Home Sport Gregg Berhalter ZWOLNIONY ze stanowiska menedżera USA po żenującym odpadnięciu z Copa...

Gregg Berhalter ZWOLNIONY ze stanowiska menedżera USA po żenującym odpadnięciu z Copa America – inicjując przebudowę przed Mistrzostwami Świata 2026 na ojczystej ziemi

25
0


Gregg Berhalter został zwolniony ze stanowiska menedżera męskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych, zaledwie kilka dni po tym, jak jego drużyna została wyrzucona z Puchar Ameryki w fazie grupowej.

Druga kadencja Berhaltera na stanowisku selekcjonera reprezentacji narodowej dobiega końca po zaledwie 14 meczach, po dwóch porażkach z rzędu w Copa America z Panamą i Urugwajem.

Żądania fanów domagających się zwolnienia 50-latka osiągnęły apogeum w dniach następujących po kompromitującej decyzji o odejściu, a władze US Soccer podjęły teraz działania.

Decyzja – o której jako pierwszej poinformowała stacja FOX Sports, a później potwierdziła ją drużyna – zapoczątkuje poważną przebudowę zespołu zaledwie dwa lata po tym, jak Stany Zjednoczone będą gospodarzami Mistrzostw Świata w 2026 roku, obok Meksyku i Kanady.

Zeszły tydzień, Felietonista DailyMail.com Tim Howard przewodził akcji aby Stany Zjednoczone zatrudniły byłych Liverpool szef Jürgen Klopp jako jego następny główny trener.

Jak donoszą źródła, Gregg Berhalter został zwolniony ze stanowiska głównego trenera męskiej reprezentacji USA

Stany Zjednoczone odpadły z Copa America w grupach po porażkach z Panamą i Urugwajem

Stany Zjednoczone odpadły z Copa America w grupach po porażkach z Panamą i Urugwajem

Amerykańska Federacja Piłki Nożnej poinformowała w oświadczeniu wydanym w środę wieczorem, że decyzja ta „obowiązuje natychmiast”.

„Chcę podziękować Greggowi za jego ciężką pracę i poświęcenie dla US Soccer i naszej męskiej drużyny narodowej” — powiedziała prezydent US Soccer Cindy Parlow Cone. „Teraz skupiamy się na współpracy z naszym dyrektorem sportowym Mattem Crockerem i wykorzystaniu jego doświadczenia na najwyższym poziomie tego sportu, aby upewnić się, że znajdziemy odpowiednią osobę, która poprowadzi USMNT w nową erę sukcesów na boisku”.

W oświadczeniu wysłanym do Mail Sport Berhalter również odpowiedział na wiadomość o swoim zwolnieniu, zauważając: „Chcę podziękować Amerykańskiej Federacji Piłkarskiej za powierzenie mi roli lidera tej drużyny przez ostatnie pięć lat — reprezentowanie naszego kraju to ogromny zaszczyt i jestem dumny z tożsamości, którą zbudowaliśmy na boisku i poza nim.

„Bardzo satysfakcjonujące było obserwowanie, jak ta drużyna rozwijała się na przestrzeni lat, i do dziś jestem wdzięczny za więzi, które nawiązałem z naszymi zawodnikami, trenerami i członkami sztabu”.

Kibice jasno wyrazili swoje odczucia na temat przyszłości Berhaltera na trybunach w Kansas City

Drugi okres urzędowania Berhaltera trwał zaledwie 14 meczów, z czego siedem zakończyło się zwycięstwami

Kibice jasno wyrazili swoje odczucia na temat przyszłości Gregga Berhaltera na trybunach w Kansas

Kibice USA desperacko chcą, aby Jurgen Klopp dostał tę pracę, teraz, gdy Berhalter został zwolniony

Kibice USA desperacko chcą, aby Jurgen Klopp dostał tę pracę, teraz, gdy Berhalter został zwolniony

„Wynik Copa America jest niezwykle rozczarowujący i biorę pełną odpowiedzialność za nasze wyniki. Nasze podejście i proces zawsze koncentrowały się na Mistrzostwach Świata 2026 i jestem przekonany, że ta grupa będzie jedną z najlepszych historii w 2026 roku”.

W swojej pierwszej kadencji na stanowisku trenera reprezentacji USA, od grudnia 2018 r. do grudnia 2022 r., Berhalter wygrał 61 proc. z 60 meczów, jednak w drugiej kadencji, trwającej zaledwie 11 miesięcy, odsetek ten spadł do 50 proc.

Kontrakt Berhaltera wygasł wraz z końcem Mistrzostw Świata w 2022 roku, a on sam został uwikłany w skandal poza boiskiem, w który zamieszany był jego były kolega z drużyny, Claudio Reyna.

Berhalter skrytykował syna Reyny, Gio, członka reprezentacji USA na Mistrzostwach Świata, który doprowadziło do tego, że jego matka Danielle poinformowała szefów US Soccer o incydencie przemocy domowej z 1992 r., w który uwikłani byli Berhalter i jego ówczesna dziewczyna, a obecnie żona.

Zapoczątkowało to długie dochodzenie, w wyniku którego Berhalter nie pojawiał się w drużynie przez sześć miesięcy, zanim oficjalnie przywrócono go na drugą kadencję.

W zeszłym tygodniu wiele legend amerykańskiego futbolu domagało się zastąpienia Berhaltera na stanowisku trenera głównego po tym, jak drużyna nie udało się wyjść z grupy Copa America.

W wywiadzie dla FOX Sports po meczu Clint Dempsey powiedział: „Brak mi słów, to takie frustrujące. Masz drużynę którym kibicujecie i chcecie, żeby poszło dobrze… ale gdzie zaszliśmy od 2022 roku?

‘Kwalifikujesz się do Mistrzostw Świata, wychodzisz z grupy… i gdzie zrobiliśmy postęp? Nie zrobiliśmy. To jest najbardziej frustrujące.

Clint Dempsey nie szczędził w poniedziałek ocen męskiej reprezentacji USA

Clint Dempsey nie szczędził w poniedziałek ocen męskiej reprezentacji USA

„To nasze złote pokolenie i wygląda na to, że je marnujemy. Zbliża się rok 2026, taka okazja już się nie powtórzy. W 94 roku ją mieliśmy, będziemy ją mieć i teraz, ale nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie następny raz”.

Obok niego głos zabrał także Alexi Lalas, który skrytykował trenera Berhaltera za kolejny słaby występ.

„Jeśli to jest tak dobre, jak się da, to nie jest wystarczająco dobre” – powiedział były pomocnik USA. „To nie jest wystarczająco dobre ze strony Gregga Berhaltera… nie możemy sobie pozwolić na wstyd i nie możemy sobie pozwolić na przybycie latem 2026 r. z drużyną, która się nie rozwija, nie ewoluuje i nie poprawia.

„Jestem pewien, że gdyby Gregg Berhalter tu był, powiedziałby: „Och, ale nie widzisz, co się dzieje w środku”. Nie obchodzi mnie, co się dzieje w środku. Nie obchodzi mnie dynamika, nie obchodzi mnie, jak bardzo twoi gracze cię kochają”.Source link