Home Rozrywka Rachel Maddow i inni prezenterzy MSNBC staną przed sądem za zniesławienie na...

Rachel Maddow i inni prezenterzy MSNBC staną przed sądem za zniesławienie na kwotę 30 mln dolarów od lekarza ICE, którego nazwali „kolekcjonerem macicy”

15
0Sprawa o zniesławienie przeciwko NBCUniversal trafi do sądu po tym, jak sędzia z Georgii orzekł, że Rachel Maddow, Nicolle Wallace, Chris Hayes i inni dziennikarze zgłosili „weryfikowalne fałszywe” twierdzenia na temat lekarza, który według nich wykonywał „masowe histerektomie” u osób zatrzymanych w ośrodku ICE.

Dziennikarze stacji MSNBC i NBC zostali oskarżeni o ujawnienie 39 fałszywych informacji na temat lekarki, którą nazwali „poborcą macicy”, opierając się na zeznaniach informatora, pielęgniarki o imieniu Dawn Wooten, która pracowała w tej placówce.

„NBC zbadała oskarżenia zawarte w liście informatora; dochodzenie to nie potwierdziło oskarżeń, a niektóre nawet podważyło; NBC mimo wszystko ponownie opublikowała oskarżenia zawarte w liście” – napisała w oświadczeniu sędzia Lisa Godbey Wood z Południowego Okręgu Georgii. Podsumowanie 108 stron w czerwcu.

Jak donoszą źródła, Rachel Maddow, prowadząca program w stacji MSNBC, przed relacjonowaniem tej historii w swoim programie wyraziła pewne wątpliwości co do tych doniesień. MSNBC/YouTube

Ginekolog dr Mahendra Amin, który pracował w ośrodku zatrzymań przez trzy i pół roku i według doniesień wykonał w tym czasie tylko dwie histerektomie, domaga się 30 milionów dolarów, co według doniesień jest kwotą równą Roczna pensja Maddow.

Dziennikarze NBC po raz pierwszy poinformowali o tej historii we wrześniu 2020 r. za pośrednictwem artykułu opublikowanego na stronie internetowej NBC. Następnie prezenterzy MSNBC podchwycili tę historię w licznych segmentach transmisji.

Według dokumentów sądowych Maddow „początkowo kwestionowała” doniesienia i „wyciągała pochopne wnioski”, ale mimo to relacjonowała tę historię w swoim cotygodniowym programie.

Rachel Maddow, Nicolle Wallace (powyżej) i Chris Hayes zostali oskarżeni o ujawnienie „weryfikowalnych fałszywych” informacji na temat lekarza. MSNBC

Jak wynika z dokumentów sądowych, dział standardów NBC przejrzał i zatwierdził raporty, mimo że pielęgniarka „nie przedstawiła żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń”.

Zastępca dyrektora ds. standardów Christopher Scholl nie był pewien, czy opublikować artykuł na stronie NBCNews.com.

„Ona (sygnalista) nie ma bezpośredniej wiedzy na temat tego, co twierdzi, nie jest w stanie podać nazwiska lekarza zaangażowanego w sprawę (jeśli dobrze zrozumiałem), a my nie jesteśmy w stanie zweryfikować niczego z tego ani ustalić, czy rzeczywiście jest to jakaś historia” – powiedział Scholl w e-mailu. „Zasadniczo sprowadza się to do jednego źródła – z agendą – mówiącego nam rzeczy, co do których nie mamy podstaw, by sądzić, że są prawdziwe”.

Dr Mahendra Amin pozwał MSNBC we wrześniu 2021 r. Regionalne Centrum Medyczne Coffee

Obawy te podzielali również reporterzy, którzy napisali tę historię — Jacob Soboroff i Julia Ainsley.

Jak wynika z dokumentów sądowych, „nie wygląda na to, żeby mieli coś więcej do powiedzenia poza skargą” – napisał Soboroff we wrześniu do Ainsleya w wiadomości SMS.

„Tylko dwie histerektomie?” – rzekomo odpowiedział Ainsley.

Z kolei prawnik jednej z zatrzymanych przez ICE powiedział reporterom, że histerektomia ich klientki była konieczna ze względu na zdiagnozowanie u niej raka – wynika z dokumentów sądowych.

Jednak reporterzy opublikowali swoją historię zatytułowaną „Prawnicy twierdzą, że ginekolog z ośrodka zatrzymań ICE w Georgii znęcał się nad kobietami-migrantkami” Następnego dnia.

Stacja MSNBC nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Stacja MSNBC przeprowadziła na wizji wywiad z informatorką Dawn Wooten. MSNBC

Dziesiątki senatorów Demokratów wezwało do wszczęcia dochodzenia w sprawie praktyk lekarza w ośrodku ICE po transmisjach MSNBC. Badanie Senatu nie wykazało żadnych dowodów na „masowe histerektomie” — tylko dwa zabiegi uznane za konieczne z medycznego punktu widzenia, zgodnie z raportem Senatu.

We wrześniu 2021 r. Amin pozwał stację MSNBC o zniesławienie.

Dziesiątki senatorów Partii Demokratycznej zaapelowało o wszczęcie śledztwa w sprawie lekarza po wydarzeniach transmitowanych przez stację MSNBC. MSNBC

Gdy sprawa trafi na wokandę, najtrudniejszym zadaniem dla prawnika Amina — Scotta Grubmana, który wcześniej pracował jako aplikant sędziego, który wydał orzeczenie na korzyść Amina — będzie udowodnienie, że dziennikarze NBC działali ze złych intencji.

„Dr Amin jest uwielbianym lekarzem, który od dziesięcioleci traktuje swoich pacjentów z najwyższą troską i współczuciem” – powiedział jego prawnik The Post. „Sam będąc imigrantem, zarzut, że miałby wykorzystywać zatrzymanych przez ICE, jest absurdalny”.

To nie pierwszy raz, kiedy stacja MSNBC została pozwana o zniesławienie.

Uczeń szkoły średniej w Kentucky Nicholas Sandmann pozwał MSNBC po tym, jak reporterzy wielokrotnie relacjonowali incydent z 2019 r., kiedy to nagrano na wideo studenta uśmiechającego się do indiańskiego aktywisty, który grał w bęben i skandował hasła.

Doniesienia medialne twierdziły, że Sandmann uśmiechał się do aktywisty w rasistowskiej interakcji. Sprawa została rozstrzygnięta w grudniu 2021 r.Source link