Home Rozrywka Wyjaśnienie zakończenia Fearway: Pętla czasu, los Sarah i Michaela i nie tylko

Wyjaśnienie zakończenia Fearway: Pętla czasu, los Sarah i Michaela i nie tylko

16
0


Streszczenie

  • „Fearway” zadaje głębokie pytania egzystencjalne swoim zaskakującym zakończeniem, zmuszając widzów do zaakceptowania nieuchronnego losu bohaterów.
  • Symbole takie jak monety i postacie takie jak Ferryman dodają warstw mitologii i znaczeń do pełnej zwrotów akcji fabuły tego niezależnego horroru.
  • Podobnie jak wiele filmów z zapętlonym czasem, The Fearway podkreśla znaczenie akceptacji w obliczu nieuchronnych prawd i zakończeń.

Niezależny horror Strach dostarczył mnóstwo oszałamiających emocji, ale jego egzystencjalne zakończenie pozostawiło wiele głębszych pytań bez odpowiedzi. Wydany w 2023 r. i wyreżyserowany przez Roberta Gajicia, Strach opowiada historię pary o imieniu Sarah (Shannon Dalonzo) i Michaela (Justin Gordon), którzy podróżują opustoszałą autostradą, próbując uciec przed tajemniczym potworem, który zdaje się znać każdy ich ruch. Z mieszanką potwornego chaosu i dreszczyku emocji związanych z pętlą czasu, Strach rozciąga swoje ograniczone zasoby do absolutnego limitu i dostarcza kilka napiętych scen. Prostota jest kluczem do niedocenianego horroru i wykorzystuje swoje straszne momenty w najbardziej efektywny sposób, jaki jest możliwy.

Chociaż film ogólnie otrzymał ograniczoną uwagę krytyków ze względu na swój niezależny charakter, krytyk Lesley Felperin nie szczędziła mu pochlebnych uwag (za pośrednictwem Opiekun) co odzwierciedlało ogólny nastrój innych. Jednakże, Strach dołączył do grona niskobudżetowych horrorów dostępnych w bezpłatnej aplikacji filmowej Tubi TV i wyróżnił się tym, że był przynajmniej oryginalną produkcją. Choć może to być nieco przesadne rozciągnięcie, zakończenie Strach Był to zaskakująco trudny obrót spraw dla niezależnego horroru, a jego skomplikowana natura była zaskakująca i pozostawiała wiele do życzenia.

Powiązany

Dlaczego Tubi jest niezbędną opcją przesyłania strumieniowego filmów grozy

Tubi to opcja przesyłania strumieniowego filmów grozy. Podczas gdy inne platformy są skierowane do fanów gatunku, obszerny katalog horrorów Tubi przebija je wszystkie.

Znaczenie monet w Fearway

Monety mają swoje początki w mitologii greckiej

W wielu kulturach monety mają historyczny związek ze śmiercią…

Kluczem do zrozumienia takiego filmu jest Strach jest głębsze zagłębienie się w symbole obecne w filmie, gdyż samo zakończenie ujawnia wagę ich znaczenia.

Na początku filmu widzimy ranną kobietę (Robin Bookhout) zakopującą dwie monety w piasku, a monety pojawiają się ponownie, gdy kelnerka (Jessica Gray) daje kilka z nich Sarze i Michaelowi, aby napełnić nimi szafę grającą w barze. Chociaż w filmie nie powiedziano wprost, do czego służą monety, jasne jest, że mają one symboliczne znaczenie, ponieważ widzowie ostatecznie dowiadują się, że wszystko wokół pary znajduje się poza granicami rzeczywistości.

W wielu kulturach monety mają historyczny związek ze śmiercią, a W mitologii starożytnej Grecji istniało przekonanie, że aby przejść na drugą stronę, należało zostać pochowanym z monetami. Według Czasy marynarki wojennejzmarły był zmuszany do zabrania monet do podziemi, aby zapłacić przewoźnikowi, który przewodził rzece Styks. Rzeka oddzielała krainę żywych od krainy umarłych, zmarły nie mógł przejść, dopóki nie zapłacił tego, co mu się należało.

Jestem StrachMonety można również traktować jako potencjalną nagrodę dla Sary i Michaela, gdy będą gotowi odejść..

Dlaczego samochód został zniszczony w Fearway?

