Home Sport Euro 2024: Kim jest Luis de la Fuente? Wszystko, co musisz wiedzieć...

Euro 2024: Kim jest Luis de la Fuente? Wszystko, co musisz wiedzieć o trenerze Hiszpanii

40
0


La Roja pod wodzą Luisa de la Fuente pokonała Francję w półfinale Euro 2024.

Luis de la Fuente Castillo jest obecnie trenerem hiszpańskiej reprezentacji piłkarskiej, który pomógł La Roja dotrzeć do finału Euro 2024. Jest byłym profesjonalnym piłkarzem, który grał jako lewy obrońca. Hiszpania celuje w swój czwarty tytuł kontynentalny na Euro 2024. La Roja zaimponowała wszystkim swoją wspaniałą grą w każdym meczu, ponieważ grali bardzo dobrą piłkę nożną pod wodzą Luisa de la Fuente.

De la Fuente połączył młodość i doświadczenie w swojej drużynie, ponieważ w hiszpańskiej kadrze pod jego przywództwem panuje dobra równowaga. Pomimo rzucających się w oczy występów jako trener Hiszpanii, De la Fuente nie jest tak szeroko znany jak jego poprzednik. 63-letni trener bez doświadczenia na najwyższym szczeblu zarządzania, człowiek z regionu Rioja całkowicie odmienił hiszpańską drużynę narodową. Przyjrzyjmy się całej jego podróży:

Kim jest Luis de la Fuente?

Luis de la Fuente urodził się w Haro, spędził 11 lat grając dla Bilbao i był częścią ostatniej drużyny Athletic, która zdobyła tytuł mistrza Hiszpanii w 1984 roku. Były lewy obrońca rozpoczął również karierę trenerską w klubach baskijskich, zanim znalazł swoje miejsce w hiszpańskiej FA nieco ponad dekadę temu.

Wystąpił w 254 meczach LaLiga i grał dla Athletic Bilbao i Sevilli. Reprezentował Hiszpanię w U18, U21 i drużynie olimpijskiej podczas swojej kariery sportowej. De la Fuente zdecydował się odejść z futbolu w wieku 33 lat.

Doświadczenie zawodowe

Swoją pierwszą pracę trenerską dostał w Club Portugalete w lidze regionalnej, później został mianowany trenerem Aurrery, ale został zwolniony po kilku miesiącach. Przez kilka lat był menadżerem drużyny młodzieżowej w Sevilli, a później trenerem drużyny młodzieżowej w Athletic Bilbao.

Zaczął trenować reprezentację Hiszpanii do lat 19 w 2013 roku i dwa lata później poprowadził ją do Mistrzostw Europy. W 2015 roku dotarł do finału, zanim przeszedł do reprezentacji do lat 21. Następnie poprowadził drużynę do zwycięstwa na Mistrzostwach Europy w 2019 roku, gdzie Hiszpania pokonała Niemcy 1–0. Następnie był również menedżerem reprezentacji Hiszpanii na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, gdzie Hiszpania zdobyła srebrny medal, przegrywając w finale z Brazylią.

Po rozczarowującym sezonie Mistrzostw Świata Luis Enrique odszedł, a De la Fuente został mianowany menedżerem Hiszpanii. Jego pierwszym meczem jako menedżera był mecz z Norwegią w eliminacjach Euro 2024, który La Roja wygrała 3–0. Poprowadził kraj do zwycięstwa w Lidze Narodów UEFA 2022–23, pokonując Chorwację 5–4 w rzutach karnych.

Przeczytaj także: Euro 2024: Droga Didiera Deschampsa do zostania trenerem Francji

Filozofia

Ze względu na swoje doświadczenie w trenowaniu wielu drużyn młodzieżowych, lubi mieć w swoim składzie wielu młodych graczy. Wyjaśnił swoją filozofię, stwierdzając: „Pochodzę z klasy robotniczej, nasze zaangażowanie na rzecz ludzi, którym ufamy w systemie młodzieżowym, nie jest pozowaniem, jest przekonaniem”. Teraz większy nacisk kładzie się na pionowość, omijanie trójkątów środkowych i wcześniejsze atakowanie bezpośrednimi piłkami.

Hiszpania ma tendencję do dominacji w posiadaniu piłki pod wodzą De la Fuente i zaczęła używać bardziej tradycyjnego środkowego napastnika i częściej dośrodkowywać w pole karne. Lubi, aby jego drużyna wywierała presję wysoko na boisku i zawsze chce, aby jego pomocnicy kontrolowali intensywność gry. Rola dwóch skrzydłowych jest bardzo ważna pod wodzą De la Fuente. Używa głównie formacji 4-2-3-1, a czasami także 4-3-3.

Najważniejsze momenty w karierze

Jako zawodnik wygrał LaLigę w latach 1982–83 i 1983–84 oraz Copa del Rey w sezonie 1983–84. Jako trener wygrał Mistrzostwa Europy UEFA do lat 19 w 2015 r., Mistrzostwa Europy UEFA do lat 21 w 2019 r., a także poprowadził La Roję do srebra na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r. Pomógł seniorskiej drużynie narodowej wygrać Ligę Narodów UEFA w latach 2022–2023. Poprowadził La Roję do piątego finału europejskiego i będzie miał kolejną szansę, aby poprowadzić drużynę do chwały.

Aby uzyskać więcej aktualizacji, obserwuj Khel już teraz na Facebook, Świergotmi Instagram; pobierz Khel teraz Aplikacja na Androida Lub Aplikacja iOS i dołącz do naszej społeczności na Telegram.