Home Sport Przerażające zdjęcia pokazują opuszczone obiekty olimpijskie pozostawione do gnicia po zakończeniu Igrzysk

Przerażające zdjęcia pokazują opuszczone obiekty olimpijskie pozostawione do gnicia po zakończeniu Igrzysk

39
0


Kiedyś spektakularne obiekty olimpijskie zostały opuszczone na całym świecie (Zdjęcie: Getty Images)

Ten Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 trwa i wszystkie oczy zwrócone są na obiekty sportowe stolicy Francji, ponieważ goszczą one najlepszych sportowców świata. Ale co z opuszczonymi wioskami olimpijskimi z minionych lat?

Igrzyska 2024 odbywają się w 35 obiektach w Paryżu, w tym w nowym Aquatics Centre zbudowanym specjalnie na potrzeby igrzysk olimpijskich. Nie jest to niczym niezwykłym, ponieważ wiele miast-gospodarzy buduje nowe obiekty na potrzeby igrzysk.

Wróć myślami do Londyn 2012na przykład i otwarcie Park Olimpijski Królowej Elżbietyktóry ma żyłem po igrzyskach olimpijskich jako teren zielony i wielofunkcyjny obiekt sportowy, będący jednocześnie domem West Ham United i niezwykle popularny ABBA Voyage.

Jednak nie każdy specjalnie wybudowany obiekt olimpijski ma tak imponujące życie po życiu, a niektóre z nich zostają całkowicie opuszczone po zdobyciu ostatniego medalu…

Berlin, 1936

Igrzyska w Berlinie zapamiętano z nieudanej próby Adolfa Hitlera wykorzystania ich do udowodnienia swoich teorii o wyższości rasowej (Zdjęcie: Maja Hitij/Getty Images)

Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1936 r. cieszyły się złą sławą, ponieważ odbywały się w cieniu nazistowskiego reżimu Adolfa Hitlera i jego przerażających ideałów wyższości rasowej i antysemityzmu.

Chociaż sportowcom żydowskiego pochodzenia albo zabroniono udziału, albo odsunięto ich od rywalizacji, aby nie urazić reżimu, podczas wydarzenia czarnoskóry amerykański gwiazdor lekkoatletyki Jesse Owens zdobył cztery złote medale, co zaprzeczyło partyjnej ideologii rasowej i wywołało konsternację u dyktatora, który miał nadzieję, że niemieccy sportowcy zdominują igrzyska.

Wybuch II wojny światowej sprawił, że igrzyska olimpijskie w Berlinie w 1936 r. były ostatnimi igrzyskami olimpijskimi aż do 1948 r. (Zdjęcie: Maja Hitij/Getty Images)
Podczas II wojny światowej część obiektów olimpijskich użytkowała armia niemiecka (zdjęcie: JOHN MACDOUGALL/AFP via Getty Images)

Wybuch II wojny światowej trzy lata później sprawił, że igrzyska olimpijskie w Berlinie 1936 były ostatnimi igrzyskami olimpijskimi aż do 1948 roku.

Obiekt, w którym pierwotnie mieszkali sportowcy, został w czasie wojny przekształcony w obiekt przez armię niemiecką, jednak od tamtej pory obiekty te nie są użytkowane i nie są konserwowane.

Większość z nich popadła w ruinę – na sufitach pojawiła się pleśń, a ściany zaczęły się kruszyć i zawalać.

Tylko Stadion Olimpijski, czyli Olympiastadion, pozostaje w użyciu, obecnie odnowiony i jest domem klubu piłkarskiego Hertha BSC. Był również miejscem niedawnego finału Euro pomiędzy Anglią i Hiszpanią.

Sarajewo, 1984

Tor bobslejowo-saneczkarski Trebević był najszybszym i najbardziej stromym torem na świecie w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku (Zdjęcie: Getty Images)

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984 odbyły się w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny. Na potrzeby igrzysk wybudowano dziewięć nowych obiektów, z których kilka powstało jeszcze przed przyznaniem ich miastu.

Wśród obiektów, na których odbywały się zawody, znajdował się tor bobslejowo-saneczkarski Trebević, który w tamtym czasie zasłynął jako najszybszy i najbardziej stromy tor na świecie.

