Home Sport Gregg Berhalter: Trener męskiej reprezentacji USA w piłce nożnej zwolniony po rozczarowującym...

Gregg Berhalter: Trener męskiej reprezentacji USA w piłce nożnej zwolniony po rozczarowującym odpadnięciu z Copa America

37
0
Wiadomości CNN

Gregg Berhalter został zwolniony ze stanowiska głównego trenera męskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej po tym, jak drużyna odpadła z Copa America, poinformowała Amerykańska Federacja Piłkarska ogłoszony w środę.

50-latek spotkał się z poważną krytyką po tym, jak jego drużyna USA odpadł w fazie grupowej Copa America w tym miesiącu. Konkurs nadal trwa, a wszystkie mecze zostaną rozegrane w Stanach Zjednoczonych.

Federacja będzie teraz szukać nowego trenera, który poprowadzi drużynę podczas przygotowań do Mistrzostw Świata 2026, które będą współorganizowane przez USA, Kanadę i Meksyk. Dyrektor sportowy federacji, Matt Crocker, rozpoczął poszukiwania następcy Berhaltera, według prezydent US Soccer Cindy Parlow Cone.

„Chciałbym podziękować Greggowi za jego ciężką pracę i poświęcenie dla US Soccer i naszej męskiej drużyny narodowej” – powiedział Cone w oświadczeniu wydanym przez federację.

„(Crocker) zadba o to, abyśmy znaleźli odpowiednią osobę, która poprowadzi reprezentację USA w nową erę sukcesów na boisku” – powiedział.

Berhalter, który został pierwotnie zatrudniony w 2018 r., poprowadził drużynę do fazy pucharowej Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Jego kontrakt wygasł po turnieju, a US Soccer ogłosił w styczniu 2023 r., że zlecił niezależne dochodzenie w sprawie zarzuty naruszenia przeciwko niemu.

Berhalter został oczyszczony z zarzutów przez US Soccer w marcu 2023 r. po zakończeniu dochodzenia. Dochodzenie wykazało incydent przemocy domowej między Berhalterem a jego ówczesną dziewczyną w 1992 r., ale określony był to incydent odosobniony, bez dowodów na podobne zachowanie od tamtego czasu. W czerwcu 2023 r. otrzymał nowy kontrakt To potrwa do końca Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2026.

Berhalter zakończył sezon z bilansem 44-17-13 w 74 meczach. Poprowadził także swoją drużynę do zwycięstwa w Gold Cup w 2021 r. i dwóch Liga Narodów CONCACAF tytuł.

Berhalter „zyskał szacunek wszystkich w naszej organizacji i odegrał kluczową rolę w stworzeniu młodego zespołu i rozwoju tego programu” – powiedział Crocker w oświadczeniu.

„Naszym głównym celem jest teraz znalezienie trenera, który będzie w stanie zmaksymalizować nasz potencjał, gdy będziemy kontynuować przygotowania do Mistrzostw Świata 2026. Rozpoczęliśmy już proces poszukiwań” – dodał Crocker.

„US Soccer zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić sobie sukces na boisku i jesteśmy oddani pielęgnowaniu kultury, która prowadzi do zwycięstw” – oświadczyła organizacja.

USA rozpoczęły czerwiec z mocnym akcentem, odnosząc przekonujące zwycięstwo nad Boliwią, ale potem doznały szokującej porażki z Panamą. Następnie USA przegrały 1-0 z Urugwajem w ostatnim meczu grupowym – co oznacza, że ​​zajęły trzecie miejsce w Grupie C, z dwóch miejsc kwalifikujących do fazy pucharowej.

Słaba forma wywarła dodatkową presję na Berhaltera, a krytycy zaczęli się zastanawiać, czy jest on nadal odpowiednią osobą do poprowadzenia drużyny do Mistrzostw Świata 2026.

Kolejny mecz reprezentacji męskiej zaplanowano na 7 września w międzynarodowym meczu towarzyskim przeciwko Kanadzie w Children’s Mercy Park w Kansas City.

Niniejszy reportaż został przygotowany przez Bena Churcha z CNN.