Wypadek był nieunikniony

Jak w większości filmów z pętlą czasu, Michael i Sarah próbują uciec od opresji, zbaczając ze zwykłej ścieżki powtarzających się zdarzeń. Ignorują nagłe uderzenie, mijają restaurację, a nawet uciekają przed tajemniczym czarnym samochodem, który ich dręczy.

Choć pozornie udało im się przerwać ciąg zdarzeń, nie posunęli się dalej niż za pierwszym razem, a nawet odkryli, że ich samochód został zniszczony, gdy wyruszyli pieszo. Para widziała, jak ich samochód zostaje zniszczony, ponieważ w rzeczywistości byli świadkami wypadku, który kosztował ich życie i wpędził ich w pętlę czasu..

Kim jest tajemniczy mężczyzna z Fearway?

Tajemniczy Człowiek to kolejne nawiązanie do mitu greckiego

Rzecz, która podniosła Strach od prostego filmu z pętlą czasu do prawdziwego horroru była obecność tajemniczego mężczyzny (Briahn Auguillard) z ostrymi zębami i groźnymi oczami. Oprócz przerażającego wyglądu, postać wymieniona jako Ferryman jest w rzeczywistości o wiele ważniejsza symbolicznie dla historii niż tylko bycie potworem charakterystycznym dla filmu. Zwrot akcji, jaki zaowocował zakończeniem ujawniającym prawdziwy los Sarah i Michaela, pomógł nadać fabule filmu Ferryman więcej sensu, zwłaszcza w połączeniu z monetami widzianymi wcześniej w filmie.

Potworem tym jest prawdopodobnie Charon, postać z mitologii greckiej, którego zadaniem jest przeprowadzanie dusz przez rzekę Styks do świata podziemnego.. Charon ma swoją cenę i to wyjaśnia, dlaczego Sarah i Michael otrzymali monety, aby mu zapłacić. W przeciwieństwie do innych przedstawień życia pozagrobowego, które pokazują świat podziemny jako jaskiniową otchłań Strach porównuje ją do pewnego rodzaju czyśćca, w którym Charon zamiast groźnego przewoźnika, staje się przerażającym potworem.

Wyjaśnienie pętli czasowej Fearway’a

Pętla czasowa nie jest normalną pętlą czasową filmu

Pętle czasowe w filmach są od dziesięcioleci sprytnym zabiegiem fabularnym, ale Strach uczyniło ją zdecydowanie bardziej przerażającą, wyznaczając jej kurs na opuszczonym odcinku opustoszałej autostrady. Michael i Sarah doświadczają tej samej serii zdarzeń raz po raz i w efekcie reprezentują wyimaginowaną kontynuację swojej podróży, gdyby nie byli w wypadku samochodowym, który odebrał im życie.

Doświadczają uderzenia, widzą tajemniczą plamę lodu na drodze i ostatecznie docierają do restauracji. Głuchy odgłos można wytłumaczyć uderzeniem samego wypadku, a plama lodu jest prawdopodobnie tym, co go spowodowało.

Powiązany

10 doskonałych horrorów na Tubi, o których nikt nie słyszał (ale powinien)

Tubi to dar niebios dla fanów horrorów, ponieważ streamuje mnóstwo popularnych i mało znanych tytułów. Te 10 tytułów jest doskonałych pomimo swojej mało znanej popularności.

Postaciami w restauracji są inne mityczne istoty, które prowadzą dusze na drugą stronę i pomagają Przewoźnikowi (Charonowi) w jego zadaniu przewożenia dusz do zaświatów. Pętla czasowa jest nieunikniona, gdyż para tkwi w zawieszeniu i nie może iść dalej, gdyż nie zapłaciła jeszcze Charonowi odpowiedniej waluty na podróż.Kelnerka próbuje przyspieszyć proces, dając im monety, ale podobnie jak druga kobieta ze zranioną ręką, Michael i Sarah nie pogodzili się jeszcze ze swoim losem.

Czy Michael i Sarah mieszkają razem?

Los Michaela i Sarah został ustalony na początku

Pomimo dużej aktywności w trakcie trwania niecałego 90-minutowego filmu grozy Michael i Sarah są martwi przez cały czas i nie dożywają końca filmu.. Choć ten zwrot akcji był już wielokrotnie powtarzany w lepszych filmach, Strach nie marnuje swojego zwrotu akcji, ponieważ faktycznie nadaje swojej historii symboliczne znaczenie poprzez umieszczenie bohaterów w zawieszeniu.

