Home Rozrywka Max’s Documentary Teen Torture Inc. bada nadużycia w ośrodkach młodzieżowych

Max’s Documentary Teen Torture Inc. bada nadużycia w ośrodkach młodzieżowych

14
0


Flub dekady, zbuntowani nastolatkowie zostali skierowani przez rodziców lub państwo do ośrodka rehabilitacyjnego programygdzie byli poddawani przemocy fizycznej, seksualnej i psychicznej nadużywaćTeraz ocaleni zabierają głos.

Jeden z najpopularniejszych dokumentów na Netfliksie Jest Program: Oszustwa, sekty i porwaniaktóry miał premierę 5 marca. Reżyserka Katherine Kubler zgromadziła w nim ocalałych z odległego ośrodka Ivy Ridge w północnej części stanu Nowy Jork, aby porozmawiać o werbalnych i fizycznych nadużyciach, jakich tam doświadczyli.

Na przesłuchaniu w Kongresie 26 czerwca Paryż Hilton argumentowała za większym nadzorem nad programami opieki zastępczej. Opowiedziała o swoich traumatycznych przeżyciach jako nastolatka w Provo Canyon School w stanie Utah, gdzie, jak twierdzi, została rozebrana do naga i przetrzymywana w izolatce.

Teraz, dwa tygodnie po zeznaniach Hiltona, Tortury nastolatków, Inc. zaczyna być transmitowany na Max od dziś (11 lipca). W trzyczęściowym serialu dokumentalnym wyreżyserowanym przez Tarę Malone byli mieszkańcy Provo Canyon School i pacjenci podobnych placówek w całym kraju opowiadają o swoich doświadczeniach.

Zwolennicy uważają, że jest ich około 100 000 nastolatków w takich programach mieszkaniowych każdego roku, ale dokładna liczba nie jest jasna, ponieważ nie są one śledzone przez rząd USA. Często są ostatnią deską ratunku dla rodziców zmagających się z dziećmi z problemami behawioralnymi, myślami samobójczymi i problemami związanymi z nadużywaniem substancji. W zależności od stanu, te ośrodki rehabilitacyjne—przemysł wart wiele miliardów dolarów—mają niewiele przepisów i nie ma nadrzędnych norm federalnych, które by je regulowały. Wiele z nich to placówki oparte na wierze, których celem jest nawracanie nastolatków na odrodzonych chrześcijan, dlatego w niektórych stanach są one zwolnione z przepisów. W tych placówkach może być mało licencjonowanych pracowników służby zdrowia, a niektóre oskarżone o nadużycia zostały zamknięte i ponownie otwarte pod nowymi nazwami, z niektórymi z tych samych pracowników.

Jen Robison, która spędziła wstrząsający rok w Provo Canyon School, mówi, że pracownicy ogolili jej głowę bez jej zgody i nadali jej przydomek „Oświęcim,” po Obóz zagłady Holocaust. Pewnego dnia, gdy bała się wstać z łóżka, opisała, jak dwóch pracowników złapało ją za ramiona i kostki i wyciągnęło z górnego łóżka piętrowego, rzucając jej ciałem o podłogę. Wspomina, że ​​ciągnięto ją korytarzem za kostki do celi obserwacyjnej, formy odosobnienia. Przechodząc do teraźniejszości, serial pokazuje, jak Robison przezwyciężyła to traumatyczne doświadczenie. Kamery podążają za nią i jej partnerem, bawiącymi się z ich małą córeczką w ich domu w południowym Oregonie. „Dziecko, którym byłam w PCS, nigdy nie mogłoby sobie wyobrazić, że będzie miało takie życie, jakie ja mam” – mówi.

W oświadczeniu dla serialu: Szkoła Provo Canyon zaprzeczył stosowaniu izolacji i twierdzi, że jest licencjonowany przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej stanu Utah. Powiedział również, że program przeszedł pod nowego właściciela w 2000 r., więc nie może komentować działań ani doświadczeń studentów przed tym czasem — chociaż Robison został przyjęty po raz pierwszy w 2003 r.

Czytaj więcej: Nastolatki zmagają się z epidemią chorób psychicznych

Wielu ocalałych w Tortury nastolatków Inc. mówią, że ich złe zachowanie w młodości było w rzeczywistości wołaniem o pomoc. Allen Knoll, który spędził od 10 do 15 lat w dwóch różnych szkołach z internatem terapeutycznym w Missisipi i Missouri, powiedział, że przyjaciel rodziny molestował go, gdy miał 9 lat. „Nie wiedziałem, jak o tym mówić i zachowywałem się w ten sposób” — mówi w Problematyczna nastolatka Inc. Opisuje bycie poddawany waterboardingowi w Bethel Boys Academy w stanie Mississippi i mówi, że jeden z pracowników przytrzymał go na podłodze, kładąc mu stopę na klatce piersiowej, podczas gdy inny wylewał na niego wiadra wody. Film zawiera wywiad z Esther Fountain, córką Hermana Fountaina, założyciela Bethel Boys Academy, która po raz pierwszy mówi o tym, jak patrzyła, jak jej ojciec bije chłopców.

W dokumencie wymieniono Fountain jako jedną z osób, które nie udzieliły komentarza Tortury nastolatków, Inc. a Fountain nie odpowiedział na prośbę TIME o komentarz.

Knoll uzyskał pewną formę sprawiedliwości w 2021 r., kiedy gubernator Missouri Mike Parson podpisano projekt ustawy, o który zabiegała Knoll, wymagający przeprowadzania kontroli przeszłości pracowników i wolontariuszy w domach dziecka.

Jednym z najbardziej wpływowych promotorów tych programów był gospodarz talk-show Dr Phil McGrawRodzice wysyłali swoje dzieci do Turn-About Ranch w stanie Utah, ponieważ słyszeli, jak zachwalał to miejsce w swoim programie. Tortury nastolatków Inc. skupia się na jednym odcinku Dr Phil który stał się viralem z powodu buntowniczego zachowania 13-letniej Danielle Bregoli, która dowiedziała się, że zostanie wysłana na sześć miesięcy do Turn-About Ranch. W rzeczywistości mówi, że czuła się zaskoczona. „Cały czas patrzyłam na niego i myślałam, że to nie jest terapia” – Bregoli — obecnie raperka znana jako Bhad Bhabie który szczyci się 16 milionami obserwujących na Instagramie — mówi w serialu dokumentalnym. Serial mówi, że McGraw odrzucił prośbę o komentarz.

Poprzez filmy dokumentalne takie jak Tortury nastolatków, Inc., ocaleni mówią, że mają nadzieję, że dotrą bezpośrednio do ogółu społeczeństwa i zmotywują je do poparcia ustawodawstwa regulującego działalność ośrodków leczenia stacjonarnego dla trudnej młodzieży lub do wsparcia reform, które pomogą nastolatkom uzyskać dostęp do psychiatrów i terapeutów bliżej ich domów. Chociaż te programy są przeznaczone do leczenia problemów ze zdrowiem psychicznym, ocaleni mówią, że wyszli z tych ośrodków bardziej zaniepokojeni niż kiedy do nich weszli. Jak powiedział Bregoli, pacjenci „wrócą z depresją. Wrócą z lękiem. Muszę tak żyć przez resztę mojego pieprzonego życia”.Source link