Home Rozrywka Shelley Duvall, aktorka z serialu „Lśnienie” i serialu „Nashville”, zmarła w wieku...

Shelley Duvall, aktorka z serialu „Lśnienie” i serialu „Nashville”, zmarła w wieku 75 lat

33
0


Shelley Duvall, nieustraszona gwiazda filmowa urodzona w Teksasie, której szeroko otwarte oczy i czarująca osobowość były podstawą filmów Roberta Altmana i która zagrała jedną z głównych ról w filmie Stanleya Kubricka Lśnienienie żyje. Miała 75 lat.

Duvall zmarła w czwartek we śnie w swoim domu w Blanco w Teksasie, poinformował jej wieloletni partner, Dan Gilroy. Przyczyną były powikłania cukrzycy, powiedział jej przyjaciel, rzecznik prasowy Gary Springer.

„Moje drogie, słodkie, cudowne życie, partnerka i przyjaciółka opuściły nas wczoraj wieczorem” – powiedział Gilroy w oświadczeniu. „Za dużo cierpienia ostatnio, teraz jest wolna. Odleć piękna Shelley”.

Duvall uczęszczał do szkoły wyższej w Teksasie, gdy pracownicy Altmana przygotowywali się do kręcenia filmu Brewster McCloudspotkał ją na przyjęciu w Houston w 1970 roku. Została protegowaną Altmana.

Duvall pojawił się później w filmach Altmana, m.in. Złodzieje jak my, Nashville, Papież, Trzy kobiety” I “McCabe i Pani Miller.

„Oferuje mi… dobre role” – powiedział Duvall w wywiadzie dla „The New York” Czasy w 1977 r. „Żaden z nich nie był taki sam. Ma do mnie wielkie zaufanie, zaufanie i szacunek, nie nakłada na mnie żadnych ograniczeń ani mnie nie zastrasza, a ja go kocham. Pamiętam pierwszą radę, jaką mi dał: „Nie traktuj siebie poważnie”.

Duvall, chuda i niezdarna, nie była typową hollywoodzką gwiazdką. Ale miała uwodzicielsko szczery sposób bycia i emanowała osobliwym naturalizmem. Krytyczka filmowa Pauline Kael nazwała ją „kobiecym Busterem Keatonem”.

W szczytowym okresie Duvall była regularną gwiazdą w niektórych z najważniejszych filmów lat 70. i 80. XX wieku. Lśnieniezagrała Wendy Torrance, która z przerażeniem patrzy, jak jej mąż, Jack (Jack Nicholson), szaleje, podczas gdy ich rodzina jest odizolowana w hotelu Overlook. To krzycząca twarz Duvalla stanowiła połowę najbardziej ikonicznego obrazu filmu, wraz z toporem Jacka wpadającym przez drzwi.

Ale Duvall zniknęła z filmów niemal tak szybko, jak się w nich pojawiła. W latach 90. zaczęła przechodzić na emeryturę. Jej ostatnia rola filmowa miała miejsce w 2002 r. Manna z nieba. Duvall wycofała się z życia publicznego. Na początku tego roku udzieliła pierwszego wywiadu od lat.

„Jak byś się czuł, gdyby ludzie byli naprawdę mili, a potem nagle, w jednej chwili” – pstryknęła palcami – „odwróciliby się od ciebie?” – powiedziała Duvall. Czasy„Nigdy byś w to nie uwierzył, gdyby to nie przydarzyło się tobie. Dlatego się ranisz, bo tak naprawdę nie możesz uwierzyć, że to prawda”.Source link