Chociaż Sarah i Michael nie żyją, można spekulować, że nagłe uświadomienie sobie, że naprawdę nie żyją, może pomóc im zaakceptować swój los i ostatecznie umrzeć. Chociaż Przewoźnik jest przerażający, jest jedyną nadzieją na ucieczkę z pętli.

Prawdziwe znaczenie końca Fearway

Fearway to opowieść o akceptacji

…koniec
Strach
jasno pokazuje, że jedynym sposobem na pokonanie wyzwania jest to, by bohaterowie szczerze zaakceptowali fakt, że ich czas w końcu nadszedł.

Nie da się zaprzeczyć, że w starożytnych mitach greckich, czyśćcu, a nawet w pętli czasu, można się pobawić Strach miał o wiele bardziej odurzające pomysły niż zwykłe tanie i krwawe horrory dostępne w darmowych serwisach streamingowych. Zakończenie było zaskakujące, ale był też nieunikniony aspekt, który dodatkowo opłacił tematy widoczne w całej historii. We wcześniejszej scenie Michael snuje przypuszczenia, że ​​Przewoźnik jest Ponurym Żniwiarzem, co jest częściowo prawdą.. Chociaż film nie zdradza szczegółów zakończenia, daje wystarczająco dużo wskazówek, że nie jest ono wielkim zaskoczeniem.

Na końcu, Strach chodzi o akceptację, a w szczególności akceptację śmierci. To, co początkowo było złowrogie, nabiera pocieszającego aspektu, gdy prawdziwe intencje ludzi z restauracji i Przewoźnika zostają w końcu ujawnione. Podobnie jak sama śmierć, Przewoźnik jest przerażającą rzeczą, ale koniec Strach jasno pokazuje, że jedynym sposobem na pokonanie wyzwania jest to, by bohaterowie szczerze zaakceptowali fakt, że ich czas w końcu nadszedł.

Powiązany

10 najlepszych odcinków pętli czasu w programach telewizyjnych, ranking

Wiele programów telewizyjnych zgłębia koncepcję pętli czasu, ale jest kilka odcinków, które wyróżniają się mistrzowskim wykorzystaniem tej techniki narracyjnej.

Porównanie zakończenia „Fearway” z innymi filmami z gatunku „Time Loop”

Filmy o pętli czasu często przekazują tę samą lekcję

Filmy z pętlą czasu zazwyczaj kończą się konkretną lekcją dla bohaterów.t – czy z przerażeniem, czy nie. Powtarzają ten sam dzień lub to samo wydarzenie, aż dowiedzą się czegoś o sobie. W przypadku czegoś takiego jak dzień świstakauczą się być mniej samolubni. W przypadku czegoś takiego Gdy się spotkamylekcja nie polega na tym, aby wymuszać związek, który nie jest właściwy. Lekcje są różne. Kluczem do przełamania cyklu w każdym z tych filmów jest jednak akceptacja..

Lekcja w filmach takich jak
Strach
polega na tym, że bez względu na to, czego unikają bohaterowie, czy to rozwoju, miłości czy śmierci, znajdzie się to dla nich…

To prawda w Strach Również. Akceptacja tutaj nie polega jednak na znalezieniu odpowiedniego romantycznego partnera ani na wyciągnięciu wniosków z błędów z przeszłości. Zamiast tego jest to akceptacja, że ​​życie, jakie znają główni bohaterowie, dobiegło końca. Istnieją inne filmy o pętli czasu, w których wykorzystano podobny pomysł i co ciekawe, ten, kto robi to dobrze, nie jest w typie horroru, lecz raczej dramatu dla młodych dorosłych Zanim upadłem.

Dramat opowiada o młodej kobiecie, która powtarza ten sam dzień w kółko, ucząc się być lepszą osobą, stając w obronie tych, którzy są prześladowani i godząc się z przyjaciółmi, z którymi nie jest już blisko. Zmienia swoje życie w pętli czasu, ale ostatecznie akceptuje, że nadszedł jej czas, by umrzeć. To mniej thriller niż Strachale osiąga wiele tych samych celów, gdy nastolatka stawia czoła swoim lękom i akceptuje to, co ją czeka.

Lekcja w filmach takich jak Strach polega na tym, że czegokolwiek unikają bohaterowie, czy to rozwoju, miłości czy śmierci, w końcu znajdą oni siebie.