Home Sport Związki zawodowe piłkarzy wszczynają postępowanie prawne przeciwko FIFA w związku z „niekończącymi...

Związki zawodowe piłkarzy wszczynają postępowanie prawne przeciwko FIFA w związku z „niekończącymi się” meczami – National

11
0


Związki zawodowych Europejczyków piłka nożna przeciwko graczom wszczęto postępowanie prawne FIFA nad rozbudowanym Klubem Męskim Mistrzostwa Światastwierdził w czwartek, że granie w większą liczbę meczów narusza prawa zawodników i brak możliwości odpoczynku między sezonami.

Angielskie Stowarzyszenie Zawodowych Piłkarzy (PFA) i francuski związek zawodników (UNFP), będące częścią światowego związku FIFPRO, złożyły w czwartek pozew do brukselskiego sądu handlowego.

Organ zarządzający światową piłką nożną FIFA oświadczyła w maju, że nie rozważy zmiany terminu turnieju, w którym biorą udział 32 drużyny, w którym rywalizują ze sobą różne drużyny klubowe z całego świata.

Zaplanowano je na 15 czerwca – 13 lipca przyszłego roku, po tym jak związek FIFPRO i Stowarzyszenie Lig Światowych (WLA) zagroziły podjęciem kroków prawnych, jeśli nie dokonają przeglądu planów.

Adres e-mail, którego potrzebujesz na dany dzień
najważniejsze wiadomości z Kanady i całego świata.

„Związki zawodników uważają, że te decyzje naruszają prawa zawodników i ich związków wynikające z Karty praw podstawowych UE, a jednocześnie potencjalnie naruszają unijne prawo konkurencji” – powiedział dyrektor naczelny PFA Maheta Molango.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Najbardziej poszukiwani gracze są teraz częścią niekończącego się harmonogramu meczów i zawodów dla klubu i kraju, a ich granice są stale przekraczane poprzez ekspansję i tworzenie nowych zawodów”.

„Związki członkowskie FIFPRO Europe złożyły dziś pozew przeciwko FIFA, kwestionując zgodność z prawem decyzji FIFA o jednostronnym ustaleniu międzynarodowego kalendarza meczów (IMC), a w szczególności decyzji o utworzeniu i zaplanowaniu Klubowych Mistrzostw Świata FIFA 2025”, FIFPRO – napisano w oświadczeniu.

Złożony w czwartek pozew zwraca się do Sądu Handlowego w Brukseli o skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

FIFA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

PFA stwierdziło, że sprawa będzie miała na celu „podważenie struktury” kalendarza piłkarskiego i egzekwowanie praw zawodników do gwarantowanych przerw.

„Członkowie ci nieustannie mówią mi, że chcą odpowiednio chronionej przerwy, podczas której mogą odpocząć i nabrać sił” – powiedział Molango.

PFA podało, że gracze Premier League zakończą sezon 2024–25 pod koniec maja, po czym niektórzy zagrają w finałach Ligi Narodów UEFA.

Miesięczne Klubowe Mistrzostwa Świata rozpoczynają się cztery dni później, co oznacza, że ​​niektórzy zawodnicy będą grać przez 12 miesięcy z rzędu bez czasu na odpoczynek w klubach rozpoczynających przygotowania do sezonu w lipcu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Oprócz Klubowych Mistrzostw Świata FIFA, w których wezmą udział 32 drużyny, które odbędą się w Stanach Zjednoczonych, od przyszłego sezonu wszystkie trzy europejskie rozgrywki klubowe zostaną rozszerzone do 36 drużyn.

Source link