Home Sport Marc Cucurella to NAJLEPSZY lewy obrońca Euro, a teraz wygląda jak piłkarz,...

Marc Cucurella to NAJLEPSZY lewy obrońca Euro, a teraz wygląda jak piłkarz, którego kiedyś chciało City, pisze MATT BARLOW… oto jak przeszedł drogę od kozła ofiarnego Chelsea do hiszpańskiej sensacji

85
0


Lamine Yamal nie jest jedynym odkryciem Euro 2024, aby wzrosnąć z Barcelonaakademii i tak się składa, że ​​w tym miesiącu świętujemy urodziny.

W rzeczywistości dla wielu mieszkańców jego rodzinnej Hiszpanii występy Jamala były nie było to żadnym zaskoczeniem.

Taka była jakość i dojrzałość jego debiutu Liga sezonu, w którym powszechnie oczekiwano, że 16-letni skrzydłowy podejmie to najnowsze wyzwanie z eleganckim krokiem.

I pobił rekordy, dekorując Wtorek półfinałowy z Francją z celem, który zapamiętasz.

Mało kto jednak przewiduje Marc Cucurella byłby najlepszym lewym obrońcą turnieju.

Lamine Yamal nie był jedynym wychowankiem akademii Barcelony, który zachwycił Hiszpanię na Euro 2024

16-latek znalazł się na pierwszych stronach gazet dzięki swoim występom, które pomogły Hiszpanii dotrzeć do finału

16-latek znalazł się na pierwszych stronach gazet dzięki swoim występom, które pomogły Hiszpanii dotrzeć do finału

Marc Cucurella był jednak wyróżniającym się lewym obrońcą na turnieju w Niemczech

Marc Cucurella był jednak wyróżniającym się lewym obrońcą na turnieju w Niemczech

Z uporem w walce, usuwając niebezpieczeństwo, neutralizując różne zagrożenia ze strony utalentowanych skrzydłowych, takich jak Jamal Musiala i Ousmane Dembele. Szalejąc w górę i w dół po lewej flance, wspierając Nico Williamsa.

Włosy podskakiwały mu na wietrze na znak sprzeciwu wobec Niemców, którzy bezlitośnie gwizdali za każde jego dotknięcie w meczu z Francuzami w Monachium; wciąż obolały, uniknął kary za zagranie ręką, podczas gdy Hiszpania wyeliminowała gospodarzy w ćwierćfinale.

Zdobył pochwały od szefa Luisa de la Fuente, który po prostu nie poddał się i nie stracił wiary, choć byłoby to łatwe.

Ostatnie dwa lata były dla Cucurelli trudne, ale w ciągu ostatnich czterech tygodni zaczął na nowo przypominać piłkarza, o którego transfer w 2022 roku walczyły Chelsea i Manchester City.

City wycofało się, gdy Brighton zaproponowało rozpoczęcie licytacji od kwoty 50 milionów funtów, a wszyscy dobrze się bawili, widząc hojność nowych amerykańskich właścicieli Chelsea, którzy zgodzili się wyłożyć 62 miliony funtów.

Mieli już Bena Chilwella na Stamford Bridge i Lewisa Halla, obiecującego absolwenta akademii grającego na pozycji lewoskrzydłowego, który później został sprzedany do Newcastle, aby pomóc zbilansować budżet.

Następnie Cucurella zmagał się z kontuzjami i musiał pełnić różne role w różnych systemach, ponieważ na Stamford Bridge przychodzili i odchodzili różni menedżerowie, a klub spadł w Premier League.

W ten sposób stał się obiektem frustracji fanów niezadowolonych z nadchodzącego końca.

Cucurella zrobił wrażenie na lewym skrzydle, tworząc imponujący duet z Nico Williamsem (po lewej)

Cucurella zrobił wrażenie na lewym skrzydle, tworząc imponujący duet z Nico Williamsem (po lewej)

Przystąpił do turnieju po słabym sezonie w barwach Chelsea w Premier League

W ciągu dwóch sezonów w Chelsea wystąpił tylko w 41 meczach. W zeszłym sezonie jego 21 występów było najbardziej znanych ze względu na 10 żółtych kartek.

