Home Sport Wielka 12 rozważa inwestycje typu private equity o wartości do 1 miliarda...

Wielka 12 rozważa inwestycje typu private equity o wartości do 1 miliarda dolarów na aż 20% konferencji

19
0


Wiele źródeł podało CBS Sports, że Wielka 12 rozważa pierwszą inwestycję na rynku private equity, aby zapewnić lidze długoterminowe bezpieczeństwo finansowe i konkurencyjne.

Źródła podają, że prawdopodobnie otrzyma zastrzyk gotówki w wysokości 800–1 miliarda dolarów od CVC Capital Partners z siedzibą w Luksemburgu w zamian za 15–20% udziałów w lidze. Część środków trafi bezpośrednio do 16 członków konferencji, a partnerstwo zapewni konferencji dostęp do usług inwestycyjnych i klienckich CVC.

Według swojej strony internetowej CVC to globalny gigant private equity, który zarządza inwestycjami o wartości ponad 200 miliardów dolarów na całym świecie. Firma dokonała prezentacji dla ligi podczas niedawnego wiosennego spotkania Big 12 w Dallas.

Chociaż jedno ze źródeł określiło rozmowy jako „całkiem poważne”, wielu prezesów lig potrzebowało dalszych zapewnień. Osoby rozmawiające z CBS Sports wolały pozostać anonimowe ze względu na delikatny charakter dyskusji.

Nigdy wcześniej liga nie była tak blisko tego rodzaju inwestycji typu private equity.

Zespoły Wielkiej 12 zarabiają obecnie po 31,7 mln dolarów każdy z Foxem i ESPN na umowach dotyczących praw medialnych wygasających w 2031 r. Jeśli dodać do tego zastrzyki gotówki z funduszy private equity, a te dwa strumienie przychodów połączą się, sprawimy, że Wielka 12 będzie „bliżej siebie”. według osoby posiadającej dogłębną wiedzę na temat tej propozycji, przekazał ją zespołowi Big Ten Media Rights Deal.

Wielka Dziesiątka prowadzi wszystkie konferencje, a jej szkoły mają zarabiać około 75 milionów dolarów rocznie po podpisaniu nowych umów dotyczących praw medialnych z Fox, CBS i NBC. (Oregon i Waszyngton początkowo nie otrzymały pełnych udziałów, kiedy weszły do ​​ligi 1 lipca).

Jeśli Wielka 12 i CVC osiągną porozumienie, nie jest jasne, jak szybko porozumienie mogłoby zostać sfinalizowane ani kiedy fundusze zaczną napływać na konferencję.

Inwestycja CVC będzie prawdopodobnie wymagać długoterminowej współpracy Wielkiej 12. Może to wymagać pewnego rodzaju zapewnienia CVC, że w 2031 r. zostanie podpisana nowa umowa o przyznanie praw. Inwestycja ta z pewnością byłaby istotnym czynnikiem motywującym do pozostania razem, ale w przypadku ponownego dostosowania sytuacja zawsze może się szybko zmienić.

Dyskusje osiągnęły punkt, w którym trzy źródła poinformowały CBS Sports, że mała grupa robocza składająca się z trzech prezydentów Wielkiej 12 zaczęła analizować tę propozycję. Źródła podają, że komisarz Brett Yormark miał już powiązania z CVC. Yormark nie skomentował tej sprawy, gdy skontaktowało się z nią CBS Sports.

Według źródeł będących świadkami prezentacji jednym z czynników napędzających CVC był ogromny wzrost wartości i praw medialnych Wielkiej 12. Transakcje dotyczące praw Wielkiej Dwunastki są obecnie warte łącznie 2,3 miliarda dolarów. Liga zajmuje obecnie czwarte miejsce pod względem średniej rocznej wartości dla swoich szkół wśród Czwórki Mocy, za Wielką Dziesiątką, SEC i ACC.

Podwojenie praw medialnych Wielkiej Dwunastki w kolejnych negocjacjach spowodowałoby, że łączna wartość ligi wyniosłaby około 5 miliardów dolarów. Źródła branży medialnej, z którymi skontaktowała się CBS Sports, uznały 100% wzrost wartości za uzasadniony. Przychody z praw medialnych dla wszystkich konferencji FBS stale rosną wraz z każdymi ostatnimi negocjacjami.

