Badania cytologiczne to nieprzyjemne połączenie dyskomfortu i konieczności. Ale wkrótce mogą stać się nieco łatwiejsze.
Ta procedura medyczna polega na pobraniu komórek ze ściany pochwy w celu zbadania ich pod kątem komórek przedrakowych i rakowych lub wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który może powodować raka szyjki macicy. Jednak samo badanie nie zawsze jest przyjemne, a dla niektórych osób może być dość bolesne. Stworzenie alternatywnych opcji mogłoby znacznie poprawić dostępność i tolerancję tego ważnego badania.
W przygotowaniu jest nowy autotest, który mógłby ułatwić i rozpowszechnić ten proces. W maju Zatwierdzone przez Agencję Żywności i Leków podstawowy samodzielny pobór HPV do badań przesiewowych raka szyjki macicy w placówkach opieki zdrowotnej, takich jak gabinety lekarskie lub kliniki, od firmy technologii medycznej Becton, Dickinson and Company (BD) i firmy biotechnologicznej Roche. Pierwsze dostawy testów BD są obecnie w drodze do gabinetów lekarskich i placówek opieki zdrowotnej. Test Roche będzie dostępny jesienią.
Podobnie jak w przypadku badania moczu, proces ten umożliwiłby pacjentom pobranie własnych próbek. Idealnie, nowa metoda zmniejszyłaby dyskomfort i zachęciłaby więcej osób do wykonania testu. Według Narodowy Instytut RakaKobiety, u których stwierdzono szyjkę macicy, powinny wykonywać badanie cytologiczne co trzy lata, począwszy od 21. roku życia, a następnie co pięć lat po 30. roku życia. Centra Kontroli Chorób Raporty mówią, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych pojawia się 11 500 nowych przypadków raka szyjki macicy, które powodują 4000 zgonów. Badanie z 2011 r. Czasopismo chorób dolnego odcinka dróg rodnych Szacuje się, że około 50 procent inwazyjnych nowotworów szyjki macicy diagnozuje się u kobiet, które nie przeszły wcześniej badań przesiewowych.
„Chociaż badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy mają swoje zalety, nie wszystkie kobiety i osoby z szyjką macicy poddają się tym badaniom regularnie” Dr William Dahutgłówny pracownik naukowy Amerykańskiego Towarzystwa Walki z Rakiem, słowa w komunikacie prasowym kiedy FDA zatwierdziła test w maju. „Większość przypadków raka szyjki macicy występuje u osób, które nigdy nie miały wykonanego testu przesiewowego na raka szyjki macicy lub nie miały go ostatnio. Dlatego dodanie samodzielnego pobierania próbek w placówkach opieki zdrowotnej jako metody przesiewowej na tę potencjalnie śmiertelną chorobę może mieć duży wpływ”.
Mamy nadzieję, że dzięki temu testowi większa liczba pacjentów będzie mogła poddać się komfortowym badaniom.