Home Rozrywka Lena Dunham i Stephen Fry są świetni w dramacie, który nie prowadzi...

Lena Dunham i Stephen Fry są świetni w dramacie, który nie prowadzi nas tam, gdzie chcemy

24
0


Streszczenie

 • Rodzinne wycieczki odkrywają głębsze emocje
  Skarb,
  Ruth i Edek zmagają się z żałobą i traumą w Polsce.
 • Lena Dunham i Stephen Fry doskonale potrafią ukazać złożoną relację ojciec-córka w poruszających i porywających kreacjach.
 • Pomimo dobrych intencji,
  Skarb
  stara się w pełni eksplorować tematy emocjonalne, pozostawiając wzruszające chwile niewypełnione.Rodzinne podróże są uciążliwe bez względu na wszystko. Wykorzystywanie rodzinnej wycieczki do rozwikłania smutku i traumy pozostawionej po śmierci jeszcze bardziej komplikuje sytuację. W 1991 roku w Polsce Ruth (Lena Dunham) spotyka swojego polskiego ojca Edka (Stephen Fry), aby odwiedzić miejsce, z którego pochodzi i gdzie mieszkał przez większą część swojego życia, zanim II wojna światowa to wywróciła do góry nogami.

Skarb wydaje się utknąć pomiędzy dwoma miejscami: komedią z podróży ojca i córki oraz głębszą medytacją nad żalem, przeszłością i sposobem przekazywania traumy, takiej jak Holokaust, z pokolenia na pokolenie. Nie ma powodu, żeby nie mogło być obu, ale w swoim balansowaniu kończy się niepewnie na obu frontach.Stephen Fry i Lena Dunham to idealna para

Największą siłą Treasure’a są dwaj aktorzy

Dunham jest już królową niezręcznej komedii – pracowała jako Hannah Horvath dalej Dziewczynyserial, który stworzyła, napisała, a czasem wyreżyserowała, ugruntował jej pozycję ikony dzielącej kulturę początku XXI wieku. Fry ma na swoim koncie mnóstwo ról komediowych i dramatycznych. Tutaj może napiąć oba mięśnie: Edek to gburowaty człowiek, trawiony żalem i zagubiony w sobie. Jego chęć uniknięcia zbyt głębokiego patrzenia w przeszłość jest zarówno częścią jego humorystycznego uroku, jak i zmorą istnienia Ruth.


Edek często mówi napotkanym osobom – kierowcom, boyom hotelowym, portierom hotelowym – że jego córka jest sławna, ale Ruth jest tylko dziennikarką, która czasami przeprowadza wywiady ze sławnymi osobami. Jednak to rozróżnienie nie ma dla niego znaczenia, nawet jeśli ma dla Ruth. Dunham dobrze odgrywa rozdźwięk między Ruth i Edkiem. Ruth do pewnego stopnia pobłaża ojcu, ale jasne jest, że mając odmienne wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać ta podróż powrotna do Polski, znaleźli się na większym rozdrożu, niż mu się wydaje.

Wzruszająca historia Treasure’a gubi się gdzieś po drodze

Niektóre emocjonalne momenty mają trudności z wylądowaniem

Porównywanie bólu emocjonalnego jest bezowocne, ale Skarb wyjaśnia, że ​​zarówno Rut, jak i Edek cierpią na różne sposoby. Ruth ucieka się do samookaleczenia, Edek ucieka się do tłumienia emocji swoją towarzyską osobowością. Jednak ignorując to, nie zagłębiamy się w ich ból. Wiemy dlaczego oboje bolą, ale Skarb wydaje się, że nie wie, co zrobić ze swoim bólem. To trafne, biorąc pod uwagę, że ani Edek, ani Ruth też tego nie robią.


Trzymają się tego bólu, bo to wszystko, co znali; Edek rozmyślający o swojej przeszłości, Ruth wciąż nie mogąca sobie poradzić z rozwodem i stratą matki. Fizyczne przedmioty, które trzymamy, symbolizują także pewien smutek, i to w dużej mierze Skarb polega na odzyskaniu zagubionych rzeczy na czas. I naprawdę, czy srebrna miska ma w ogólnym ujęciu znaczenie tylko dlatego, że używała jej twoja matka? Niezależnie od tego, czy chcemy się do tego przyznać, ostatecznie tak jest.

Zarówno Dunham, jak i Fry dali świetne role, studium kontrastów, które porusza i porywa, ale otaczająca historia nie wciąga tak, jak powinna.


Gdyby tylko Skarb może nas zabrać tam, gdzie chce. Zawiera wszystkie właściwe elementy, ale czegoś brakuje w sposobie, w jaki bada te tematy. Występy Dunhama i Fry’a to studium kontrastów, wzruszające i porywające, ale otaczająca je historia nie wciąga tak, jak powinna. Są wspaniałe chwile w ciszy Skarbsceny, w których kamera reżyserki Julii von Heinz zatrzymuje się na spojrzeniu, przedmiocie lub krajobrazie. Ale Skarb utknie w środku tych czułych chwil i w brutalny sposób, pełen emocji, które mają dobre intencje, ale nie kończą się tak samo.

Skarb miał swoją premierę na festiwalu 2024 Festiwal Filmowy Tribeca.

Treasure w reżyserii Julii von Heinz, w którym występują Lena Dunham w roli Ruth, amerykańskiej dziennikarki muzycznej, oraz Stephen Fry w roli jej ojca Edka, ocalałego z Holokaustu. Akcja filmu rozgrywa się w 1990 roku i opowiada historię Ruth i Edka podróżujących po Polsce, odwiedzających miejsca jego dzieciństwa.

Plusy

 • Lena Dunham i Stephen Fry tworzą parę marzeń.
 • Historia w sercu Treasure podnosi przemyślane pytania o smutek, traumę i upływ czasu.
Cons

 • Treasure wydaje się utknąć pomiędzy dwoma tonami.
 • Rewelacje emocjonalne nie są tak ważne, jak mogłyby być.Source link