Nic jednak nie przeszkodziło De La Fuente w powołaniu go do składu, kiedy Alejandro Balde i Jose Gaya nie mogli grać z powodu kontuzji, i wstawieniu go do drużyny przed Alexem Grimaldo, który mógł spodziewać się, że zagra w pierwszym składzie po udanym sezonie w Bayerze Leverkusen.

Cucurella wyszedł w pierwszym składzie w meczu otwarcia przeciwko Chorwacji, zrobił wrażenie i od tamtej pory utrzymuje pozycję, a Hiszpania pokonała obrońców tytułu, Włochy, gospodarzy, Niemcy, a także faworytów przed turniejem, Francję.

Defensywne umiejętności bocznych obrońców równoważą talent młodych skrzydłowych Yamala i Williamsa, którzy mają szansę olśniewać w ataku i są oszczędzani od zbytniego wysiłku w obronie.

Rodri i Fabian Ruiz zapewniają osłonę z pomocy, ale od bocznych obrońców oczekuje się priorytetowego traktowania defensywnych aspektów tej roli. Ta rola bardziej pasuje do Cucurelli niż do Grimaldo, a prawdopodobnie bardziej do tych, których zabrakło z powodu kontuzji.

Wypowiadając się publicznie, De La Fuente niemal nigdy nie szczędzi odniesień do swojej dogłębnej wiedzy na temat zawodników, z którymi ściśle współpracował podczas trenowania młodzieżowych reprezentacji Hiszpanii od U-17 do U-21, a także do drużyny, którą poprowadził na igrzyska olimpijskie w Tokio.

„Znam ich naprawdę dobrze i znam ich potencjał” – powiedział trener Hiszpanii po wyeliminowaniu Francji. „Mamy jasny pomysł, jasny model i wybieram zawodników, którzy grają w określony sposób. Gdybym chciał grać inaczej, wybrałbym innych zawodników”.

Cucurella jest jednym z siedmiu piłkarzy reprezentacji Hiszpanii prowadzonej przez De La Fuente, którzy zdobyli srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w 2021 roku. W Getafe rozegrał dwa udane sezony, z których pierwszy spędził na wypożyczeniu z Barcelony, gdzie zagrał tylko raz w pierwszym składzie.

Alex Grimaldo z Bayeru Leverkusen mógł spodziewać się gry w pierwszym składzie Hiszpanii po imponującym sezonie w klubie

Alex Grimaldo z Bayeru Leverkusen mógł spodziewać się gry w pierwszym składzie Hiszpanii po imponującym sezonie w klubie

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Luis De La Fuente trzymał się swojego zawodnika, choć łatwiej byłoby tego nie robić

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Luis De La Fuente trzymał się swojego zawodnika, choć łatwiej byłoby tego nie robić

Cucurella będzie chciał połączyć świętowanie swoich urodzin z podniesieniem trofeum Euro 2024

Cucurella będzie chciał połączyć świętowanie swoich urodzin z podniesieniem trofeum Euro 2024

Pozostali olimpijczycy w tej drużynie to Unai Simon, Dani Olmo, Mikel Merino, Mikel Oyarzabal, Martin Zubimendi i Pedri. Przegrali z Brazylią w finale po dogrywce.

Znajomość przyczyniła się do szczęśliwego obozu i chemii w zespole. W tym kontekście Cucurella jest popularną postacią. W Brighton i Chelsea potwierdzą jego łagodną osobowość poza boiskiem i sympatię. Piłkarze Hiszpanii szybko zjednoczyli się, by wesprzeć go po tym, jak został wygwizdany przez Niemców w Monachium.

Był też sercem zabawy w ich bazie treningowej w Schwarzwaldzie, wykonując piosenkę Cu-Cucerella, spopularyzowaną przez fanów w mediach społecznościowych, jako walkower po przegraniu zakładu o minigolfa z Álvaro Moratą i obiecując na początku turnieju, że zafarbuje włosy na rudo, jeśli dojdą do końca.

Może zaczyna tego żałować, bo Hiszpania zbliża się do meczu z Anglią w Berlinie, a może też dobrze wpisuje się w obchody jego urodzin w poniedziałek.Source link