Tor miał długość 1300 metrów, a zawody bobslejowe oglądało 30 000 widzów, a zawody saneczkarskie – 20 000.

Jednak jej rola stała się zupełnie inna, gdy osiem lat później w kraju wybuchła wojna.

Tor bobslejowo-saneczkarski Trebević miał długość 1300 metrów (Zdjęcie: ELVIS BARUKCIC/AFP via Getty Images)
Tor był wykorzystywany jako bastion artyleryjski podczas wojny w Bośni (zdjęcie: ELVIS BARUKCIC/AFP via Getty Images)

Wojna w Bośni, która toczyła się w tym regionie od 1992 do 1995 roku po rozpadzie byłej Jugosławii, spowodowała, że ​​większość obiektów, w których odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, została zniszczona.

Tymczasem tor bobslejowy stał się betonowym okopem i twierdzą artyleryjską dla sił bośniackich Serbów, z wydrążonymi na ostatnim odcinku toru tunelami obronnymi.

Po wojnie, w której zginęło około 100 000 osób, a Sarajewo było ostrzeliwane średnio 329 razy dziennie, tor popadł w ruinę, a później stał się celem graffiti.

Prace renowacyjne na torze rozpoczęły się w 2014 roku, ale plany całkowitej renowacji odłożono w 2019 roku ze względu na koszty.

Podium zwycięzców Igrzysk stało się miejscem egzekucji więźniów (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Istniała nadzieja, że ​​niektóre obiekty zostaną przywrócone, jeśli Barcelona wygra przetarg na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2030 (Zdjęcie: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

W innym miejscu hotel wybudowany dla gości igrzysk olimpijskich stał się w czasie wojny więzieniem dla bośniackich muzułmanów.

Bardziej przerażającym faktem jest to, że podium dla zwycięzców Igrzysk w czasie trwania konfliktu stało się miejscem egzekucji więźniów.

Istniała nadzieja, że ​​obiekty takie jak bieżnia zostaną odrestaurowane w ramach starań Barcelony o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2030, biorąc pod uwagę fakt, że Sarajewo jest miastem partnerskim tego hiszpańskiego miasta.

Ponieważ jednak organizację igrzysk przyznano Francji, przyszłość tych nieużywanych obiektów pozostaje niepewna.

Ateny, 2004

Wioska olimpijska na Igrzyska Olimpijskie w Atenach w 2004 r. została zbudowana na terenie dawnego lotniska (zdjęcie: Milos Bicanski/Getty Images)
Rząd Grecji zdecydował się nie inwestować dalej w kompleks po kryzysie finansowym (Zdjęcie: Milos Bicanski/Getty Images)

Dwie dekady później z kompleksu sportowego w Heraklionie, obiektu wybudowanego za 8 mld funtów, w którym odbyły się igrzyska olimpijskie w 2004 r., pozostało niewiele.

Stadiony baseballowe i softballowe zostały zamknięte na stałe i teraz zarosły chwastami i roślinnością – trawa wyrasta między siedzeniami – a tor kajakowy, boisko do siatkówki plażowej i baseny treningowe również pozostają nieużywane.

Stadiony baseballowe i softballowe są na stałe zamknięte od czasu Igrzysk (Zdjęcie: Milos Bicanski/Getty Images)

Wioska olimpijska została zbudowana na terenie dawnego lotniska. W 2009 r. grecki rząd podjął decyzję o zaprzestaniu dalszych inwestycji w ten kompleks z powodu kryzysu finansowego.

Jednak niektóre z tych miejsc przetrwały i są nadal używane. Wśród nich jest Ano Liosa Arena, która została przekształcona w obiekt sztuki i rozrywki, oraz obszar OAKA – siedziba głównego Stadionu Olimpijskiego – na którym odbywały się koncerty takich gwiazd jak Shakira i Madonna.

Turyn, 2006

Na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006 wydano 4,4 miliarda funtów (zdjęcie: Durand Guy/ABACA/REX/Shutterstock)

Na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006 w Turynie we Włoszech wydano około 4,4 miliarda funtów, aby zorganizować w mieście najlepsze możliwe igrzyska, a wiele obiektów powstało na tle zapierających dech w piersiach Alp.

