia Menendez nadal siedzą w więzieniu za swoje przestępstwo, ale sprawa zmieniła sposób, w jaki ludzie myśleli o ofiarach gwałtu i molestowania seksualnego, pokazując, że są też ofiary płci męskiej.

Burgess był również świadkiem biegłym w procesie Andrea Konstancjaktórego relacja o napaści seksualnej doprowadziła do skazania artysty Bill CosbySprawa z 2018 r. była pierwszym głośnym wyrokiem skazującym od początku Ruch #MeTooi był kamieniem milowym dla ofiar rzepak lub napaści na tle seksualnym, którym często trudno było uwierzyć ze strony organów ścigania i prokuratorów.

Burgess dał Constand kwestionariusz, aby udokumentować wszystko, co wydarzyło się przed, w trakcie i po traumatycznym incydencie, tak aby oskarżenie mogło poprzeć jej historię. Kierować z ukrycia, Constand mówi, że troska, jaką Burgess wykazał, aby zrozumieć, przez co przeszła, dała jej odwaga musiała przejść przez tę gehennę Próba 2018„Zadając 300 pytań o to, jak śpisz, jesz, żyjesz, kochasz — mogłam zrozumieć, co ta jedna noc ze mną zrobiła” — mówi Constand w serialu dokumentalnym. „Ona mi uwierzyła”. (Po Cosbypo pierwszym skazaniu Sąd Najwyższy Pensylwanii uchylił wyrok skazujący za napaść na tle seksualnym w 2021 r. i został wydany (z więzienia.)

W wieku 87 lat Burgess nadal pracuje, aby pomagać ofiarom nadużyć i ich rodzinom. Jest profesorem w szkole pielęgniarskiej Boston College, a jej badania koncentrują się na gwałtach w społecznościach tubylczych i na mieszkańcach domów opieki, którzy byli ofiarami nadużyć. Kierować z ukrycia wychodzi w czasie, gdy jest więcej platform niż kiedykolwiek do dzielenia się prawdziwymi historiami kryminalnymi, od serwisów streamingowych po podcasty. Sama Burgess jest prawdziwą inspiracją dla Netflixa Łowca umysłów i jej bohaterka Wendy Carr, profesor psychologii specjalizująca się w zwalczaniu przestępczości. Burgess generalnie uważa, że ​​ten trend jest nieszkodliwy, o ile programy nie romantyzują ani nie sensacjonalizują zabójców. I uważa nawet, że z programów o prawdziwych zbrodniach można wyciągnąć pożyteczne lekcje życiowe. Jak sama mówi, „wiele osób to detektywi-kanapowcy, a to dobrze. Myślę, że powinniśmy być podejrzliwi i zadawać pytania”.Source link