Wszystkie szkoły I ligi po ostatnim miesiącu szukają dodatkowych źródeł przychodów House przeciwko NCAA ugoda, która jest w trakcie przedkładania sędziemu sądu państwowego do ostatecznego zatwierdzenia. Dzielenie się przychodami z graczami po raz pierwszy stało się rzeczywistością.

Jeśli ugoda zostanie zatwierdzona, szkoły konferencyjne Power Four będą mogły dzielić się ze sportowcami do 22 milionów dolarów rocznie. W ramach ugody szkoła rozważy także podwyższenie stypendiów, które pozwolą na pełne finansowanie niektórych dyscyplin sportowych. To kolejny dodatkowy koszt, który w ciągu następnej dekady może wynieść 300 milionów dolarów dla każdej ze szkół Czwórki.

Zazwyczaj firmy private equity, takie jak CVC, inwestują długoterminowo w spółki o profilu wzrostu. Zarabiają, gdy ich inwestycje rosną i sprzedają swoje akcje. Ten termin branżowy nazywany jest „inwestycją wyjścia”.

„Jeśli my sobie poradzimy, oni też sobie poradzą” – powiedziała osoba z Wielkiej Dwunastki zaznajomiona z rozmowami.

Dyrektor sportowy stanu Floryda, Mike Alford, powiedział, że nie byłby zaskoczony, gdyby w konferencję zaangażowana była firma private equity.

„Przyszłość to – patrzymy na nią – private equity” – powiedział Alford CBS Sports. „Myślę, że jeśli nie zaczniemy najpierw od nas, zacznie się to najpierw na poziomie konferencji”.

Nie jest tajemnicą, że stan Floryda nawiązał współpracę z firmą private equity Sixth Street, kolejną wiodącą firmą kapitałową na świecie, aby zmaksymalizować jej wartość podczas prób wyjścia z ACC.

Przez miesiąc, począwszy od 1 lipca, Wielka 12 będzie działać jako liga złożona z 12 drużyn, a Teksas i Oklahoma przegrywają z SEC. Oficjalnie zadebiutuje jako liga złożona z 16 drużyn 1 sierpnia. W nowej Big 12 znalazły się tylko dwie drużyny, które zdobyły mistrzostwo kraju (Kolorado, BYU). Połowa drużyn z nowej Wielkiej Dziesiątki (dziewięć z 18) zdobyła mistrzostwa. ACC miało czterech mistrzów krajowych. W nowej SEC siedem z 16 drużyn zdobyło tytuły krajowe.

Członkowie Wielkiej Dwunastki nadal są pod wrażeniem agresywnego podejścia Yormarka. Jego decyzja o sfinalizowaniu najnowszej umowy dotyczącej praw medialnych w październiku 2022 r. – przed Pac-12 – ostatecznie doprowadziła do niepowodzenia tej ostatniej konferencji.

„Zadaje ciosy” – powiedziało jedno ze źródeł Wielkiej 12. „Facet jest odważny. Zawsze robi wszystko. Jest optymistą.”

Portfolio sportowe CVC obejmuje Women’s Tennis Association, Gurajat Titans (franczyza krykieta w indyjskiej Premier League), LaLiga (gigant piłkarski z siedzibą w Hiszpanii), Ligue de Football Professionel (organ zarządzający prowadzący ligi piłkarskie we Francji), Premiership Rugby (organ zarządzający prowadzący ligi piłkarskie we Francji), Premiership Rugby ( najwyższa liga angielska) i Mistrzostwa Związku Rugby Sześciu Narodów (najlepsze ligi w Irlandii, Szkocji i Walii). Do jej inwestycji w USA należy Petco.

CVC zostało założone w 1981 roku. Rob Lucas jest dyrektorem generalnym i partnerem zarządzającym firmy, pracując w firmie od 1996 roku.

Uważa się, że kapitał prywatny jest nieunikniony w przypadku sportów uniwersyteckich, ponieważ szkoły szukają dodatkowych źródeł przychodów. Założyciel RedBird Capital, Gerry Cardinale, uniósł brwi w grudniu, mówiąc Futbol uniwersytecki jest bardzo niedoceniany. RedBird ma udziały w piłkarskim gigantze AC Milan, a także Pittsburgh Penguins i Boston Red Sox.

Nowy sezonowy turniej koszykówki – szczegóły już w sieci po raz pierwszy zgłoszone przez CBS Sports — wspierany przez spółkę zależną RedBird Capital, RedBird International Media Investments. RedBird IMI jest w większości finansowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i kierowany przez byłego dyrektora generalnego CNN Jeffa Zuckera.