Minęło jednak 18 lat, a z lokali, które zostały opuszczone i pozostawione na pastwę żywiołów, pozostało niewiele, a teraz rdzewieją i zarastają chwastami.

Obecnie wioska olimpijska została przekształcona w akademiki i mieszkania socjalne (zdjęcie: Marco Alpozzi/LaPresse/REX/Shutterstock)

Tymczasem wioskę przejęli uchodźcy i migranci z ponad 30 różnych krajów, w tym z Libii i Somalii.

Opiekun podało, że w 2016 r. w byłej wiosce mieszkało ponad 1100 osób, choć trzy lata później zostały one eksmitowane przez władze.

Obecnie obiekt ten przekształcono w akademik i mieszkania socjalne dla 400 osób.

Pekin, 2008

Chiny wydały 32 mld funtów na infrastrukturę na Igrzyska Olimpijskie 2008 (Zdjęcie: GREG BAKER/AFP via Getty Images)
Niewiele obiektów zbudowanych na Igrzyska 2008 r. nadal jest w użyciu (Zdjęcie: GREG BAKER/AFP via Getty Images)

Niewiele obiektów, w których odbywały się igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 r., pozostało w użyciu po zakończeniu imprezy, mimo że Chiny wydały na infrastrukturę oszałamiającą kwotę 32 mld funtów.

Oprócz torów wyścigowych i torów BMX zarośniętych zielenią, opuszczono także tor do raftingu, a arena do siatkówki plażowej zaczęła rdzewieć i gnić.

Najsmutniejszą rzeczą jest chyba śmierć maskotek olimpijskich: Nini, Yingjing i Beibei, które pozostawiono na terenie byłej wioski olimpijskiej, otoczone chwastami.

Maskotki olimpijskie Nini, Yingjing i Beibei zostały porzucone po igrzyskach olimpijskich w Pekinie (Zdjęcie: GREG BAKER/AFP via Getty Images)

Ocalał tylko Stadion Narodowy w Pekinie – nazywany „Ptasim Gniazdem” ze względu na skomplikowaną konstrukcję. Odbywają się na nim koncerty i imprezy sportowe, a także ceremonie otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 i Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

Rio, 2016

Kilka obiektów wykorzystywanych podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 r. popadło w ruinę (Zdjęcie: Buda Mendes/Getty Images)

Obiekty wybudowane na Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio zaczęły popadać w ruinę zaledwie sześć miesięcy po zakończeniu igrzysk.

Podczas gdy Arena Carioca przetrwała, stając się częścią krajowego ośrodka treningowego olimpijskiego i goszcząc Mistrzostwa Panamerykańskie w Gimnastyce w 2022 r., inne obiekty popadły w ruinę – pomimo że budowa Igrzysk kosztowała brazylijski rząd 30 mld funtów.

Słynny Stadion Maracana, na którym odbyła się ceremonia otwarcia i zamknięcia, również ucierpiał z powodu wandalizmu i zaniedbania. Dawną świetność odzyskał dopiero po przejęciu go przez nowy zarząd.

Koszt budowy Centrum Sportów Wodnych wyniósł 30 milionów funtów, ale od tego czasu zostało ono pozostawione na pastwę losu (zdjęcie: Buda Mendes/Getty Images)

Być może najsmutniejsza historia dotyczy Centrum Sportów Wodnych, którego budowa kosztowała prawie 30 milionów funtów, a który został zamknięty przez sędziego z powodu obaw o bezpieczeństwo spowodowanych zastałą wodą w obiekcie.

Miejsce to zostało wskazane jako potencjalne siedlisko wirusa denga, a także komarów przenoszących wirus Zika, który zaatakował Brazylię tuż przed Igrzyskami w 2016 r. Obecnie teren ten nadal pozostaje niewykorzystany.

WIĘCEJ : Kolarz olimpijski zmuszony w połowie wyścigu wpaść do hałaśliwego pubu, aby skorzystać z toalety

WIĘCEJ : Simone Biles wścieka się na olimpijski tłum po tym, jak nie zdobyła medalu

WIĘCEJ : Ile ważą rzut młotem, pchnięcie kulą i dyskiem na igrzyskach olimpijskich





Source link