Home Sport IndyCar przenosi się do Fox Sports w 2025 roku, po 16 sezonach...

IndyCar przenosi się do Fox Sports w 2025 roku, po 16 sezonach w NBC. Fox jest teraz właścicielem Daytona 500 i Indy 500

20
0


Fox Sports poinformowała w czwartek, że nabyła prawa do transmisji IndyCar począwszy od 2025 roku, co zapewni stacji dwa z największych wyścigów na świecie – Indianapolis 500 i NASCAR Daytona 500.

Fox Sports pokazuje już pierwszą połowę harmonogramu NASCAR. W listopadzie NASCAR ogłosił podpisanie siedmioletniej umowy dotyczącej praw medialnych, w ramach której dodano dwóch nowych partnerów i element transmisji strumieniowej, ponieważ harmonogram obejmujący 38 wyścigów jest rozproszony w wielu sieciach i platformach.

Warunki umowy pomiędzy IndyCar i Fox Sports nie zostały ujawnione, ale Fox obiecał, że wszystkie 17 wyścigów będzie transmitowanych w sieci, a także dwa dni kwalifikacji do Indy 500. Gwarancja obejmuje cały okres obowiązywania umowy z IndyCar.

IndyCar stwierdził, że NBC Sports nie jest w stanie zaoferować takiej samej liczby ogólnokrajowych programów telewizyjnych.

„To oznacza niezrównaną ekspozycję i niezrównane możliwości rozwoju najbardziej konkurencyjnego i rozrywkowego sportu motorowego na świecie” – powiedział Mark Miles, dyrektor generalny IndyCar. „Fox Sports to w pełni zaangażowany partner, gotowy zapewnić wciągające i innowacyjne technicznie relacje milionom fanów w całym kraju, jednocześnie dokładnie promując IndyCar na wszystkich swoich platformach”.

NBC posiada prawa do IndyCar od 2009 roku, a wartość ostatniego trzyletniego przedłużenia szacuje się na 20 milionów dolarów na sezon. Jednak stacja NBC Sports przeniosła relacje ze wszystkich sesji treningowych i kwalifikacyjnych do swojej aplikacji Peacock, a wiele wyścigów IndyCar było pokazywanych w telewizji kablowej. Na początku tego sezonu stacja NBC przeniosła wyścig o klejnoty koronne w Long Beach do USA Network i zgromadziła ponad 300 000 widzów; wyścig miał 1,026 miliona widzów w 2023 roku, kiedy został wyemitowany w NBC.

„Jesteśmy niesamowicie dumni z naszego wkładu w rozwój IndyCar w ciągu ostatnich 16 sezonów, który zaowocował rekordową frekwencją, bezprecedensową promocją i najlepszą w swojej klasie produkcją” – stwierdziła NBC w oświadczeniu. „Chcemy podziękować kierowcom, zespołom i właścicielom za współpracę i nie możemy się doczekać, aż pozostała część sezonu 2024 będzie dostępna dla lojalnych i pełnych pasji fanów IndyCar”.

NBC Sports nabyło prawa do całego sezonu IndyCar dopiero w 2019 roku. Wcześniej NBC Sports podzieliło swój harmonogram z ABC. Sezon IndyCar 2023 w NBC Sports to najczęściej oglądany sezon w IndyCar od 2011 r., najczęściej oglądany sezon w historii NBC Sports i najczęściej oglądany sezon w transmisji strumieniowej.

Oglądalność IndyCar na platformach NBC w tym sezonie była równa w porównaniu z zeszłym rokiem, a Indy 500 przyciągnął 5,344 mln widzów, w porównaniu z 4,927 mln w 2023 r.

Fox Sports powiedział, że wszystkie wyścigi będą transmitowane w Fox i aplikacji Fox Sports, natomiast Fox Deportes będzie transmitować relacje w języku hiszpańskim. Fox obiecuje także relację z obu dni kwalifikacyjnych do Indy 500. Wszystkie sesje treningowe i kwalifikacyjne będą transmitowane drogą kablową na FS1 lub FS2.

Transmisja 19 wydarzeń była rekordem IndyCar. IndyCar będzie jedyną dużą serią sportów motorowych w kraju, w której wszystkie wyścigi będą transmitowane wyłącznie przez główną sieć transmisyjną. Na przykład harmonogram wyścigów NASCAR w 2025 r. zostanie rozłożony na różne sieci, a Fox twierdzi, że pięć z 14 wyścigów będzie transmitowanych w sieci, a reszta w telewizji kablowej.

Eric Shanks, dyrektor generalny i producent wykonawczy Fox Sports, zachwalał dodanie wyścigu Indy 500 do portfolio sieci. Powiedział także, że rozmawiał w środę z prezesem NASCAR Jimem Francem, aby omówić mu nowe partnerstwo Foxa z konkurencyjnym zespołem IndyCar.

„Dodanie kultowego Indianapolis 500… do składu Fox Sports idealnie wpisuje się w nasz model współpracy z największymi wydarzeniami sportowymi i najlepszymi w swojej klasie markami” – powiedział Shanks. „Jesteśmy zaszczyceni możliwością bycia nowym gospodarzem transmisji „Najwspanialszego spektaklu w wyścigach”, wyjątkowego wydarzenia dla wszystkich w Fox Sports”.

Harmonogram IndyCar na rok 2025 pozostaje praktycznie niezmieniony, z wyjątkiem tego, że wyścig All-Star w Thermal Club w Kalifornii będzie teraz wyścigiem punktowym, a Milwaukee nie będzie wielokrotnym zwycięzcą. Sezon rozpoczyna się 2 marca w St. Louis. Petersburgu na Florydzie i zakończy się 31 sierpnia w Nashville w stanie Tennessee.

Tor Texas Motor Speedway, od dawna będący stałym elementem harmonogramu IndyCar, nie będzie używany w 2025 roku drugi rok z rzędu.

___

Wyścigi samochodowe AP: https://apnews.com/hub/auto-racing